Iza nečega što je, na prvu, izgledalo kao obična viroza: bolovi u trbuhu, povraćanje i blijedo lice skriva se šokanta istina. Učenici predozirani nikotinom!
Brza reakcija školskih službi
Mia Matković Mandić, pedagoginja škole Kaštanjer ispričala nam je kako su do saznanja što učenici konzimiraju i zbog čega im je loše zapravo došli spletom okolnosti.
- U lipnju prošle godine dobili smo od nadležnog ministarstva dopis u kojem nas upozoravaju na pojavnost takozvanih duhanskih proizvode nove generacije.
O njemu se navodilo da su nuspojave konzumiranja takvih proizvoda poput snusa, nikotinskih vrećica i e-cigareta bolovi u želudcu, povraćanje, visok krvni tlak, anksioznost, dehidracija... O tome smo informirali sve učitelje i razrednike, kazala nam je pedagoginja.
Onda su, od prošlog studenog u školi počeli primjećivati da pojedini učenici viših razreda često izostaju na dan, dva.
- Kada je nekom učeniku loše, mi kao stručne službe o tome obavijestimo roditelje kako bi došli po dijete. Obzirom na covid, razne viroze u prvo se vrijeme nismo brinuli, ali smo onda shvatili da postoji obrazac i da se radi uvijek o istim učenicima koji bi povraćali, koje bi boljela glava.... Otišli bi kući, i sutradan bi se vratili u školu kao da im ništa nije bilo.
U razgovoru s razrednicima posumnjali smo upravo na te nove duhanske proizvode i pokrenuli protokol navodi nam.
Škola je na razgovor pozvala roditelje i djecu, oni su priznali što su koristili i nakon toga o svemu je obaviješteno Vijeće roditelja, ali i Zavod za javno zdravstvo, policija i dječja pravobraniteljica.
- Vjerujte, svi smo bili u šoku, i mi i roditelji. Jer to se nije događalo negdje drugdje, negdje daleko, već kod nas, u Puli, u našoj školi. To je bilo nešto s čime se dosad nismo susreli, no kada smo kao kolege počeli pričati shvatili smo da toga ima i po drugim školama, kazuje nam Matković Mandić.
Dodaje da su spletom okolnosti zapravo prepoznali opasnost koja vreba na učenike jer se radi o nikotinskim proizvodima kod kojih nema dima, ne smrde i doista je teško detektirati problem i "uloviti o čemu se radi".
S njim se osjećaju "high", ali i nisu gladni
Helena Mitrović psihologinja Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije potvrdila nam je da je u istarske škole stigao opasan trend konzumacije nikotinskih vrećica.
Proizvod koji se nalazi na hrvatskom tržištu vrlo je sličan takozvanom "snusu ili snuffu" kakav se tradicionalno koristi u Skandinavskim zemljama. Razlika je, kako smo uspjeli detektirati, jedino u tome što se je vrećicama dehidrirani nikotin s raznim aditivima i aromama, a snus sadrži i duhan, pa podliježe dodatnim propisima.
Radi se, dakle, o nikotinskom proizvodu za oralnu konzumaciju.
Nikotin je pakiran u male vrećice, poput onih za čaj, i dolazi u raznim okusima - od mente preko limuna do šumskog voća. Vrećice se stavljaju iznad gornje usne, zalijepe za desni i cuclaju kako bi se nikotin proširio tijelom.
Njegova upotreba kod djece, prema dosadašnjim iskustvima onih koji su nam priznali, osim euforičnih, dovodi i do opijatornih stanja, a zanimljivo je da cure kažu kako "smanjuje apetit". Na kiosku kutijica košta od 4 do 6 eura.
FOTO: Grad Pula
- S ovim su nam se problemom prvo obratili iz Osnovne škola Kaštanjer, a zatim su nam se javili i iz ostalih istarskih škola, ne samo pulskih. Informacije o trendu konzumiranja nikotinskih pripravaka dobili smo iz osnovnih škola u Rovinju, Poreču, ali i iz manjih mjesta, veli nam Mitrović.
- Radi se o proizvodima koji sadrže nikotin, a pakirani su i izgledaju tako da su marketinški zanimljivi djeci i mladima. Poput bombona ili žvakaća pakiranih u kutijicama, nude se u različitim okusima koji su primaljivi mladima. Iako ne bi smjeli, jer su svi duhanski proizvodi zabranjeni maloljetnicima, oni ih redovito kupuju na kioscima i konzumiraju tijekom odmora pa čak i nastave, pojašnjava nam.
