Politika i društvo

Surađivala INA i norveški stručnjaci

Na Institutu Ruđer Bošković znanstvenici su razvili neutronsku probu za ispitivanje naftnih bušotina

Razvijeno je nekoliko različitih tehnika upotrebe neutrona u ispitivanju naftnih bušotina. Metoda razvijena na Institutu Ruđer Bošković, tzv. metoda pridružene alfa čestice koristi se i u detekciji transporta ilegalnih tvari kao što su eksplozivi i droga


 
2 min
HINA

Razvijeno je nekoliko različitih tehnika upotrebe neutrona u ispitivanju naftnih bušotina. Metoda razvijena na Institutu Ruđer Bošković, tzv. metoda pridružene alfa čestice koristi se i u detekciji transporta ilegalnih tvari kao što su eksplozivi i droga

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković (IRB) razvili su u suradnji s norveškim kolegama te stručnjacima iz INA-Industrija nafte neutronsku probu koja bi mogla omogućiti znatno efikasnije, brže i jeftinije ispitivanje naftnih bušotina, priopćeno je u srijedu.

Istraživanje je provedeno u Laboratoriju za nuklearne analitičke metode i temelji se na metodi aktivacije brzim neutronima, a rezultati su objavljeni u specijaliziranom znanstvenom časopisu Fuel.

Znanstvenici su do rezultata došli laboratorijskim mjerenjem kao i simulacijom stvarnih uvjeta iz naftnih bušotina računalnim modelima, a dodatno financiranje omogućilo bi nastavak istraživanja u realnim uvjetima i usavršavanje metode za njezinu primjenu, kaže se.

Istraživanje koje vodi Davorin Sudac s IRB-a, provedeno je u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost i okupilo istraživače iz INA-e, te Sveučilišta primijenjenih znanosti zapadne Norveške i Sveučilišne bolnice Haukeland u Bergenu.

Danas se u industriji nafte, osim za nadzor količine voda, različite neutronske tehnika koriste i za monitoring nepoželjnih mineralnih komponenti u sirovoj nafti te mjerenja količine ugljika i kisika. Naime, omjer ugljika i kisika izuzetno je bitan u određivanju količine nafte, vode i plina u naftnim rezervoarima.

Razvijeno je nekoliko različitih tehnika upotrebe neutrona u ispitivanju naftnih bušotina. Metoda razvijena na Institutu Ruđer Bošković, tzv. metoda pridružene alfa čestice koristi se i u detekciji transporta ilegalnih tvari kao što su eksplozivi i droga.

Ta metoda razvijena je do te mjere da su izgrađena i neka pilot-postrojenja, a postoji i nekoliko komercijalno dostupnih uređaja namijenjenih prvenstveno detekciji ilegalnih tvari u ručnoj prtljazi, brodskim kontejnerima i sl., međutim ovo je prvi put da je AAP metoda primijenjena u ispitivanju naftnih bušotina, zaključuje se.


FOTO: eZadar

Nastavite čitati

Prosječna zagrebačka plaća 1.627 eura

U odnosu na prosječnu mjesečnu plaću za veljaču na razini Hrvatske koja je iznosila 1.416 eura, prosječna zagrebačka neto plaća isplaćena za taj mjesec bila je veća za 211 eura

Na kopnu promjenljivo oblačno, na Jadranu sunčano

Vjetar većinom umjeren sjeveroistočni. Na Jadranu zapadni i jugozapadni vjetar, a navečer bura u jačanju. Najviša temperatura zraka od 16 do 19, a na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije od 20 do 24 stupnjeva Celzijusovih

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.