Kandidatkinja stranke Možemo! za pulsku gradonačelnicu Dušica Radojčić i kandidat za istarskog župana Slaven Boljun održali su na pulskoj tržnici Veruda tiskovnu konferenciju vezano za školsku prehranu.
Uvodno su naglasili da je briga za najmlađe među prioritetima političkog programa Možemo!. Naglašavaju da istraživanja pokazuju da su Hrvati, uključujući i djecu, nažalost, među najdebljim narodom u Europi i svijetu. Svaki treći osmogodišnjak u Hrvatskoj, njih 36 posto, ima prekomjernu debljinu, pokazuje istraživanje koje je 2021./2022. proveo Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
"Pravilna prehrana u ranoj dobi igra ključnu ulogu u oblikovanju prehrambenih navika. Proces edukacije o pravilnoj prehrani, koja mora postati sastavni dio školskih programa, pomaže djeci da biraju zdravije obroke i razvijaju bolje prehrambene navike. Univerzalno pravo na školski obrok - školske marende Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih subvencionira jako niskom cijenom - 1,33 eura po obroku. Taj iznos nije dovoljan za nabavu kvalitetnih namirnica, a takav model jasno ukazuje na potrebu hitnih promjena, rekla je Dušica Radojčić.
Kazala je da Možemo! planira poduzeti konkretne korake kako bi se učenicima osnovnih škola osigurala kvalitetna školska prehrana.
"Potrebno je povećati financijska sredstva za marende, započeti s modernizacijom školskih kuhinja i uspostaviti sustav nabave namirnica u partnerstvu s lokalnim proizvođačima. To ću kao gradonačelnica i učiniti. Da je to moguće i izvedivo i da to nije samo još jedno predizborno obećanje dokazali smo u Zagrebu, gdje smo na vlasti. Grad Zagreb prvi je u Hrvatskoj pokrenuo pilot projekt zelene javne nabave ekološki uzgojene hrane za djecu u osnovnim školama u školskoj godini 2024./2025. i uveo zdrave jelovnike u suradnji s Prehrambeno biotehnološkim fakultetom", naglasila je Radojčić
Pojasnila je da se u pilot projekt dobrovoljno se uključila 31 zagrebačka osnovna škola.
"Stvaramo održiv sustav prehrane - učenicima osiguravamo zdravu, sezonsku, ekološku i lokalno proizvedenu hranu, a poljoprivrednicima veliko tržište za ekološke i lokalne proizvode. Uvedena je centralizirana nabava, donesene odluke o investicijama u školske kuhinje i blagovaonice, uspostavljena je suradnja s lokalnim proizvođačima. Procijenjena vrijednost projekta, kroz tri godine koliko će trajati, jest 1,2 milijuna eura za nabavu ekološke hrane i financira se iz proračuna Grada. U inicijalnoj fazi stiglo je 13 ponuda zainteresiranih ponuditelja, a namirnice koje se nabavljaju su voće, povrće, jaja, kruh i pekarski proizvodi, orašasti plodovi, namaz, griz, med i drugo iz ekološke proizvodnje. Riječ je o dinamičkom sustavu nabave i ponude će se zaprimati tijekom cijelog perioda trajanja projekta. Osim uvođenja zdravih jelovnika, radi se na smanjenju otpadaka hrane te na potpori djeci s posebnim prehrambenim potrebama. Time po prvi puta osnovne škole imaju objedinjene jelovnike koji sadrže kvalitetnije i zdravije namirnice i jela. Taj primjer dobre prakse zdravih obroka te nabave ekoloških proizvoda od domaćih proizvođača primijenit ću u pulskim osnovnim školama", poručila je Radojčić.
Slaven Boljun također je naglasio da će veliku pažnju posvetiti prehrani školaraca.
"Kao župan posebnu ću pažnju posvetiti našim poljoprivrednicima. Upravo u potrebi da omogućimo zdrave marende našoj djeci vidim prilku za naše poljoprivrednike. Zabrinjava podatak kako smo u Istri prije dvadeset godina obrađivali tri puta više poljoprivrednog zemljišta nego danas. Isto tako imali smo duplo više OPG-ova nego danas. Zabrinjava i podatak da čak 35 posto OPG-ova danas ima nositelja starijeg od 65 godina. Mlađe generacije se ne odvažuju ući u poljoprivredu jer politika nije stvorila uvjete u kojima će biti konkurentni i stabilni. Projekt u kojem naši poljoprivrednici direktno opskrbljuju istarske škole svojim proizvodima omogućit će im stabilnost poslovanja. Naši poljoprivrednici su u milosti i nemilosti velikih trgovačkih lanaca i distributera koji diktiraju cijene otkupa i raskidaju ugovore kako im odgovara. U ovom projektu poljoprivrednici bi točno znali na čemu su sa cijenama otkupa i imali bi dugotrajne ugovore sa Županijom koji bi ih štitili. Dakle, ovo je jedna win win win situacija. Naša djeca jedu zdravo i fino, naši poljoprivrednici posluju sigurno i stabilno i još čuvamo okoliš jer ne vozimo kamionima i brodovima hranu iz dalekih krajeva", izjavio je Boljun.
Na naše pitanje kako komentira očito predizborni angažman istarskog župana Borisa Miletića koji, iako nije službeno proglasio kandidaturu, posljednjih mjesec dana doslovce „ispada iz paštete”, koristeći županijske resurse za svoju političku promidžbu, Slaven Boljun je rekao:
"On to ne bi smio iskorištavati u predizborne svrhe. Javni novac se ne bi smio koristiti u osobnu izbornu promidžbu. Ovdje je očito da se funkcija župana koristi upravo za to i to na jedan pretjerani način. Mislim da takvo ponašanje nije moralno, ali o tome će mišljenje dati građani na izborima".
Vezano za politički obračun IDS-a i Sanje Radolović, kandidatkinje SDP-a za županicu, koji je otišao toliko daleko da se u IDS-ovim anketama birače ispituje misle li da je Radolović bahata, Boljun je odgovorio.
"Mislim da je to odraz stare politike koja nas ne zanima. Ta vrsta prepucavanja o tome što je tko radio prije deset godina nama nije prihvatljiva. Takvo ponašanja je mladim ljudima i zgadilo politiku. Mi želimo ponuditi novu politiku baziranu na programima", rekao je kandidat stranke Možemo! za župana.
Na upit da komentira fiksaciju Dalibora Pausa na Sanju Radolović te izostanak bilo kakve kritike župana Miletića, Antona Klimana, pa i njega osobno, Boljun je kazao: "To su njihove strategije, mi smo fokusirani na programe. Bitno je da ljudi doznaju što sve Županija može bolje. O tome želimo pričati, a ne o tome tko je bahat".