Politika i društvo

SPILJU ZATVORITI DO JASNIH PRAVILA!

RUS 'KRIV' ZA NAJEZDU KAJAKA NA VALOVINAMA Ilegalci zarađuju velike novce, kazne preniske, kupači bijesni, na potezu Grad i Natura Histrica!

Samo u jednoj turi s 20 kajaka zaradi se 1.400 eura, a iznos je trostruko veći uz tri ture dnevno. Poduzetništvo je u redu, ali ne uz nezakonito, bahato korištenje pomorskog dobra. Ali može im se, jer što je kazna od 50 ili 200 eura spram gornjih iznosa * Obišli smo "ratnu zonu" s gradskim pomorskim redarima Markom Matijašićem i Jasminom Nanićem koji govore bez autocenzure * Što pak kažu rijetki koncesionari, kao i pioniri posla s kajacima


 
11 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini

Samo u jednoj turi s 20 kajaka zaradi se 1.400 eura, a iznos je trostruko veći uz tri ture dnevno. Poduzetništvo je u redu, ali ne uz nezakonito, bahato korištenje pomorskog dobra. Ali može im se, jer što je kazna od 50 ili 200 eura spram gornjih iznosa * Obišli smo "ratnu zonu" s gradskim pomorskim redarima Markom Matijašićem i Jasminom Nanićem koji govore bez autocenzure * Što pak kažu rijetki koncesionari, kao i pioniri posla s kajacima

Stariji domaći kupač dobio je nedavno na Valovinama veslom po glavi dok je plivao. Uslijedilo je urlanje i verbalni atak na desetine kajaka punih turista. Ta njegova vika utjelovljuje svakodnevnu frustraciju kupača na plaži uz autokamp Stoja.

- Više nije izdrživo. Situacija traje od kraja lipnja, neki su kupači već napustili životnu plažu. Nakon što su im podijeljene smiješne kazne od 50 eura nastavljaju okupaciju, sve da ih i svaki dan dobivaju jer prihodi su u tisućama eura dnevno. Treba li se dogoditi crni scenarij, da netko strada dok nadležni za sve ovo ne reagiraju", govori jedna Puljanka koja sa svojom djecom i ostalim kupačima ove plaže muku muči s ovoljetnom najezdom kajaka punih turista za koje se, uz cijenu od prosječnih 35 eura po osobi, organiziraju trosatne ture do prirodnog bisera, spilje na Galebovim stijenama.

Pomnoži li se navedena cijena  s 20-ak kajaka (s dva sjedala), samo u jednoj turi zaradi se 1.400 eura, a iznos je trostruko veći uz tri ture dnevno. Neki u ponudi imaju noćne ture, sa svjetlima, što je samo po sebi, ne koristi li se protuzakonito pomorsko dobro 'sidrenjem' na obali i plićaku, dobra poduzetnička ideja.

Velika potražnja je nekadašnju cijenu od 50-ak eura spustila za 10 do 20 posto. Sve se ugovara online, a posao je unosniji ako su vam ocjene na Tripadvisoru dobre. Turisti dolaze u dogovoreno vrijeme, kreće tura.

Kreće akcija

Uz tek dva (!) legalna koncesionara za rentanje kajaka u cijeloj uvali, vođenja tura radi  bar 15 (!) firmi koji bahato, protuzakonito koriste pomorsko dobro, na obali i u moru, za parkiranje kajaka prije i nakon tura. Na štetu svih kupača, kojima je prije par godina, unatoč protestima, pola uvale 'oteo' ski lift iliti Wake park Pula, koji također ima 10 kajaka. Ukratko, oko 200 kajaka operira samo s ove lokacije.

Nakon što je po strani ostavila bizarno strastveno zalaganje za promjenu imena Galebovih u Golubove stijene, konačno se jučer o ogromnim problemima sa spiljom oglasila i odgovorna ravnateljica Nature Histrice Silvia Buttignoni, najavivši pojačan nadzor i neulaženje kajaka u spilju, koja trpi ogromne ekološke rizike budući da je ovaj prirodni dragulj lokacija gniježđenja više vrsta ptica, u njoj se nalaze i kolonije šišmiša, a jedno je i od rijetkih staništa na ovom području koje je pogodno i za sredozemnu medvjedicu; poznata Adriana upravo je ovu špilju koristila prije nekoliko godina. Iako je spilja zaštićena, turisti ostavljaju tamo otpad, a u riziku uništavanja i odnošenja su sige,  fosilni, arheološki i drugi nalazi.

