Predsjednik SDP-a Peđa Grbin na referendumu je glasao za gradnju planiranog hotela na Lungomareu. Kaže da referendum nije uspio, jer na njega nije izašao dovoljan broj birača, rekavši da to pokazuje da građani Pule nisu prepoznali "da je ovo tema zbog koje bi trebali izdvojiti nekoliko minuta svog vremena i izaći na glasanje".
Na upit zašto SDP nije više animirao svoje birače i općenito građane bez obzira na stav o hotelu, nego je o tome šutio, Grbin kaže da to naprosto nije točno.
- SDP je pozvao birače da izađu na referendum i odluče po svojoj savjesti. Izašao sam na referendum jer je to moja građanska obveza i glasao sam protiv predloženog referendumskog pitanja. To nije nikakva tajna, kaže Grbin.
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin
Na pitanje smatra li da se bliži politički kraj SDP-a u Puli, ponajviše zbog prešutne koalicije s HDZ-om, Grbin se s tom konstatacijom ne slaže.
- Da mi je svaki novinski napis o kraju SDP-a donio deset kuna, danas bih bio jako bogat čovjek, kaže. Osvrnuo se i na istup SDP-ovog vijećnika Danijel Ferića koji je javno kritizirao projekt gradnje hotela te je i sam donirao sredstva građanskoj inicijativi.
Zanimalo nas je kako šef SDP-a gleda na soliranje Ferića odnosno na njegove stavove koji su očito u suprotnosti s onime što od samog početka žustro zagovara SDP.
- Apsolutno ste u krivu. SDP je pozvao ljude da izađu na referendum i glasaju onako kako smatraju da je ispravno. S obzirom da po tom pitanju nema stranačke odluke ili stranačke stege, svaki član je bio slobodan zauzeti svoj stav oko hotela. Danijel Ferić je procijenio što je po njemu ispravno i ja u tome ne vidim apsolutno nikakav problem, naglašava Grbin.
O referendumu se na svom Facebook profilu oglasio i Ferić.
"Građani su kao i uvijek rekli svoje i oni su moralni pobjednici za razliku od političkih stranaka. Gotovo unisona podrška ZA nije bila dovoljna jer na birališta nije izašlo potrebnih 24.357 građana Pule, već je njih 9.716 reklo ZA, otprilike onoliko glasova s koliko se postaje pulski gradonačelnik u četverogodišnjem mandatu sa svim ovlastima koje nosi, napisao je Ferić i dodao:
- Gdje je završila ona IPSOS-ova anketa investitora? Potonja je nagovještavala da je 58% građana za izgradnju hotela no unatoč tomu je investitor bazirao promo kampanju na pre-lošoj paroli "ostani doma". Pokazalo se da je 88,5% građana od onih koji su izašli na birališta protiv izgradnje. Tko je tu pokušao manipulirati s anketama?, naveo je na svom Facebook profilu Danijel Ferić.
Danijel Ferić
Dodao je da će "mudri gradonačelnik iz ovoga izvući pouke", dodajući "da je još puno potencijalnih tema za referendume poput Muzila, Kaštijuna, Ribarske kolibe, koncesija na plaže… "
Lokalni referendum u Puli komentirao je i istarski župan Boris Miletić.
- Izlazak na referendum, kao i na izbore, je demokratsko pravo i dužnost građana i žao mi je što to pravo jučer nije iskoristio veći broj naših sugrađana, posebice kad znamo koliko iznose troškovi referenduma. Na lokalni referendum sam izašao, jer držim da je to moja građanska dužnost, a moj stav po tom pitanju je poznat od ranije, naveo je Miletić.
Boris Miletić
Nakon što su se slegli dojmovi oko referenduma, predstavnicima građanske inicijative ostale su tužbe. Hoće li se kroz neke vrijeme zaboraviti njihov angažman ili će dobiti financijsku i drugu potporu pojedinih političkih aktera vezano uz potencijalne sudske procese, tek ostaje za vidjeti.
Aleksej Orel naglašava da investitor nije povukao tužbe, a osim njega, tužbe za klevetu primili su Boris Stermotić i Ivana Nataša Turković.
- Tereti nas za kazneno dijelo klevete, no zasad investitor ne traži novčanu naknadu. S druge strane, ta tužba otvara mogućnost investitoru da u bilo kojem trenutku, kada procijeni kolika mu je šteta nanesena, od nas potražuje milijunske iznose, kaže Orel.
