Politika i društvo

Presudio Europski sud pravde (ECJ)

Seksualna orijentacija nije razlog odbijanja sklapanja honorarnog ugovora

Slučaj se odnosi na tužbu poljskog državljanina koji je sedam godina radio za javni televizijski kanal u Poljskoj na temelju niza honorarnih ugovora, a suradnja mu je otkazana nakon što je na internetu objavio božićni glazbeni video sa svojim partnerom promičući toleranciju


 
2 min
HINA
Ilustracija: Pixabay

Slučaj se odnosi na tužbu poljskog državljanina koji je sedam godina radio za javni televizijski kanal u Poljskoj na temelju niza honorarnih ugovora, a suradnja mu je otkazana nakon što je na internetu objavio božićni glazbeni video sa svojim partnerom promičući toleranciju

Seksualna orijentacija samozaposlene osobe u Europskoj uniji ne može biti razlog za odbijanje sklapanja ugovora, čak i ako nacionalni zakoni određuju drugačije, presudio je Europski danas sud pravde (ECJ).

Slučaj se odnosi na tužbu poljskog državljanina koji je sedam godina radio za javni televizijski kanal u Poljskoj na temelju niza honorarnih ugovora.

Smjene te osobe jednostrano su otkazane i novi ugovor nije zaključen nedugo nakon što je samozaposleni radnik objavio božićni glazbeni video sa svojim partnerom na internetu promičući toleranciju, objavio je najviši sud EU-a u priopćenju za javnost.

Poljski sud koji je rješavao tužbu zatražio je od ECJ-a da pojasni odnosi li se zakon EU-a o jednakom postupanju na poslu i na honorarne djelatnike i jesu li direktive EU-a iznad nacionalnog poljskog zakona koji dopušta odbijanje honorarnog ugovora na temelju seksualne orijentacije, napisao je sud.

U presudi od četvrtka objašnjava se da se zakon EU-a o nediskriminaciji odnosi na samozaposlene radnike jer zakon "nastoji ukloniti... sve diskriminatorne prepreke pristupu sredstvima za život i sposobnosti doprinosa društvu kroz rad, bez obzira na pravni oblik osiguranja".

ECJ je također presudio da se omogućavanje odbijanja honorarnih ugovora zbog nečije seksualne orijentacije prema poljskom nacionalnom zakonu "ne može smatrati nužnim u svrhu zaštite slobode ugovaranja u demokratskom društvu".

Poljski sud sada mora riješiti slučaj u skladu s presudom ECJ-a, koja je također obvezujuća za druge nacionalne sudove koji se bave sličnim pitanjima.


Nastavite čitati

Svijet
 

U Španjolskoj uhićeno šest hrvatskih državljana zbog pljački kuća

Policija je navela da su vješto obijali brave, ponekad ne ostavljajući vidljive znakove provale. Služili su se i lažnim dokumentima. Uhićenima se na teret stavlja najmanje osam provala u kuće, a policija ne isključuje mogućnost da su sudjelovali u još nekim pljačkama. Istražni sudac im je odredio pritvor

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.