Pulski gradonačelnik Filip Zoričić na užareni slučaj Čavajda gleda kao na vapaj očajne i zabrinute žene koja traži odgovore u društvu koje bježi od čovjeka i boji se svake odgovornosti.
Filip Zoričić: 'Liječnici se boje'
Na pitanje kako komentira postupanje liječnika i bolnica u ovom slučaju, Zoričić veli: "I oni rade u nesigurnom sustavu. Boje se. U našem društvu 2022. godine ne postoji povjerenje u zdravstvo, pravosuđe i obrazovanje. Većina naših liječnika i medicinskog osoblja su stručni ljudi, ali se ne osjećaju sigurno. To se pokazalo u ovom slučaju, gdje je priziv savjesti samo dio problema ili 'rješenja'".
Kako komentira masovan priziv savjesti hrvatskih liječnika, dok u Sloveniji iznosi tri posto; je li to oportunizam i podilaženje spram konzervativnih crkveno-HDZ-ovih vlasti i vrijednosti nametnutih zadnjih 30 godina jer, naime, taj priziv savjesti mnogi od tih liječnika nisu imali na počecima karijere, bilo je naše iduće pitanje.
"Ja mislim da pravo na pobačaj i pravo na priziv savjesti ne isključuju jedno drugo u dobro organiziranim državama jer postoji i hitan ili izvanredan slučaj. Problem nastaje kada se daje prednost jednom pravu u odnosu na drugo, kazao je pulski gradonačelnik.
Na pitanje kakav je njegov stav o pobačaju, on odgovara: "Ja vjerujem u život od začeća, ali isto tako i na slobodu izbora jer sve je pitanje savjesti. Tko sam ja ili mi da ženi sudimo i osuđujemo je? Jasno je danas da smo po tom, ali i ostalim pitanjima, licemjerno društvo i skloni lako osuđivati svakog tko je u nevolji ili tko je sam, kao što je to danas gospođa Čavajda, a sutra neka druga žena. To niti je ljudski, niti je kršćanski, kako se mnogi vole busati u prsa".
Irena Hrstić: 'Žena ima pravo na svoj izbor'
Ravnateljica pulske Opće bolnice i predsjednica pulskog HDZ-a Irena Hrstić nije, kaže, najbolje upućena u slučaj Čavajda jer zbog obaveza, posebno zbog dolaska predstavnika Europske investicijske banke, nije mogla detaljno pratiti ovaj slučaj. No, otvoreno je kazala svoj stav o prizivu savjesti i pobačaju.
- Mi u našoj bolnici imamo manje od pet posto priziva savjesti, pa ne znam otkud ta brojka o 50 posto hrvatskih liječnika koji se pozivaju na priziv savjesti. Šokirana sam tom brojkom, kaže ona.
- Priča o prizivu savjesti nije od jučer. Dokle god postoji, ne mogu govoriti o ljudima koji imaju priziv savjesti jer ga ja nemam, nastavlja.
"Ravnatelji bolnica su obvezni organizirati da se takvi zahvati obave. Ravnateljica sam sedam godina i mi s time nemamo problema, a ne mogu komentirate ima li ih u drugim ustanovama", veli ravnateljica pulske bolnice.
Na pitanje kakav je njen stav o pobačaju, ona odgovara: "Žena ima pravo na svoj izbor".
Predsjednik IDS-a Dalibor Paus kaže da je IDS-ov stav jasan - svaka žena ima pravo da odlučuje o svome tijelu, time i o samom pobačaju.
- Što se tiče priziva savjesti, nitko ne spori pravo na priziv savjesti, ali je na institucijama da organiziraju posao na takav način da se to ne reflektira na prava pacijenata, kaže on.
Postoji SDP-ovog prijedlog novog zakona koji IDS podržava. Treba ići u izmjenu i modernizaciju zakona koji je od 1978. godine još uvijek na snazi. Jednostavno, veli Paus, mora se biti u skladu s onim što 21. stoljeće traži.
Paus: 'Moralo je doći do medijskog eksponiranja da bi se slučaj razriješio'
- Neprimjereno je da se žena mora dovesti u tu poziciju da se na ovaj način izbori za svoje pravo. Nažalost, moralo je doći do medijskog eksponiranja slučaja da bi se on razriješio na pravi način. Žao mi je da to nije išlo tokom koji bi očekivan u jednoj modernoj državi, zaključio je predsjednik IDS-a
Saborska zastupnica SDP-a i pulska vijećnica Sanja Radolović tvrdi da se gospođi Čavajda trebao omogućiti medicinski prekid trudnoće u Hrvatskoj.
"Sramota je da imamo zakon koji je na snazi još od 1978. i u Sloveniji i u Hrvatskoj i da će gospođa Čavajda morati napraviti medicinski prekid trudnoće u Sloveniji. Da nije bilo medijskog pritiska, ministar Beroš ne bi se posuo pepelom i ne bi bilo ovakve odluke KBC-a Rebro", kaže ona.
- Prije gotovo dvije godine SDP je podnio svoj prijedlog zakona o medicinskom prekidu trudnoće ne bi li poboljšali manjkavosti tog zakona iz 1978. godine, o čemu će do kasno u noć trajati rasprava u saborskim klupama. Predlažemo da Povjerenstvo (sastavljeno od liječnika koji se ne pozivaju na priziv savjesti) mora u roku od tri dana donijeti prvostupanjsku odluku te da se u roku od tri dana nakon te odluke mora omogućiti medicinski prekid trudnoće, nastavlja Sanja Radolović.