(Reklamna fotografija "Pula Kayak Adventures")

No, priča o bjesomučnoj utrci za dobrom zaradom, ali i bijesnim kupačima i ataku na ponajljepšu istarsku prirodnu plažu (Galebove stijene sa spiljom) nije posve  crno bijela.

Beach bar 'Big mama' koji vode braća Ilinčlić, dobili su ove godine koncesiju za deset kajaka, dok 50-ak metara dalje, prema šumi s druge strane uvale, koncesiju za rentanje pet kajaka i pet supova ima 'Pula Outdoor' Tee Radošević, dok  Branko  Popović ima koncesiju, ali tek za dvije pedaline.

Što kažu ti malobrojni legalni iznajmljivači s koncesijom, što kažu gradske uredbe i važeće odluke o redu na pomorskom dobru, a što pak premali broj pomorskih redara s kojima smo na samoj lokaciji svjedočili (preblagom) kažnjavanju nemalog broja ilegalaca.

Prvo smo se ipak našli s jednim pionirom ovog posla, koji se sada više ne bavi kajacima.

- Problem je već u tome što svi rade ture, a koncesiju imaju samo za iznajmljivanje, kaže on, želeći ipak ostatr anoniman.

Pritom nam ukazuje na ključni članak 8. važeće Vladine 'Uredbe o vrstama djelatnosti i visini minimalne naknade za dodjelu dozvola na pomorskom dobru' (donesene 8. veljače ove godine), u kojem se navodi:  "Ako za obavljanje djelatnosti obrazovanja, podučavanja i vođenja u području sporta i rekreacije nije potreban prostor pomorskog dobra za smještaj sredstava kojima se djelatnost obavlja već se kopneni dio pomorskog dobra koristi samo za pristup moru, nije potrebno ishoditi dozvolu na pomorskom dobru”.

- Ajmo reći da su svi po ovoj uredbi poluilegalni ili polulegalni. Sporno je što se kajaci ostavljaju na plaži, nastavlja naš sugovornik.

"Mali je trošak ulaska u posao. Čovjek si kupi deset kajaka i trailere, svaki kajak je od 500 do 1000 eura, to je plastika. Nekad je bilo tri firmi koje su vodile ture, sad ih je više od 15, što malih, što velikih. Meni je muka doći ispred pećine. Kažu: "Problem su ilegalne bove". Nisu one toliki problem. Jer nekad su tamo bile dvije tri brodice, a sada dolaze veliki brodovi s rive, sa 120 ljudi. To je 'war zone'. Zamisli tamo 50-60 kajakaša i dva broda s rive", kaže on 

Kako nam se ovo dogodilo?

- Tu priču nećete čuti od nikoga. Jedna je osoba 2013. kupila dva kajaka i od grada zatražila i dobila koncesijsko odobrenje. Te su se godine, tada još bez internetskog posredovanja,  jedva rentali ta dva kajaka jer su svi tražili pedaline. Zatim je  došao jedan  Rus s puno followera, iznajmijo je kajak, sve snimio GoPro kamerom, skočlo s pećine, ušao unutra , da bi se zatim preko Instagrama omasovilo, posebno od 2017. godine, kaže, dodajući da su i svi dečki s kajacima svjesni da je ovo neodrživo.

Kazne su se, veli, pojavile ove godine, ali palo je par kazni, a iduće će sezone sve ispočetka. Treba se napraviti za kajake poseban kutak, smatra on. Po njemu je prvi i najveći problem Grad Pula jer oni trebaju sve regulirati, ukloniti negdje sve firme iz uvale, dati im jednu zajedničku lokaciju, ograđenu, s kućicama i s fiksnim trailerima, i kojima bi se izdala godišnja koncesija.

(Redari vozilom blokirali zabranjenu parkiranu kombi-reklamu)

- Ništa od toga nije učinjeno. Grad to mora regulirati jer ovo sad je 'divlji zapad'. Problem je i što gradski pomorski redari djeluju samo na dojavu građana, ne kontinuirano, i k tome selektivno kažnjavaju, zaključuje naš iskusni i upućeni sugovornik.

Gradski pomorski redari Marko Matijašić i Jasmin Nanić, čijoj smo se ophodnji uvale pridružili, još na cesti kažu: "I ovaj kombi je cijelo vrijeme parkiran, i s izloženim mobitelima se reklamiraju kajaci. To nije parking nego reklama i njih isto možemo kazniti", kaže nam redarski dvojac.

Gradski redari Marko i Jasmin

- Oni bez koncesije ne smiju zauzimati pomorsko dobro, a mogu oni s koncesijom, ali samo na danoj kvadraturi određenoj u rješenju, kaže redar Marko, dodajući: "Svi ovi 'parkirani' u moru ne smiju biti tu". A u plićaku je  20 do 30 kajaka.

