Politika i društvo

ZA MUZIL MOŽE, ZA LUNGOMARE NE MOŽE?

SANJA RADOLOVIĆ (SDP): Možemo! je iskoristio građansku inicijativu za svoje političke ciljeve

Sanja Radolović je u siječnju prošle godine govorila da se o Muzilu mora održati referendum, a ne da o namjeni tog kompleksnog prostora odlučuje šačica ljudi. Što se u međuvremenu promijenilo, zašto se SDP nametnuo kao jedan od žešćih protivnika raspisivanja referenduma o planiranom projektu na pulskom Lungomareu i zbog čega stranci koja se naziva "socijal-demokratskom" nije o interesu čuti što o projektu u konačnici misle građani Pule?


 
4 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Sanja Radolović je u siječnju prošle godine govorila da se o Muzilu mora održati referendum, a ne da o namjeni tog kompleksnog prostora odlučuje šačica ljudi. Što se u međuvremenu promijenilo, zašto se SDP nametnuo kao jedan od žešćih protivnika raspisivanja referenduma o planiranom projektu na pulskom Lungomareu i zbog čega stranci koja se naziva "socijal-demokratskom" nije o interesu čuti što o projektu u konačnici misle građani Pule?

Vijećnica SDP-a i bivša predsjednica pulskog ogranka te stranke Sanja Radolović u siječnju prošle godine pred ulazom u Muzil, održala je konferenciju za novinare na kojoj je inicirala raspisivanje referenduma za Muzil.

Tada je govorila da se o Muzilu mora održati referendum, a ne da o namjeni tog kompleksnog prostora odlučuje šačica ljudi. Radolović je također navela da „stanovnici Pule desetljećima nisu kročili nogom na Muzil, te da se istovremeno uporno forsiraju planovi o nekakvoj izgradnji kao i priča o golf terenima i hotelima".

 "Žalosno da se takav jedan prostor želi brzinski prenamjeniti bez ikakvog promišljanja", kazala  je početkom prošle godine Radolović, dodajući kako "nije normalno da se megalomanski planovi o razvoju takvog jednog prostora drže u tajnosti i da se sve određuje bez ikakvog savjetodavnog referenduma sa stanovnicima Pule".

Što se u međuvremenu promijenilo i zašto se SDP nametnuo kao jedan od žešćih protivnika raspisivanja referenduma o planiranom projektu na pulskom Lungomareu i zbog čega stranci koja se naziva  "socijal-demokratskom" nije o interesu čuti što o projektu u konačnici misle građani Pule?

Iako odgovor možda leži u činjenici što je za razliku od Muzila, u projekt na Valkanama direktno uključen njihov visokopozicionirani član Stevan Muidža, pulski SDP-ovci, u više su navrata rekli da to jedno s drugim nema veze te da projekt podržavaju jer "ne devastira obalu, donosi nova radna mjesta i višemilijunske prihode za Grad".  

Zašto je danas protiv referenduma za Lungomare, iako je za Muzil tražila upravo to, pitamo Sanju Radolović koja od samog početka zdušno zagovara izgradnju nogometnog igrališta na Valkanama i realizaciju projekta novog hotelskog kompleksa. Radolović tvrdi da se Muzil i Lungomare ne mogu uspoređivati.

- Prema prostornim planovima koje je donijela bivša pulska vlast, Muzil i cijeli taj prostor nije bio dobro zamišljen. Muzil nikad nije bio otvoren za građane, a za razliku od Lungomarea, radi se o lokaciji koju građani nikad nisu imali prilike upoznati. I dalje ostajem kod stava da Muzil kako je trenutno prostorno zamišljen, nije dobar. Iz tog smo razloga svojevremeno i tražili referendum. I dalje smatramo da na toj lokaciji nije potreban golf sa "sto rupa" i da koncesija od 99 godina nije dobar model. Nemoguće je uspoređivati investiciju na Lungomareu s projektom na Muzilu, jer lokacija planiranog hotela nalazi se na privatnom zemljištu, a Muzil pripada Republici Hrvatskoj. Ponovit ću - projekt na Lungomareu je dobro zamišljen, neće devastirati obalu, niti će biti ikakvih drugih zahvata, kaže Radolović.

