U lipnju prošle godine Lidija Udovički je, ispred Udruge Duh stare Fažane, USKOK-u podnijela prijavu kojom sedmero osoba sumnjiči za krivotvorenje više službenih isprava te za protupropisnu gradnju na zaštićenom kulturnom dobru, a vezano uz radove na zgradi koja se nalazi na adresi Piazza Grande 3 u Fažani.
Tu je zgradu, naime, u nasljedstvo dobila Dolores Gambaletta iz Vodnjana, inače supruga Danila Gambalette, bivšeg rukovoditelja u Elektroistri te suvlasnika bivše vodnjanske uljare San Lorenzo.
Radovi na objektu, koji će uskoro postati restoran s apartmanima za iznajmljivanje na katu, započeli su još, navode susjedi, 2016. godine.
Nakon 2017. godine Gambalette grade i aneks na sjeveroistočnoj strani objekta, kamo zatim sele i stepenice. Tavan pretvaraju u stambenu jedinicu, a na pročelju otvaraju prozor, vrata, otvor za ventilaciju restorana, izvode instalacije za vanjske jedinice klime te na krovu izvode dimnjak za restoran.
Piazza Grande 3, Fažana
Kaznena prijava DORH-u
Petero je susjeda s fažanskog Trga Piazza Grande protiv Danila Gambalette najprije 2020. godine podnijelo kaznenu prijavu DORH-u.
Ona se odnosila na nezakonito izvođenje građevinskih radova na području urbanističko-povijesne cjeline zaštićene kao kulturne baštine. Prijavu je pulsko Općinsko državno odvjetništvo odbacilo već iduće godine, navodeći kako povreda članka 319. stavka 1.KZ/11. nije ustanovljena. Članak se, naime, odnosi na oštećenje kulturnog dobra do kojeg, smatra potpisani zamjenik općinske državne odvjetnice, Vlatko Ivandić, nije došlo.
Valja ovdje spomenuti kako se zgrada u vlasništvu Gambaletta nalazi na lokaciji zaštićene povijesno-urbanističke cjeline stare jezgre Fažane, a koja se pak nalazi u registru zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Fotografije kojima susjedi raspolažu, a koje datiraju iz 2013. godine, kada se u Fažani polagala kanalizacija, zorno pokazuju kako zgrada tada nije imala vrata, prozore, otvore za klime, ventilaciju ni dimnjak. Podignut je otad cijeli kat, promjene su izvedene na stepeništu te se zgrada nadograđivala iznutra i izvana.
Podnositelji prijave bez mnogo komentara
Susjedi Sandi Lanća, Nenad Rabar, Gordan Keršin, Petar Fehir te Vesna Toffeti prijavu su prethodno podnijeli i fažanskom komunalnom redaru, i to u više navrata, no ovih dana - iz raznih razloga - za medije na ovu temu nemaju komentara.
Dok je Petar Fehir sam odustao od prvobitne prijave, Sandi Lanća nam je izjavio kako se „time više ne želi zamarati“ otkazavši u zadnji tren dogovoreni susret s nama.
Hotel Chersin
Gordan Keršin, koji ima hotel na istom trgu, govori nam pak kako su mu sporna bila samo jedna vrata koja su se odjednom pojavila, a prije ih ondje nije bilo; dok Vesna Toffeti vodi drugi privatni spor s Dolores Gambaletta, pa samim time ne može razgovarati s nama do okončanja ročišta u lipnju. S Nenadom Rabarom, do zaključenja ovog teksta, nismo uspjeli stupiti u kontakt.
Nastojeći dobiti komentar na novu, prošlogodišnju kaznenu prijavu upućenu USKOK-u, nazvali smo i Danila Gambalettu, no on nam je odmah poklopio slušalicu.
Lidija Udovički
Sveistarska hobotnica?
