U akvatoriju pulske luke danas je, temeljem godišnjeg programa Županijskog operativnog centra, a u sklopu EU projekta FIRESPILL 2022 održana vježba intervencije u slučajevima požara na brodu, evakuacije unesrećenih, krijumčarenja robe te iznenadnog onečišćenja mora.
Nakon pokaznih vježbi intervencije uslijedila je konferencija za novinare.
Koordinacija službi u praksi
Lučka kapetanica Kapetanije Pula, Dolores Brenko Škerjanc, pojasnila je kako se scenarij sastojao od toga da je brod dojavio Nacionalnoj središnjici za traganje i spašavanje na moru da je nužno spašavanje osoba u moru. U procesu su sudjelovale dvije brodice Lučke kapetanije Pula. Prema scenariju, spomenute osobe imale su sumnjive supstance pa se u postupanje uključuju Pomorska policija i Carina.
Dolores Brenko Škerjanc
- Brod je zatim dojavio i požar pa se tada uključuju i vatrogasci. Temelj vježbe bilo je ipak fingirano onečišćenje vode izljevom ugljikovodika u more. Stoga se u akciju priključuje i
Obalna straža, u more su spuštene brane i uz pomoć vatrogasaca sanirano je onečišćenje. Sudjelovao je i specijalizirani brod
Dezinsekcije iz Rijeke koji obično intervenira u sličnim situacijama, kazala je medijima kapetanica.
Loris Kozlevac
Demonstracija protokola vatrogasne službe
Zamjenik zapovjednika Županijskog operativnog centra, Loris Kozlevac, izrazio je svoje zadovoljstvo današnjom akcijom.
- U vježbu su bile uključene postrojbe Vatrogasne zajednice Istarske županije; JVP Pula, JVP Rovinj i DVD Pula. Riječ je o dvije odvojene intervencije objedinjene u jednu akciju. Dio se odnosio na gašenje požara na brodu, a dio na sanaciju onečišćenja vode oko broda. Sve je odrađeno po protokolima vatrogasne službe, kazao je, pak, zamjenik županijskog vatrogasnog zapovjednika, Klaudio Karlović.
Klaudio Karlović
Iako je bio najavljen, istarski župan Boris Miletić nije nazočio konferenciji za novinare te se u ime Županije novinarima obratio pročelnik Kabineta župana, Ivan Glušac.
Projektom nabavljene brane i brod za vatrogasce
- Pokazna vježba dio je projekta FIRESPILL 2022, inače EU projekta unutar Programa Interreg Italija-Hrvatska 2014.-2020., vrijednog 16,5 milijuna eura. Istarska županija participira s 919 tisuća eura. Bitno je da se iz projekta nabavljaju brane za sprječavanje neželjenih tekućina koje se prilikom havarije broda mogu izliti u more te brod za vatrogasce koji će biti na raspolaganju u slučaju neželjenih događanja na moru, kazao je Glušac.
Ivan Glušac
Naglasio je da je more ključan motiv dolaska turista na našu obalu te podsjetio kako nautički turizam u Istri raste iz godine u godinu. Stoga je, kaže, sigurnost turista i nautičara na moru od velike važnosti.
Nitko se ne smatra odgovornim za postupanje nakon subotnje havarije
Unatoč tome, župan je danas imao preča posla pa nije došao na konferenciju za novinare iako je njegov dolazak bio predviđen protokolom poslanim medijima od strane same Županije.
Njegov pročelnik Glušac, na naš upit kako ocjenjuje reakciju sustava zaštite i spašavanja nakon subotnje havarije jedrilice Canarino Furioso, kazao je kako je nadležnost za havarije na Nacionalnoj središnjici za traganje i spašavanje na moru sa sjedištem u Rijeci koja je državna, a ne županijska institucija te da ronioci koje plaća Istarska županija te noći nisu mogli intervenirati jer ih nitko nije ni zvao, iako su dio sustava civilne zaštite Istarske županije.
„Lopticu“ je, pak, na Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture prebacila kapetanica Lučke kapetanije Pula, Brenko Škerjanc, dodavši da nam smije odgovarati samo na pitanja vezana uz današnju pokaznu vježbu, iako nam je jučer u telefonskom razgovoru potvrdila kako je postupanje nakon havarije preuzela upravo Lučka kapetanija kojoj je ona na čelu. Isto tvrdi i Policijska uprava istarska.
Ostaje nam, dakle, kontaktirati Nacionalnu središnjicu za traganje i spašavanje na moru te Ministarstvo mora što ćemo, dakako, i učiniti.