Ostaje li pri tome da se i za Muzil treba raspisati referendum, napominje da se vlast u Puli u međuvremenu promijenila te da se nada da je po tom pitanju i IDS progledao.  

- Vjerujem da će i IDS podržati odluku da se ide u revidiranje odluka za Muzil i da će biti dovoljno pameti i zdravog razuma da se to riješi na Gradskom vijeći bez referenduma. Ako pričamo o području Muzila, Hidrobaze ili Saccorgiane, zaboravljamo da ni jedna od tih lokacija nije gradsko zemljište. Ako pak pričamo o bilo kakvom razvoju, prvo treba riješiti imovinsko-pravne odnose. Mlaćenje prazne slame, bez da se to prethodno riješi, nema nikakvog smisla, kaže Radolović.  

Zašto ne i referendum za Lungomare i zbog čega se SDP protivi čuti što misle građani, ponovno pitamo vijećnicu i saborsku zastupnicu  Radolović.

- Referendum nije nužan, ali ako inicijativa skupi potpise, prva ću izaći na referendum i dati ću svoje mišljenje koje je već svima poznato. Nažalost, pokazalo se da politika stoji iz ove inicijative, a radi se o jednoj političkoj opciji koja cijelo vrijeme vuče vodu na svoj mlin. I ovo zadnje što se dogodilo na Gradskom vijeću, kada se vijećnike prozivalo da su lopovi i da žele rasprodati Lungomare je nešto neviđeno i prilično nedemokratski, a sve je to dopustila predsjednica Vijeća Dušica Radojčić koja se toliko često poziva na Poslovnik. No vrijeme će pokazati svoje, pa i to da građanska inicijativa nije samostalna koliko se god jedni i drugi pokušali "oprati" od toga. Jasno je da iza stoji politika, kaže Radolović.

Istaknula je da bi potpisala za referendum da je Možemo! ostao dosljedan i sam pokrenuo to pitanje.

- Ne razumijem zašto Možemo! nije ostao kod inicijative za referendum? Tu su zapravo pokazali strah i slabost. Nije mi jasno zašto nisu obukli svoje majice i rekli građanima da Možemo! pokreće referendumsku inicijativu i da će oni prikupljati potpise na štandovima? Ovako je sve ispalo kukavički i obojano političkim predznakom. Prave se da to nije politički obojeno, iako je to vidljivo iz aviona! Možemo! je odgovoran što je dio građana sada kontra referenduma, jer se na neki način osjećaju prevareno. Moja osobna procjena je da se Možemo! boji neuspjeha, kaže Radolović.

Napominje da je Možemo! sam sebi zabio autogol.

- Pokazali su da su slabi i da se samo bave prozivanjem drugih političkih opcija. Jasno je da na ovome žele prikupiti političke bodove. Vrlo otvoreno ću reći: "Možemo! je iskoristio građansku inicijativu za svoje političke ciljeve", zaključila je Radolović.


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) VESELO NA OTVORENJU 'LIBRIĆA' U potrazi za tajanstvenim bićima koja još žive po Istri

"Vodimo vas na jedno putovanje Istrom, među jame, škulje, kanjone, rijeke, gradine i kaštele u kojima, kako kaže priča, još uvijek žive neka tajanstvena, nevidljiva bića. Ovim Librićem dotaknuli smo nešto dragocjeno, nešto što bi svaki narod trebao čuvati kao svoju baštinu, a to su narodne priče koje su u neka davna vremena prepričavana pored starih ognjišta", kazala je direktorica festivala Slavica Ćurković

Istra
 

OBRAČUNI U KRŠANU Mauricio Bajerić i Boris Babić izbačeni iz IDS-a! Bajerić: "Iz Pule su navodno nazvali"

Smijenjeni Mauricio  Bajerić kaže da je na sjednicu u Šušnjevicu došao potpredsjednik IDS-a i labinski gradonačelnik Valter Glavičić. "Sve je unaprijed bilo spremno za naše izbacivanje. Jedva su nam dali da govorimo. Samo su digli ruke. Navodno su nazvali iz Pule i poručili 'ili mi letimo van ili se gasi podružnica u Kršanu'. Ova odluka nije demokratska, samo nanosi  štete IDS-u i nije pozitivno doživljena u sredini u kojoj živimo i radimo", kaže on

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.