Nakon nedavnog slučaja pronalaska teško ozlijeđenog maloljetnog mladića na pulskom Mandraču, od Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Pule zatražili smo podatke vezane uz pojavnost vršnjačkog nasilja u najvećem istarskom gradu, no još uvijek ih nismo dobili.
Ilustracija
Podsjetimo, 'slučaj Mandrač' policija je istraživala tjedan dana, da bi zatim predmet predala DORH-u, uz medijsko priopćenje kako zasad sve ukazuje na to da je mladić pao s bicikla. Njegovi se roditelji s time ne slažu, smatraju kako je njihov sin pretučen te će pravnu bitku nastaviti uz pomoć odvjetnika.
Vršnjačko nasilje u porastu
Ono oko čega dvojbi nema jest činjenica da je vršnjačko nasilje u porastu na području čitave Istarske županije.
Ilustracija
Tijekom 2022. godine u Istri je tako evidentirano 17 kaznenih djela s elementima vršnjačkog nasilja. Radi se, doznajemo u Policijskoj upravi istarskoj, o četiri kaznena djela tjelesne ozljede, isto toliko kaznenih djela povrede djetetovih prava i povrede privatnosti djeteta; zatim o tri kaznena djela prijetnje te o jednom kaznenom djelu nasilničkog ponašanja i jednom nametljivog ponašanja.
- Evidentiran je i određeni broj događaja u kojima nisu utvrđeni ni elementi kaznenog djela niti prekršaja, no policija je i o tim slučajevima obavijestila nadležni Centar za socijalnu skrb i državno odvjetništvo za mladež, navode iz Ureda načelnika PU istarske.
PU istarska
Samo godinu ranije, 2021., u Istri je zabilježen za gotovo trećinu manji broj kaznenih djela s elementima vršnjačkog nasilja - njih ukupno 12, dok ih je 2020. godine evidentirano skoro upola manje - svega sedam kaznenih djela takve vrste.
Jesu li pandemijske godine zaista bile mirnije?
U godinama koje su prethodile pandemiji koronavirusa te su brojke pak bile znatno veće:
- 2019. godine policija je evidentirala 27 kaznenih djela
- 2018. godine bilježimo 30 kaznenih djela
Napominjemo da se podaci za 2020. i 2021. godinu trebaju promatrati u kontekstu epidemije bolesti Covid-19, a s obzirom na to da zbog epidemioloških mjera djeca nisu cijelu školsku godinu provela u razredima
PU ISTARSKA
Vršnjačko nasilje najčešće se događa u razredima
Kaznena djela s takvim elementima, sukladno zaprimljenim prijavama, najviše se događaju upravo u okruženju škola, na školskim igralištima, prije nastave i neposredno nakon završetka nastave.
U posljednje vrijeme najviše prijava policija zaprima od strane stručnih službi škola, a u manjoj mjeri od samih roditelja djece koja budu žrtve vršnjačkog nasilja.
Ilustracija
- Obaveze svih nadležnih državnih tijela u postupcima prijave ili dojave o nasilju definirane su u Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Protokol se temelji na sadržaju i obvezama propisanima Programom aktivnosti za sprječavanje nasilja među djecom i mladima, koji je donijela Vlada Republike Hrvatske 25. veljače 2004. godine, i koji čini njegov sastavni dio. On sadrži općeprihvaćenu definiciju nasilja, obveze nadležnih državnih tijela i drugih čimbenika, oblike, način i sadržaj suradnje između nadležnih državnih tijela i drugih čimbenika te ostale aktivnosti i obveze, pojašnjavaju nam iz PU istarske.
Ilustracija: Pixabay
Maloljetnički zatvor - jedna od mogućih sankcija
Ovisno o dobnoj strukturi počinitelja vršnjačkog nasilja, i o pravnoj kvalifikaciji konkretnog djela, postoji nekoliko vrsta sankcija koje se mogu izreći maloljetnim počiniteljima.
One variraju od odgojne, sigurnosne ili zaštitne mjere, pa sve do novčane kazne i maloljetničkog zatvora. Nadležni sudovi su ti koji donose konačnu odluku o primjerenoj sankciji za kazneno djelo vršnjačkog nasilja.