U unutrašnjosti pretežno oblačno, u Dalmaciji promjenjivo
Na sjevernom Jadranu djelomice sunčano, vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na istoku sjeverozapadni
U Hrvatskoj svako peto dijete živi u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, u dugotrajnom i dubokom siromaštvu živi 14.000 djece korisnika zajamčene minimalne naknade, upozorava Pirnat Dragičević
U Hrvatskoj svako peto dijete živi u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, u dugotrajnom i dubokom siromaštvu živi 14.000 djece korisnika zajamčene minimalne naknade, upozorava Pirnat Dragičević
Saborski zastupnici u četvrtak će raspraviti izvješća o radu pravobraniteljice za djecu za 2022. i pravobraniteljice za osobe s invaliditetom (OSI) u 2021. godini koja govore o ključnim problemima s kojima su se djeca i OSI susretali.
Kad je riječ o djeci, 2022. godina, u kojoj smo se vratili životu kakav smo poznavali prije pandemije covida, potvrdila je kako je nasilje nad djecom i dalje široko rasprostranjeno.
Uredu pravobraniteljice prijavljen je 101 slučaj nasilja u vrtićima i školama, dvostruko više nego 2021., kada je prijavljen 51.
Sedam se slučajeva odnosi na nasilje u vrtiću - tri za nasilje djelatnika, a četiri za nasilje među djecom, 94 na nasilje u osnovnoj i srednjoj školi, od čega 85 na vršnjačko nasilje.
Podaci Ministarstva rada, obitelji i socijalne politike za 2021. govore pak da je zbog vršnjačkog nasilja bilo prijavljeno gotovo 1500 djece.
Pravobraniteljica Helenca Pirnat Dragičević u svom Izvješću ističe da "dojam snažnog porasta vršnjačkog nasilja" u školama daje sadržaj pritužbi roditelja koji, ponekad i neistinito, opisuju teške oblike nasilja o čemu izvješćuju i medije.''
Njeno Izvješće na gotovo 280 stranica donosi pogled na stanje dječjih prava u Hrvatskoj. Vidljivi su pomaci, ali i ključni problemi u ostvarivanju tih prava, kaže pravobraniteljica pa navodi dječje siromaštvo, nasilje nad djecom, diskriminaciju, ostvarivanje prava djece s teškoćama u razvoju, nedostatnu podršku za mentalno zdravlje te neodgovarajuću zaštitu djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
U Hrvatskoj svako peto dijete živi u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, u dugotrajnom i dubokom siromaštvu živi 14.000 djece korisnika zajamčene minimalne naknade, upozorava Pirnat Dragičević.
Pravobraniteljica Anka Slonjšak upozorila je pak kako je u 2021. uočen velik broj diskriminatornog govora o djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom koji je zgrozio javnost te su u pojedinim slučajevima podnesene kaznene i prekršajne prijave.
Javnost još pamti kada su djeca s poremećajima iz autističnog spektra izbačena iz slastičarne u Samoboru uvredljivim i ponižavajućim riječima da "takvu djecu ne vode u grad jer ona spadaju u šumu". U drugoj, majka djevojčice sa sindromom Down morala je s djetetom napustiti kafić u Zadru zbog "narušavanja reputacije lokala". Bilo je tu i izjava kako 'nitko ne želi da njegovo dijete ide u školu s kljakavom djecom, kojekakvim invalidima'.
U pojedinim slučajevima podnesene su kaznene i prekršajne prijave, navodi Slonjšak čiji Ured prati i promiče prava više od 612 tisuća osoba s invaliditetom, među njima je i gotovo 30 tisuća učenika s teškoćama u razvoju. I nadalje postoje otpori škola kod njihova upisa te sumnje u njihove mogućnosti i sposobnosti, upozorava pravobraniteljica.
Na sjevernom Jadranu djelomice sunčano, vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na istoku sjeverozapadni
DIP je zaprimio kandidature Zorana Milanovića, Dragana Primorca, Mostova Mira Bulja, nezavisnih Marije Selak Raspudić, Nike Tokića Kartela, Slobodana Midžića i Tomislava Jonjića. Zaprimio je i kandidature Dražena Keleminca (Autohtona Hrvatska stranka prava), Ivane Kekin (Možemo), Branke Lozo (Dom i nacionalno okupljanje) i Karoline Vidović Krišto (Odlučnost i pravednost) koja je u sinoć posljednja stigla u DIP
Posebno veselo djeluju mladi medvjedi koji s oduševljenjem gaze i kotrljaju se po snijegu, dok se stariji mudro drže svojih toplih brloga
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.