- Kad je ODO odbacio prijavu građana, a građevinska inspekcija ni konzervatori nisu ništa poduzimali, sama sam krenula u daljnju istragu kao predsjednica Udruge Duh stare Fažane. Naime, udruga okuplja građane koji zadnjih deset godina u staroj zaštićenoj jezgri uočavaju brojne nezakonite građevinske zahvate i intervencije u prostoru. Nadležna tijela imaju raspoložive pravne instrumente kojima mogu očuvati baštinu, a to ne čine već okreću glavu. Zato smo prijavili konzervatore i građevinare koji su odgovorni za abnormalni porast nezakonitih poduhvata na zaštićenoj kulturnoj baštini. Prijava se odnosi na članak 212., govori nam Udovički.
Naglašava pritom kako fažanska Piazza Grande nije izolirani slučaj već samo simptom većeg istarskog problema.
Logično je zapitati se imamo li na djelu hobotnicu između građevinske inspekcije, konzervatora, općinskog državnog odvjetništva i arhitekata? A prijava očito nije podnesena kada ju zaprimi DORH već kad mediji počnu pisati o njoj. Zato vam se obraćamo
LIDIJA UDOVIČKI
Navodi kako je pulsko Općinsko državno odvjetništvo u odbačaju iz 2021. godine posve zanemarilo 212. članak 1.KZ/11. kojim se zabranjuju bilo kakvi zahvati na zaštićenim kulturnim dobrima Republike Hrvatske.
Lorella Limoncin Toth, Foto: Galerija Orsola
Lorella Limoncin-Toth: Ne smijem davati izjave!
Prošlogodišnjom kaznenom prijavom USKOK-u obuhvaćena je stoga i Lorella Limoncin-Toth, pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli. Nju prijavitelji sumnjiče za kazneno djelo krivotvorenja službene ili poslovne isprave, za sprječavanje dokazivanja te za neprijavljivanje počinjenog djela. Ona je, naime, pulskom Općinskom državnom odvjetništvu poslala dopis u kojem piše kako na objektu „nije došlo do uništenja ili teškog oštećenja kulturnog dobra“, ne navodeći pritom na osnovu čega je to utvrđeno.
S druge strane, Ministarstvu kulture piše kako je „na osnovu konzervatorske dokumentacije ustanovljeno da za navedenu lokaciju nije izdano prethodno odobrenje za izvođenje predmetnih radova na objektu“.
Limoncin Toth na upit nam je odgovorila riječima: „Kada se vode takvi postupci, strogo se zabranjuje davanje bilo kakvih izjava o samome predmetu“.
Inspektor nagovarao prijavitelja da povuče prijavu?
Nadalje, među prijavljenima je i Marin Raunić, viši inspektor za kulturnu baštinu Ministarstva kulture i medija, Službe za inspekcijske poslove zaštite kulturne baštine. Prijavitelji ga sumnjiče za kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti te za ono neprijavljivanja počinjenog kaznenog djela.
On je, naime, zaprimio dopis koji je Limoncin Toth slala Ministarstvu kulture, a u kojem stoji kako je na osnovu konzervatorske dokumentacije ustanovljeno da za lokaciju nije izdano zakonom propisano prethodno odobrenje za izvođenje radova.
Potom nije poduzeo nijednu radnju iz svoje nadležnosti već je, Sandija Lanću, kao jednog od podnositelja prijave DORH-u, navodno telefonski nagovarao da povuče prijavu što je ovaj odbio učiniti. Upit smo poslali i Raunićevim nadređenima, no zasad nismo dobili odgovor.
Boris Bervida ignorirao dokazne fotografije?
Odgovor nije stigao ni od Borisa Bervide koji je također prijavljen USKOK-u. Riječ je o voditelju pazinske ispostave Državnog inspektorata, a kojega Fažanci sumnjiče za kazneno djelo neprijavljivanja počinjenog kaznenog djela.
Bervida, drži Lidija Udovički, nije ništa poduzeo po primitku dokaznih fotografija koje mu je kao nadležnom inspektoru Državnog inspektorata proslijedila pulska ispostava.
