Politika i društvo

U SJEDIŠTU ISTARSKE ŽUPANIJE

Prijem kod župana za producente filma „Čovjek koji nije mogao šutjeti“

Prvi hrvatski film koji je nominiran za Oscara od neovisnosti Hrvatske


 
2 min
Istra24

Prvi hrvatski film koji je nominiran za Oscara od neovisnosti Hrvatske

U sjedištu Istarske županije, u Puli, župan Boris Miletić je danas, zajedno s pročelnikom Ureda župana Ivanom Glušcem i pročelnikom Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Vladimirom Torbicom, primio producente kratkometražnog filma „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ Danijela Peka i Katarinu Prpić.

Župan Boris Miletić čestitao je producentima filma na već osvojenim, prestižnim nagradama - Zlatnoj palmi za najbolji kratki film na Filmskome festivalu u Cannesu te onoj za najbolji kratki film na 37. dodjeli Europskih filmskih nagrada (EFA). Ujedno zaželio im je sreću na ovogodišnjoj dodjeli Oscara, koja će se održati 2. ožujka, u Los Angelesu. Film „Čovjek koji nije mogao šutjeti“, redatelja Nebojše Slijepčevića, postao je tako prvi hrvatski film koji je nominiran za Oscara od neovisnosti Hrvatske. 

„Iskoristio bih ovu posebnu priliku i da vam iskreno čestitam na velikom uspjehu koji ste ostvarili za hrvatsku kinematografiju. Ponekad nas sve ujedinjuje sport, glazba, a evo sada ste nas vi ujedinili kroz jedan važan film iznimne vrijednosti, kojeg bi svatko trebao pogledati.“ – kazao je župan Boris Miletić.

Pročelnik Vladimir Torbica pridružio se čestitkama te je istaknuo kako Istarska županija putem Istarskog filmskog fonda, novine uvedene 2022. godine, sufinancira proizvodnju kratkometražnih igranih, dokumentarnih, eksperimentalnih i animiranih filmova, a za što je u Proračunu za 2025. izdvojila 51 tisuću eura.

Producent filma Danijel Pek, ujedno umjetnički ravnatelj Pula Film Festivala, zahvalio je županu Miletiću na prijemu, te se ukratko osvrnuo i na pripreme za ovogodišnje izdanje Festivala. Producentica filma Katarina Prpić istaknula je kako su dosadašnje nagrade pokazatelj vrijednosti filma, te kako s nestrpljenjem iščekuje veliku noć Oscara. 

Radnja filma temeljena je na istinitome događaju otmice i ratnog zločina u Štrpcima 1993. godine, kada je srpska paravojna vojna grupa Beli orlovi zaustavila vlak na stanici Štrpci na području Bosne i Hercegovine te iz vlaka izvukla 18 Bošnjaka i 1 Hrvata, nakon čega su ih sve ubili. Film je usredotočen na jedinog putnika koji nije bio Bošnjak, Tomu Buzova Hrvata i umirovljenog časnika Jugoslavenske narodne armije, koji se suprotstavio četničkim postrojbama, iako Hrvati nisu bili cilj ovog ratnog zločina i mogao se šutnjom spasiti.


Nastavite čitati

Pula
 

Soundpainting na PUF-u: Neupućeni su ostali PAF

Iako na minimumu, bilo je i melodičnosti, ponajviše u središnjem dijelu u suptilnoj gitarskoj dionici Vibora Juhasa, funky i drum'n'bass groovea u bubnjarskim dionicama Marca Quarantotta, opakog bass 'krautrock' undegrounda u jednoj dugoj  moćnoj minimalističkoj mantričnoj bass dionici Porečana Marka Kalčića * Nižući 99 razloga zašto čovjek prestaje pratiti umjetnost, Iva Gortan i Igor Zenzerović (navedeni u najavi kao glasovi) bili su i glumci, posebno performer Zenzerović, čija je ambicija i isforsiranost u pojedinim dijelovima možda mrvu previše zasjenila glazbenike i kompoziciju

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.