Na naše pitanje zašto ne kažnjavaju pravne osobe s predviđenih 660 eura, već samo fizičke osobe s  minimalnih 50 eura, redar Jasmin odgovara da su tek krenuli s poslom ove godine pa je to više kao opomena.

No, oba gradska redara se slažu i kažu: "Kazne su  preniske!"

Bez autocenzure ističu i drugi veliki problem, koji se isto tiče odgovornosti gradskih vlasti, koja doduše kao i svi kubure s ljudima: "Ako želi da se nadzor češće provodi i kažnjava, Grad mora zaposliti više ljudi, jer nas dvojica  smo sada u smjeni i mi ne možemo sve sami riješiti.

- A pazite, nas dvojica samo sada i pomorski i prometni i komunalni redari za cijelu Pulu, ističe Jasmin, što znači nadzor stotine dnevnih poslova na stotine lokacija - od parkiranja na zelenim površinama, odloženom otpadu na javnoj površini do nadzora nad stotinama koncesijskih mjesta na obali.

Marko se nadovezuje: "Mi ne stignemo ovdje biti cijelo vrijeme. Tko će ljude hvatati. Redar bi trebao  svaki dan tu dolaziti i izricati najveće moguće kazne".

Bilježenje nezakonito parkiranih trailera

Svjedočimo Markovom kažnjavanju jednog pristojnog dečka, angažiranog vodiča ture s 260 eura, dok šefa odgovorne firme 'Istra Kajak Adventure'  nema, što je taktika svih šefova na ovom mjestu.

Slijedi komunikacija mobitelima, ali vidimo da to ne završava kaznom šefu jer eto njega nema, a ni OIB-a firme itd.

Istodobno su izvjesni dečki druge firme , nakon razgovora s redarima, odjednom nestali. Stekli smo tada dojam možda prevelike tolerancije našeg redarskog tandema.

Ispisana kazna

Razgovor prekidamo dok popisuju registracije nepropisno parkiranih trailera, kojima je gazda drsko protupropisno zauzeo dva obilježena parking mjesta na iznimno frekventnom parkingu desno od ulaza u kamp Stoja.

- Ne možete držati kajake usidrene u moru, u zoni kupača , i ograničavati samo kretanje u moru, slušamo Marka kako preko telefona  govori šefu firme 'Istra kajak Adventure'. U tom trenutku na plaži su ilegalno postavljeni kajaci pet firmi.

Mi smo svjedočili samo jednom kažnjavanju s 260 eura fizičkom licu dok nam redari ukazuju na članak 42. važeće  gradske Odluke o redu na pomorskom dobru, koju je Gradsko vijeće Pule usvojilo  27. prosinca 2023.. U članku 3. odluke ističe da se bez pravne osnove  ne može (bez koncesije i dozvole) gospodarski koristiti odnosno obavljati djelatnost na pomorskom dobru te ograničavati ili isključiti opću (!) upotrebu pomorskog dobra nit njegovo zaposjedanje. 

Redari najčešće kažnjavaju po članku 42. iste odluke po kojem je "u plažnom prostoru namijenjeno za kupače zabranjeno vezivanje plovila izvan organiziranih privezišta i izvlačenje plovila". No, ta privezišta Grad nije osigurao.

Posljednji pak dio tog članka (koji uključuje odgovornost Lučke kapetanije), navodi obilježavanje koridora za isplovljavanje, kojih dakako u ovoj uvali nema.

Na naše pitanje kažnjavaju li, kako im se spočitava, selektivno ilegalce, redar Marko odgovara: "I sad mi je jedan to rekao, da neke kažnjavamo, a neke ne. Gledajte, prošli smo put naišli na četiri firme i sve smo ih kaznili. Istina je da su na licu mjesta samo angažirani vodiči tura, a ne šefovi. Jasno da je to migoljenje".

Njegov kolega Jasmin, uz povišenje kazni i kadrovsko ojačavanje redarske službe, (sada ih je svega sedam ?!), smatra da bi Grad trebao odrediti dio plaže samo za kajake, bez ograđivanja plaće, postaviti svima jasne uvjete i dati im  dozvole.

Nakon što mu kažemo da bi kažnjavanje vlasnika firmi s recimo 3000 eura vjerojatno brzo dovelo sve ostale u red, redar Marko kaže: "Kazne su stvarno preniske. Recimo za otpad je kazna 132 eura. Dakle nekome koji iskrca cijeli kamion šute usred šume kazna od 132 eura, a onda još on može platiti pola iznosa. Što mu je to 60 eura? Ili iskipa krupni otpad do kontejnera".   