Sead Ibrahimović, Foto: I24
Sead Ibrahimović potpisao krivotvoreno izvješće?
Na telefonski poziv javio nam se doduše Sead Ibrahimović, glavni nadzorni inženjer projekta, kojeg se pak sumnjiči za kazneno djelo krivotvorenja službene ili poslovne isprave. Za naš medij ipak nije želio dati nikakav komentar.
Naime, Ibrahimović u svom završnom izvješću, između ostalog, navodi da je zgrada „u potpunosti ostala u istim tlocrtnim gabaritima, da se nisu mijenjali postojeći otvori na pročeljima te da je krov zadržao u potpunosti isti oblik i pokrov, kao i da se krovne konstrukcije nisu mijenjale“.
Dakako, Udovički ovo tumači kao omogućavanje investitorima postizanje privida zakonitosti izvedenih radova.
Podsjetimo, Sead Ibrahimović, kao bivši šef Odjela za prostorno uređenje Istarske županije prošlog je ljeta uhićen tijekom USKOK-ove akcije „Dorina“, no uskoro je pušten da se brani sa slobode.
Policijsku prijavu početkom ove godine zaradio je i za nezakonitu legalizaciju i zataškavanje, i to zato što je, unatoč neispunjavanju zakonskih uvjeta, nezakonito izdao rješenje o izvedenom stanju građevine u vlasništvu Sandre Piznan, supruge županijskog pročelnika Ezia Pinzana.
Arhitekt Paliska: Nemam blage veze!
Na popisu prijavljenih u slučaju Piazza Grande nalazi se i labinski arhitekt Željko Paliska. I njega se sumnjiči za kazneno djelo krivotvorenja službene ili poslovne isprave.
- Koliko se sjećam zgrada je legalizirana. Nisam već dugo u kontaktu ni sa kim, i ne znam što sam ja to mogao krivotvoriti. Nemam blage veze, odgovorio nam je kratko Paliska.
Gambalette bespravno gradili i onda krivotvorili?
Na koncu, prijavom su dakako obuhvaćeni i Danilo i Dolores Gambaletta. Njih se pak sumnjiči za kazneno djelo protupravne gradnje, te za kazneno djelo krivotvorenja službene ili poslovne isprave.
Danilo Gambaletta (foto Istria Gourmet)
Oboje su, navodno, bez pribavljanja posebnih uvjeta Konzervatorskog odjela i ishođenja građevinske dozvole, izgradili aneks u produžetku ozakonjenog djela zgrade, pretvorili tavan u stambenu stambenu etažu s nadozidom od 1.9 metara, te izmjestili stubište iz glavne zgrade u nezakonito dograđeni aneks. Na pročelju su otvorili prozor, vrata, otvor za ventilaciju restorana, izveli instalacije za vanjske jedinice klime te na krovu izveli dimnjak za restoran.
Izvidi još uvijek traju
Do svih se ovih spoznaja došlo nakon što je Udovički zatražila pristup svim spisima predmeta te vještačenje za koje je Elaborat izradio stalni sudski vještak za arhitekturu, graditeljstvo i procjenu nekretnina, Hrvoje Bertović iz Zagreba.
Ulomak Elaborata zagrebačkog vještaka
Ulomak Elaborata zagrebačkog vještaka
Iz uvida u spis pulskog Općinskog državnog odvjetništva utvrđeno je i da je Danilo Gambaletta u Rješenju Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada, zamijenio originalne fotografije objekta s onima novijeg datuma.
U spise je dodao i druge nepotrebne dokumente, pa je tako na jednome mjestu navedeno kako objekt ima dva kata, a na drugome kako su u pitanju čak tri kata. Navedeni su i različiti podaci o dimenzijama samog objekta.
Udovički doznaje kako su izvidi USKOK-a, po zaprimljenoj prijavi, i dalje u tijeku. A hoće li i kada novi fažanski restoran, u zaštićenoj povijesno-urbanističkoj cjelini, otvoriti vrata svojim prvim gostima - tek nam ostaje za vidjeti.