O liječničkom prizivu savjesti ona kaže da SDP prijedlogom zakona ne želi ulaziti u ustavno pravo na liječnički priziv savjesti, ali smatraju da u svakoj zdravstvenoj ustanovi mora postojati liječnik koji će svakoj ženi omogućiti medicinski prekid trudnoće.
Sanja Radolović: 'Ponosna sam što u pulskoj bolnici nema priziva savjesti za medicinski prekid trudnoće'
- Ja sam ponosna što dolazim iz Pule, iz Istre, gdje u Općoj bolnici Pula, kao i u KBC-u Rijeka, nema liječničkog priziva savjesti za medicinski prekid trudnoće, kao što se jedino u ove dvije bolnice na području cijele Hrvatske omogućava ženama medikamentozni pobačaj do devetog tjedna trudnoće, kaže Sanja Radolović.
- Stanje je najgore na području Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije, gdje apsolutno ne postoji niti jedna zdravstvena ustanova u kojima žene mogu obaviti medicinskim prekid trudnoće. Mislimo da se time zaista vraćamo u srednji vijek, i tome se SDP-ovim prijedlogom zakona staje na kraj. Zasad ne postoji ni jasno regulirana edukacija, niti prevencija, što treba uvesti još osnovnih preko srednjih škola do visokoobrazovnih institucija, nastavlja SDP-ova zastupnica.
Izlažući svoj stav o pobačaju, kaže: "Ja sam vjernica, imam sakrament krštenja, pričesti i krizme pa opet mi nikad, baš apsolutno nikad ne bi palo na pamet dovoditi u pitanje pravo žene na izbor. Apsolutno sam za poštivanje tog prava, kao i za omogućavanje ženi medicinski prekid trudnoće ako je to potrebno iz nekih razloga".
Kajin: 'Volio bih kada pobačaja ne bi bilo'
Gradonačelnik Buzeta Damir Kajin, istarski političar s možda najdužim političarskim stažem kaže da bi volio kada pobačaja ne bi bilo, a vjeruje da tako misle i ostali, pa i oni koji ga čine.
- Ali u ovom slučaju dijete bi vjerojatno patilo cijeli život, s njime i majka, obitelj, a i šira zajednica, i jedino nažalost prihvatljivo rješenje, kolikogod teško i bolno bilo, jest pobačaj. Slažem se da je malo neobično da se u jednoj Sloveniji tri do četiri posto liječnika poziva na priziv savjesti, dok je to u Hrvatskoj preko 60 posto. Legislativu treba prilagoditi vremenu, bez obzira što se slažem da je zakonodavac 70-ih bio liberalniji no što je to slučaj s ovom garniturom političara nakon 1990. godine, veli Kajin.
Odgovarajući na pitanje kakav je njegov osobni stav o pobačaj, kaže: "Daj bože kada toga ne bi bilo, ali to mora biti ipak individualno pravo žene. A zajednica treba učiniti sve da tih slučajeva bude što je moguće manje. Jednako tako, priziv savjesti ne može se dovoditi u pitanje jer je i to doseg demokracije".
Na podsjećanje je da je priziv savjesti zabranjen liječnicima u Švedskoj i Finskoj, Kajin kaže da će vjerojatno će biti zabranjen i u nizu drugih država, pa i u SAD-a, gdje se oko toga oduvijek vodi oštra debata između demokrata i republikanaca, a iznova ovih tjedana nakon posljednje odluke Vrhovnog suda.
- Točno je da je u nekim zemljama iliberalne demokracije abortus zabranjen osim u izuzetnim slučajevima, kada, kao u slučaju Čavajda, malformacije prijete plodu, kada je ugrožena žena ili kada je do začeća došlo silovanjem. Sve je ovo jedno ozbiljno moralno iskušenje, gdje će netko glasati 'za', a netko 'protiv', ali Hrvatska mora slijediti pravnu tradiciju iz 70-ih godina, ističe Damir Kajin.
Anton Kliman: 'Ja sam definitivno za konzervativni pristup'
Predsjednik istarskog HDZ-a Anton Kliman veli da je slučaj Čavajda vrlo, vrlo osjetljiv slučaj.
"Drugostupanjsko povjerenstvo je definitivno dalo svoje stručno mišljenje i omogućilo da se po zakonskoj proceduri obavi medicinski zahvat na kojem je inzistirala gospođa Čavajda. Izuzetno suosjećam s njom. Čini mi se da nije odlučeno gdje će se učiniti taj zahvat, u Hrvatskoj ili Sloveniji. Ključno je da se poštuje zakonska procedura i da se oko toga oglase stručnjaci. Politika bi trebala biti van procedure", kaže Kliman.
Komentirajući prizive savjesti liječnika, kaže: "Priziv savjesti definitivno mora biti prisutan, i prema Europskoj konvenciji i prema uzusima u medicinskoj struci. Priziv savjesti je dobar instrument za svakoga".
O pobačaju Kliman kaže: "Mi ćemo u dogledno vrijeme pripremiti zakon o pobačaju koji će biti osvježen po uputama Ustavnog suda, a kada će to biti, odlučit će Vlada. To je jako osjetljivo pitanje i tu glavnu riječ mora imati struka. Mora biti strogo regulirano. Ja sam definitivno za konzervativan pristup".