Iako je od ekološkog incidenta kada je na obali Ližnjana iscurila nafta prošlo već više od mjesec dana, još nije utvrđeno tko je glavni krivac onečišćenja, a kamoli tko će i kako snositi odgovornost.
Osim činjenice da krivci još nisu detektirani, u ovom trenutku nema ni službenih informacija koliko će cijela "operacija" čišćenja i sanacija obale u konačnici koštatiti i kakve će biti dugoročne posljedice za okoliš.
"Uzorke onečišćenja s lokacije jučer su preuzeli predstavnici DORH-a kao i oni Županijskog operativnog centra te bi rezultat trebao biti poznat za nekoliko dana", izjavila je još u studenom Lučka kapetanica Dolores Brenko Škerjanc. No, kao što smo naveli, krivac i uzrok ove ekološke katastrofe dandanas nisu otkriveni.
Samo iz županijskog proračuna za 2023. godinu izdvojiti će se 137 tisuća eura kao potpora Općini Ližnjan za saniranje obale, odlučeno je to na zadnjoj sjednici županijske Skupštine. Pitali smo načelnika Ližnjana Marka Ravnića tko će sve pokriti trošak sanacije obale, i tko je dosad i u kojem iznosu sufinancirao čišćenje.
- Akciju čišćenja provodi Županijski operativni centar (ŽOC) te do sada sve troškove čišćenja snose oni. Iskreno se nadam da će se uskoro utvrditi krivac, koji će između ostalog, morati snositi sve troškove, odgovorio je Ravnić dodajući da se ne zna koliko iznosi ukupna šteta.
- Još uvijek su u tijeku razne aktivnosti čišćenja oko nastale ekološke katastrofe. Ukupni iznos troškova sanacije bit će poznat tek završetkom sanacije. Iskoristio bih ovu priliku da se zahvalim svima koji su do sada dali svoj maksimum kako bi se ovo onečišćenje što prije saniralo, napominje Ravnić i dodaje:
- Tu mislim na sva komunalna trgovačka društva čiji su zaposlenici sudjelovali u čišćenju obale kao i predstavnicima JVP i DVD iz cijele Istarske županije, koji su također u par velikih akcija čišćenja pokazali zajedništvo i dali svoj doprinos i obol čišćenju. Zahvalio bih se županijskim vijećnicima koji su glasali za takav prijedlog proračuna za narednu godinu, jer ta će nam podrška sigurno biti od koristi.
Pitamo načelnika je li Općina Ližnjan tražila financijsku pomoć i od nekih drugih gradova i općina ili nadležnog Ministarstva.
- Od prvog smo dana u kontaktu s resornim ministarstvom te je u više navrata obavljen obilazak terena kako bi se utvrdilo koji je najoportuniji način čišćenja, u smislu što je najefektivniji način čišćenja, ali uz uzimanje u obzir i zaštitu okoliša. Za sada nismo tražili financijsku pomoć prije svega iz razloga što još nije okončan postupak koji vodi državno odvjetništvo te još u ovom trenutku nije utvrđeno tko je krivac. Ono što ističemo od početka je da ćemo inzistirati da se naša obala očisti maksimalno moguće i vrati u prvobitno stanje ma koliko god to koštalo, a troškove mora snositi onaj tko je kriv za ovo zagađenje, istaknuo je Ravnić.
Tko je krivac zbog onečišćenja u Ližnjanu, pitamo načelnika.
Obala prilikom zagađenja
- To je pitanje na koje bismo svi htjeli imati odgovor. Ipak, dat će ga oni koji vode postupak, a ja se zaista nadam da ćemo ime krivca saznati vrlo skoro.
Zanimalo nas je hoće li Općina Ližnjan podnijeti kaznenu prijavu protiv počinitelja?
- Ne isključujem tu mogućnost. Tu ćemo odluku donijeti kad postupak koji vodi državno odvjetništvo bude gotov, a ovisit će, naravno, o ishodu istrage, odgovorio je načelnik Ližnjana Marko Ravnić.
Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci "nastavilo je s provođenjem izvida i hitnih dokaznih radnji zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno kazneno djelo onečišćenja okoliša, u cilju prikupljanja svih činjenica i dokaza potrebnih za donošenje državnoodvjetničke odluke", tvrde u odvjetništvu.
- Izvidi su tajni, a po njihovu okončanju bit će donesena državnoodvjetnička odluka o kojoj će javnost biti pravovremeno obaviještena, odgovorili su nam iz DORH-a.