- Nama je prva godina djelovanja, kaže kolega Jasmin, do iduće će sezone, nadam se, sve regulirati.

Usput, pomorsko dobro je definirano šest metara od obale, odnosno od srednje i visoke linije mora koje se protežu prema kopnu, a na prirodnim plažama do linije vegetacije.

Marko kaže na koncu: "Dok nismo počeli dolaziti, bili su poslagani kao srdele po cijeloj plaži. Sad smo ih barem malo suzbili i  drže kajake manje više u vodi".

Na pitanje doživljavaju li neugodnosti, Jasmin veli da ovdje nisu imali nikakvih problema, ali da je zato nedavno jedan vozač napao njihovog kolegu dok je ispisivao prometnu kaznu. 

Braća Ilinčić koji vode beach bar "Big mama", pokazuju nam koncesiju za deset kajaka za tri sezone , koji su platili nepunih 24.000 eura ili gotovo osam tisuća eura po sezoni. Ovo im je prva sezona s kajacima, uhodavaju se, stječu iskustvo i grade ocjene na Tripadvisoru.

(Braća Ilinčić iz 'Big mame' pokazuju nam koncesijski ugovor)

Ne želi blatiti ostale kolege, kažu da su sa svima dobri, iako im se otima: "Ima ih koliko hoćeš". Zaradu im, zaključuju, upola smanjuju troškovi provizije oglašavanja na netu i troškovi plaćanja vodiča tura. 

Možda najsadržajniji razgovor vodimo s Teom Radošević, direktoricom  firme 'Pula Outdoor', koja ima koncesiju za rentanje šest kajaka i šest supova, a imaju , veli, još neke kajake koje dovozi po potrebi, kad imaju imaju upite za turu. Oni imaju i svoju kućicu na livadi ponad uvale, prema šumi.

- Dovezemo te kajake, odradimo turu, uzmemo kajake na prikolicu i odvezemo ih doma u skladište.

('Pula Outdoor' Tee Radošević)

Je li to nelegalno, pitamo je.

- Nije istina da je to nelegalno. Ja sam u komunikaciji s ministarstvom i još sam davnih dana pitala na koji se način to smije raditi. Znači, ako imate kajake na prikolici i imate rezerviranu turu, vi smijete bilo gdje, na bilo kojoj obali iskrcati kajake, obaviti turu. Nakon toga, kajake morate ukrcati na prikolicu i odvesti u svoje dvorište. Ta vaša prikolica ne smije biti na pomorskom dobru. I tako mi radimo. Problem je s drugima što si uzimaju slobodu da kajake ne odvoze, kaže ona, dodajući da i ski lift 'Wake Park Pula' ima deset kajaka

Prilično visoko koncesijsku naknadu susjednog beach bara 'Big mama' od skoro osam tisuća eura po sezoni za deset kajaka, ona komentira ovako: "Oni su sami ponudili toliko. Oni su htjeli tamo imati kajake, sami su to ponudili i toliko plaćaju. Mi plaćamo  oko 800 eura po sezoni za šest kajaka i šest supova.

- Nije problem ako se netko želi time baviti zato što to želi raditi, zato što se educirao i sa sigurnošću obavlja te aktivnosti. Međutim, po mom mišljenju problem su pomodni ljudi koji dođu i računaju: "Aha, tu se zavrtjelo, ajmo i mi to raditi". Kazne su nikakve! Nije problem nabaviti 20, 30, 40 kajaka. Mi isto možemo sutra doći s još tri prikolice, ali gdje će nas to dovesti? Nije samo problem sa spiljom. Počeli su zauzimati sve moguće plaže. Mi smo za pošteni rad, međutim apsolutno smo protiv ovako bahatog ostavljanja 40 kajaka u vodi kako bi im  drugi dan bilo lakše, kao što smo apsolutno protiv parkiranja kombija neposredno uz obalu, zaključila je Tea Radošević iz 'Pula Outdoora'.

*


Nastavite čitati

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Pula
 

PULJANIMA KONAČNO 'VOJNI' DIO LUKE Evo kako će izgledati zona inovacija Valelunga

Zoričić: "To je budućnost Pule. Neću reći da je ovo nakon Uljanika novi Uljanik, ali zasigurno je je nakon brodogradilišta nova zona industrije na danas zapuštenom i napuštenom prostoru, koji je još u vlasništvu države, koja će nam ga dati u primjenu, a potom vjerujem i u vlasništvo". Projekt iznosi 6 milijuna eura, a malo više do 5 milijuna osigurava EU

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.