S obzirom da je upravo on uz kolege iz inicijative svojim imenom i prezimenom stao pred građane, zanimalo nas je očekuje li financijsku potporu primjerice stranke Možemo! koje je paralelno na referendumu gradila svoju političku agendu.
- To su veliki troškovi. Nismo s nikim na taj način razgovarali, no kako je rekao Boris Stermotić, u takvim situacijama najčešće ostanete sami. Da li će to tako biti ili ćemo imati podršku javnosti ili sredstva skupljati putem nekakve crowdfunding kampanje, u ovom mi je trenutku prerano govoriti, kaže Orel.
Komentirao je i napise u pojedinim medijima koji za referendum pišu da je obmana.
- Planirano analizirati sve naslovnice i članke iz Glasa Istre nakon čega ćemo vidjeti na koje sve nadležne institucije možemo to prijaviti. To što je Glas Istre, kao jedini tiskani medij radio tijekom kampanje, jednostavnim je rječnikom rečeno bilo strašno.
Orel ističe da je gradonačelnik najavio sastanke s predstavnicima inicijative i investitorom.
- Ja još uvijek mislim da gradonačelnik treba razgovarati s partnerima u Gradskom vijeću. Gradsko vijeće donosi urbanističke planove uređenja. Ako je njemu investitor rekao da nema namjeru graditi plažne objekte u šumi, onda gradonačelnik više o tome ne treba pričati s investitorom, već s partnerima u Gradskom vijeću i staviti novi urbanistički plan uređenja na dnevni red Gradskog vijeća. Naravno, mi ćemo sjesti i razgovarati, ali demokratske procedure su jasne. Jasno je da je ove urbanističke planove donio IDS zajedno s SDP-om. Ovo Gradsko vijeće, ako se ne varam, na raspolaganju ima oko 17 mjeseci da krene u izmjene ukoliko vide nešto loše u planovima. Mi vidimo, ali da li oni vide, ne znam, rekao je Orel.
Ukoliko nekakav prijedlog i dođe na Gradsko vijeće, a vezano uz izmjenu planova, očekuje da prvi promjene neće podržati SDP zbog, kako je rekao, njihove povezanosti s investitorom.
- Očekujemo od gradonačelnika da se ide u izmjene Urbanističkog plana uređenja vezano uz izgradnju plažnih objekata u šumici i potencijalnu izgradnju i koncesioniranje tri plaže i tri plažna objekta u šumi ugostiteljske namjene. Također, očekujemo da se krene u proceduru proglašenja Park šume Lungomare. To je zapelo jer je to samo netko populistički izjavio i nije po tom pitanju ništa učinio, smatra Orel.
Mogućnost glasanja na referendumu imalo je 48.713 Puljanki i Puljana, a da bi ishod referenduma bio valjan, moralo je izaći 50 posto birača plus jedan glas, odnosno 24.357 građana. Ukupno je glasovalo 11.065 birača ili njih 22,71%.
Važećim su utvrđena 10.972 glasačka listića, a nevažećim je proglašeno 79 glasačkih listića. Na referendumsko pitanje od ukupnog broja birača koji su glasali na referendumu ukupno je glasalo ZA 9.716 birača ili 88,55%, a PROTIV je glasalo 1.256 birača ili 11,45%.
Odmah nakon objave rezultata, pulski Možemo! je objavio priopćenje u kojem navode da je 88% Puležana i Puležanki glasalo protiv betoniranja Lungomarea, što nije točno jer brojka od 88 posto odnosi se samo na Puljane koji su izašli na referendum.
Zvali smo za obrazloženje Dušicu Radojčić no nije odgovarala na poziv. Izjavu nismo uspjeli dobiti ni od pulskog gradonačelnika Filpa Zoričića.
Predsjednica pulskog HDZ-a Irena Hrstić nije iznenađena rezultatima referenduma.
Irena Hrstić
- Očekivala sam takav ishod. Naš stav o hotelu je poznat. Nije me iznenadio rezultat, a nije me iznenadila niti niža izlaznost, kazala je Hrstić. Na pitanje je li ona izašla na referendum, rekla je da na to pitanje neće odgovoriti.
- Vjerujem da će projekt biti dobar za Pulu. I meni je kao građanki u interesu da mi bude ugodno živjeti u ovom gradu. Jer i mi volimo Lungomare, odnosno i ja volim Lungomare, rekla je Hrstić.