Žvaču na nastavi, puše na odmoru
- Žvaču ih čak na nastavi i zapravo ne možete lako otkriti što to djeca imaju. Tek kada, kao što je to bilo slučaj, počnu povraćati, problijede možete posumnjati da se radi o predoziranju odnosno trovanju nikotinom, a koji na mladi organizam djeluje pogubno, upozorava Mitrović.
Pixabay
Navodi da su osim ovih proizvoda veliki problem i električne cigarete, a koje se nude u raznim bojama i aromama, koje svijetle i relativno ih je lako kupiti na kioscima.
- Najčešće iz kupuju srednjoškolci, no znaju ih pušiti već i djeca u sedmom i osmom razredu. Veliki je problem što se ova cigareta u javnosti predstavlja kao bezopasna, iako to nikako nije.
Osim nikotina ovdje su sporni razni aditivi koji se nalaze u njima, a stručna istraživanja su manjkava i tek ćemo kroz nekoliko godina saznati koje su sve posljedice ove pošasti, navodi nam sugovornica, napominjući da ljudska pluća nisu napravljena kako bi udisala paru, a mladi, a organizam u razvoju posebno je osjetljiv.
- Naravno svi bi ovi proizvodi trebali biti strogo zabranjeni mladima mlađima od 18 godina, no jedno je teorija, a drugo praksa. Kako znamo do njih se vrlo lako dolazi, navodi te napominje da je kontrola prodaje u ingerenciji Državnog inspektorata koji nema dovoljno djelatnika da provodi ovakvu vrstu kontrole na terenu.
Upravo zbog toga, mišljenja je, trebalo bi mijenjati cjelokupnu zakonsku regulativu kako bi se mladima onemogućio dolazak do ovakvih stvari, a posebno bi se trebalo obratiti pažnju na marketinšku kampanje koje su, navodi, usmjerene upravo na mlade.
Ovdje nije riječ o ovisnosti u pravom smislu riječi jer ne dolazi do promjene stanja svijesti, no situacija je alarmantna i učitelji, a posebice roditelji, trebali bi obratiti pažnju na promjene u djetetovom ponašanju te o tome s njim razgovarati, i ukoliko je potrebno potražiti stručnu pomoć
Helena Mitrović
Promjene na djeci prvi primjete - učitelji
Na pitanje tko je taj koji prvo primijeti problem kod mladih, navodi da su to češće učitelji nego roditelji jer djeca kod kuće ove navike skrivaju te puše ili žvaču za odmorom ili poslije škole, u društvu prijatelja.
- Ovdje nije riječ o ovisnosti u pravom smislu riječi jer ne dolazi do promjene stanja svijesti, no situacija je alarmantna i učitelji, a posebice roditelji trebali bi obratiti pažnju na promjene u djetetovom ponašanju te o tome s njim razgovarati, i ukoliko je potrebno potražiti stručnu pomoć, savjetuja naša sugovornica.
Dodaje da je problem današnjeg društva što je općenito liberalnije i sve je sve lako dostupno, a adolescenti su ti koji vole eksperimentirati.
- Oni se u ovoj dobi osjećaju neuništivo, misle samo o sebi i ne razmišljaju o mogućim negativnom posljedicama. Lako eksperimentiraju s glupostima i to je nešto što je odlika ove dobi. Mi stariji i cjelokupno društvo trebali bi biti tu da ih zaštitimo, zaključuje.
Zašto je snus ilegalan, a nikotinske vrećice legalne?
Zanimljivo je da se snus 2020. godine pojavio među srpskim osnovnoškolcima gdje je izazvao veliku zabrinutost javnosti, a onda lani i u školama BIH. Tamo su na čudne promjene na djeci prvo ukazali - sportski treneri.
Snus, oralni nikotinski pripravak zabranjen na prostoru cijele Europske unije, osim u Švedskoj i Finskoj (gdje je dio tradicije) te Austriji.
Iz Državnog inspektorata na naše su nas pitanje - kako je moguće da se takvi prozvodi nalaze na našim kioscima i tabacco shoppovima, uputili da za tumačenje zakonskih propisa kojim se definira stavljanje na tržište nikotinskih vrećica obratimo Ministarstvo zdravstva, koji je stručni nositelj propisa u ovom području.
