Dugogodišnja ravnateljica pulske talijanske osnovne škole OŠ-SE Giuseppina Martinuzzi Susanna Cerlon nije podnijela ostavku na tu funkciju iz razloga koji, kako je kazala za dnevne listove Glas Istre i La voce del popolo, nisu od interesa za javnost. Naprotiv.
Susanna Cerlon ostavku je podnijela nakon što ju je djelatnik te škole, a kako saznajemo radi se o profesoru geografije i razredniku čiji su podaci poznati redakciji, prijavio sindikalnoj povjerenici zbog dugogodišnjih nepravilnosti vezanih za zlouporabu ugovora o radu na određeno vrijeme. Ona je potom o svemu izvijestila Grad Pulu koji je osnivač Giuseppine Martinuzzi. Iz Grada potvrđuju da je tome doista bilo tako te da je ravnateljica zbog toga još 29. prosinca pozvana na razgovor s pročelnicom Odjela za društvene djelatnosti i mlade Ivanom Sokolov.
Ugovor raskidala pred praznike
Susanna Cerlon je potom tog istog dana na sjednici Školskog odbora podnijela ostavku. Odluku o razrješenju je Školski odbor donio 9. siječnja. Ona pak i za Istru24 ponavlja da su razlozi osobne prirode te da nisu od javnog interesa.
Već u razgovoru s nekoliko radnika i radnica te škole doznajemo da je Susanna Cerlon spomenutom djelatniku godinama, prema našim infomarcijama barem sedam, davala ugovor na određeno, kojeg bi onda raskidala pred blagdane i praznike. Profesor geografije koji je, prema izjavama dijela kolektiva s kojim smo pričali, omiljen i među kolegama i učenicima, nije jedini koji je godinama trpio ovakav poražavajući tretman. Teško je, naime, pronaći adekvatan termin za situaciju koja te godinama tjera da živiš u uvjetima egzistencijalne ugroženosti.
Što se, konkretizirajmo, točno događa? Nastavnik/ca nekog predmeta, recimo talijanskog jezika, ili učitelj/ica produženog boravka, potpiše ugovor na određeno vrijeme. To može biti i zbog toga što mijenja nastavnicu koja je otišla na porodiljni dopust. U ovom slučaju je bilo riječ o radnom mjestu, odnosno stručnoj spremi ravnateljice Cerlon koja je profesorica geografije, a na koje bi se ona, kada joj jedan dan istekne mandat, vjerojatno (bila) vratila, odnosno počela raditi. Pitanje je, međutim, kada bi to bilo. Susanna Cerlon je funkciju ravnateljice obnašala dugih 14 godina. No, vratimo se ugovoru o radu. Neovisno o tome što škola zna da će nastavnik na zamjeni biti potreban, primjerice, godinu dana, od početka do kraja školske godine, sklapa se ugovor na određeno koji se potom, recimo pred Božić, raskida. Radnik za vrijeme zimskih praznika ne radi, stoga mu škola ne isplaćuje plaću, nema božićnice, nema regresa, nema plaćenih doprinosa (zdravstveno i mirovinsko). Nakon praznika škola s tim istim nastavnikom opet sklapa ugovor, opet na određeno, opet do nekih idućih praznika. I tako, kako se pokazalo u ovom slučaju, godinama.
Najnesigurniji uvjeti rada
Ana Tuškan iz Sindikata hrvatskih učitelja potvrđuje da je sindikat upoznat s ovim konkretnim slučajem u Giuseppini Martinuzzi, kao i s nekim drugim nepravilnostima, te napominje da ta praksa postoji i u nekim drugim školama, u Istri, ali i u ostatku Hrvatske. O svemu je, kaže, obaviještena pučka pravobraniteljica, a sindikat će se obratiti i prosvjetnoj inspekciji.
- Zakon o radu izričito kaže da je poslodavac zaposlenog na ugovoru na određeno s istim ili sličnim poslovima dužan osigurati jednake uvjete rada kao zaposlenima na neodređeno. Ovdje je, dakle, riječ o najnesigurnijim uvjetima rada. To su uvjeti u kojima se ne može podignuti kredit, planirati obitelj, pojašnjava Tuškan.
Ana Tuškan
U Zakonu o radu je također navedeno da ukupno trajanje uzastopnih ugovora o radu ne može biti dulje od tri godine (osim kada je u pitanju zamjena i kada su u pitanju neke objektivne okolnosti koje su propisane zakonima i kolektivnim ugovorima). Ta se stavka, međutim, zloupotrebljava zato što se ugovori, kako smo već opisali, a što je vjerno ilustrirano u ovom slučaju s Giuseppinom Martinuzzi, prekidaju.
Susanni Cerlon smo poslali niz vrlo konkretnih pitanja, no odgovori su bili malo drugačije prirode.
Cerlon: Postupala sam u skladu sa zakonom
- Vezano za prijavu koju spominjete u svom upitu, u ovom trenutku mogu samo naglasiti da sam obnašajući dužnost ravnateljice postupala u skladu sa zakonskim odredbama koje reguliraju zapošljavanje u javnim ustanovama, odnosno školama, veli Cerlon pozivajući se pritom na brojne zakone i pravilnike, od kojih nijedan nije Zakon o radu.
Kasnije pak kaže da se pridržavala i tog zakona. Ističe da se ugovor o radu na neodređeno vrijeme može sklopiti samo s kandidatima koje ispunjavaju sve stručne uvjete propisane za pojedino radno mjesto, "s naglaskom da kandidat mora imati odgovarajuću vrstu obrazovanja". O tome zašto je pred praznike prekidala ugovore o radu na određeno niti riječi.
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić komentira da svaki ravnatelj prema svakom djelatniku/ici mora biti jednak te da "prekidanje ugovora mora imati zakonski kontinuitet i solidarnost kada su u pitanju blagdani i tome slično".
- Kako kolega godinama nije primao plaću prema spremi koju ima, dolazimo do problema. Ravnateljica Cerlon je dala ostavku što je, po meni, logičan i fer potez. Sada je na ljudima da izaberu svog ravnatelja/icu, poručuje Zoričić.
Novog ravnatelja ili ravnateljicu birat će kolektiv?
Nakon neopozive ostavke Susanne Cerlon na funkciju ravnateljice pulske talijanske OŠ-SE „Giuseppina Martinuzzi“, Školski odbor bi u skorašnje vrijeme trebao raspisati natječaj za to radno mjesto. Cerlon na funkciji ostaje do 31. ožujka.
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić kaže: „Stav i prijedlog Grada će biti, jer naložiti ne možemo, da predstavnici Grada u odboru podrže onoga tko dobije podršku kolektiva i da se na niti jedan način nećemo miješati, a na članovima odbora, iz redova Grada, je da rade po savjesti i zakonu“.
Inače, trojac koji u toj školi predstavlja Grad je imenovan još za mandata bivšeg gradonačelnika Borisa Miletića. To su Massimo Brajuha, Patrizia Bosich i Sandra Brakus Brženda. Tu su još Cinzia Leonardelli Laikuf i Andrea Močinić iz redova učitelja, Alessandro Lakoseljac koji predstavlja radnike i ispred roditelja Sanja Jelić.
Susanna Cerlon govori da može potvrditi da će ubuduće nastojati raditi u struci, „a samo zapošljavanje ovisit će o raspisanim natječajima“.