Politika i društvo

imam Vahid ef. Hadžić

Najavljena gradnja islamskog centra u Splitu: "Bit će u skladu s dalmatinskom vizurom, a ne po ugledu na džamije u Kuvajtu"

"Mi nemamo megalomanske ambicije, nismo velika zajednica. Ne mislimo projektirati nekakvu džamiju po modelu iz Kuvajta, nego ćemo predložiti da bude tipična dalmatinska vizura i da ni na kakav način nikomu ne smeta a da mi imamo svoj prostor," kazao je imam Hadžić


 
2 min
HINA

"Mi nemamo megalomanske ambicije, nismo velika zajednica. Ne mislimo projektirati nekakvu džamiju po modelu iz Kuvajta, nego ćemo predložiti da bude tipična dalmatinska vizura i da ni na kakav način nikomu ne smeta a da mi imamo svoj prostor," kazao je imam Hadžić

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Splitu Vahid ef. Hadžić sinoć je, predvodeći iftar, najavio da se u Splitu planira graditi islamski centar, odnosno sjedište Medžlisa i džamija te da će ti objekti biti "u skladu s dalmatinskom vizurom" a ne po ugledu na džamije u Kuvajtu.

Medžlis Islamske zajednice je desetljećima smješten u staroj gradskoj jezgri u Cosmijevoj ulici, ali za taj prostor Islamska zajednica u Splitu plaća Gradu  najamninu.

"Prije nekoliko dana s Gradom smo  produžili ugovor te nam je odobreno da u sadašnjem prostoru možemo boraviti sljedećih pet godina, a ja se nadam kako ćemo u tom razdoblju pronaći rješenje da imamo svoj prostor za obrede", kazao je efendija Hadžić dodavši da postoji potencijalno nekoliko lokacija u Splitu za budući islamski centar.

Međutim, nije želio reći koji su to prostori, napomenuvši da  je za to mjerodavan Mešihat Islamske zajednice na razini države Hrvatske.

"Mi nemamo megalomanske ambicije, nismo velika zajednica, želimo imati primjeren prostor i u skladu dalmatinskih  vizura. Ne mislimo projektirati nekakvu džamiju (po modelu) iz Kuvajta, nego ćemo predložiti da bude tipična dalmatinska vizura i da ni na kakav način nikomu ne smeta a da mi imamo svoj prostor," obrazložio je Hadžić plan za gradnju islamskog centra u Splitu
Predsjednik Udruge Bošnjak branitelja Domovinskog rat Splitsko-dalmatinske županije Kadro Kulašin rekao je da je na području te županije oko 2.200 Bošnjaka od kojih je u Splitu oko 900.
"Trebamo cijeniti i poštivati sredinu u kojoj se nalazimo", poručio  je Kulašin.
Predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine u Splitu Milaim Šukaj istaknuo je kako je po pitanju vjere i nacionalnih manjina Hrvatska demokratska država za koju se vrijedilo boriti.

Ramazanskoj večeri kojom se prekida dnevni post - iftaru nazočili su i predsjednik splitskoga Gradskog vijeća  Jakov Prkić i dožupan Splitsko-dalmatinske županije Stipe Čogelja. Oni su istaknuli važnost dobrih odnosa s nacionalnim manjinama.


Nastavite čitati

OBNOVA JE NA POLA PUTA: Peta je godišnjica strašnog zagrebačkog potresa uslijed kojeg je znatno oštećena povijesna jezgra grada

Bio je to najjači potres u posljednjih 140 godina na zagrebačkom području, od zadobivenih rana umrla je 15-godišnjakinja dok je 27 osoba ozlijeđeno. Srušene su ili oštećene brojne kuće, škole, crkve, bolnice, zgrade sudova, Vlade i Hrvatskoga sabora, ukupno 25 tisuća objekata pri čemu je više od šest tisuća privatnih i javnih zgrada postalo neupotrebljivo, a šteta je procijenjena na više od 11,6 milijardi eura* Procjena je da će obnova trajati do 2030.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.