Naime, sanitarna inspekcija Državnog inspektorata nadležna je za kontrolu duhanskih i srodnih proizvoda, te njihovu promidžbu i reklamiranje.
Za razliku od cigareta novi duhanski proizvodi ne smrde i ne dime/Pixabay
- Sukladno članku 23. stavak 10. Zakon o ograničavanju uporabe duhanski i srodnih proizvoda zabranjena je prodaja duhana za oralnu uporabu, poznatog pod nazivom „snus“.
Prema definiciji duhan za oralnu upotrebu su svi duhanski proizvodi za oralnu uporabu, osim onih namijenjenih za šmrkanje ili žvakanje, izrađeni u cijelosti ili djelomično od duhana, u obliku praha ili čestica ili u bilo kakvoj kombinaciji tih oblika, posebice oni u vrećicama ili poroznim vrećicama.
Sanitarna inspekcija u do sada provedenim kontrolama tržišta nije zatekla prodaju nedozvoljenog „snusa“. Na tržištu se nalazi proizvod koji je po načinu pakiranja vrlo sličan snusu. Radi o tzv. „nikotinskim vrećicama“ koje se po definiciji ne smatraju zabranjenim duhanom za oralnu upotrebu, navode nam na naše pitanje.
Koja je zapravo razlika, nije jasno, jer u oba se slučaja radi o nikotinu koji se uzima oralno. Očito da se radi o "sivoj zoni".
Čak i prodavatelj tog proizvoda navodi na svojim stranicama kako je riječ o "inovativnom nikotinskom proizvodu za oralnu upotrebu koji dolazi i različitim aromama i omogućava "jednostavno uživanje nikotina u svakome trenutku", a koristi ste kako se navodi "bilo kada i bilo gdje.
Korisnici ga umetnu ispod gornje usne, a nikotin se apsorbira kroz desni. Pakiranje od 20 nikotinskih vrećica sadrži, navodi reklama, 10 mg nikotina po vrećici.
Svaki deseti učenik wiipa
Opasnosti krije i e-cigareta.
Kako je nedavno upozoreno, svaki deseti učenik puši e-cigarete. One, nova su upozorenja liječnika, uzrokuju novu vrstu upale pluća.
Pixabay
"Wiip pušim u školi pod odmorom, a nekad i pod satom kad odem na WC. To me zabavlja i ne mislim da radim nešto posebno loše. Deset nas u razredu puši...", priča uz osmijeh 12-godišnja učenica sedmog razreda jedne zagrebačke škole iz centra.
Njena prijateljica potvrđuje sve. Kažu da 'cure puše više nego dečki jer je to trend'. Ako netko nema svoj wiip onda ga dijele, ali očekuju da im drugi put vrate. Wiip, unatoč zabrani prodaje za maloljetnike, kupuju bez problema, navele su nedavno za HINU.
Problematična i energetska pića
Stručnjaci upozorava na još jednu pošast koja je raširena među mladima - ispijanje energetskih pića.
Ona, navode, mogu za mlade biti vrlo opasna, čak i životno. Pa ipak, do njih dolaze vrlo lako i ispijaju ih čak pod velikim odmorom, umjesto sokića uz marende.
Nakon marende/B. PETROVIĆ
U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti i Školskog preventivnog programa, tadašnja psihologinja OŠ Monte Zaro Marija Crnković provela je anonimnu i dobrovoljnu anketu o konzumaciji energetskih pića, a koje mladi mogu kupiti na svakom koraku.
Možda niste primjetili, no kiosci i dućani pored škola ova pića nude odmah do blagajne ili ulaza, da im budu "pri ruci".
- Rezultati su pokazali ono što smo i sumnjali. Čak 61 posto učenika od 5. do 8. razreda probalo je energetsko piće barem jednom, iako su djeca i mladi osobito osjetljivi na djelovanje energetskih pića. Ona sadrže ogromne količine štetnih sastojaka, koji mogu dovesti do brojnih zdravstvenih problema. Jedna od najtežih posljedica svakako je ovisnost o energetskim pićima.
Ono što kod ljudi izaziva ovisnost su kofein, šećer i razni umjetni zaslađivači. Lako su dostupna u trgovinama i nažalost ne postoji dobno ograničenje za kupnju tih proizvoda, upozorava Crnković.