Politika i društvo

ANALIZA VIŠEMJESEČNE KRIZE

U SRIJEDU DAN 'D' ZA PULSKI IDS: Danielu Dekoviću možda visi funkcija, ali Robertu Cveku prijeti isključenje iz stranke!

Ako pod povećalo načas stavimo sugestivnu izjavu člana predsjedništva Edija Goba za Istru24 o izbacivanju Marka Martinčića iz stranke za vrijeme Roberta Cveka, a pod formulacijom da "postoji osnovana sumnja da je u kampanji želio naštetiti tadašnjem gradonačelniku i bivšem predsjedniku IDS-a Borisu Miletiću", prilično je jasno da će bilo kakva, makar i dokazima nedovoljno potkrijepljena dvojba u moguće nečasne Cvekove namjere biti dovoljna za crveni karton


 
6 min
Chiara Bilić

Ako pod povećalo načas stavimo sugestivnu izjavu člana predsjedništva Edija Goba za Istru24 o izbacivanju Marka Martinčića iz stranke za vrijeme Roberta Cveka, a pod formulacijom da "postoji osnovana sumnja da je u kampanji želio naštetiti tadašnjem gradonačelniku i bivšem predsjedniku IDS-a Borisu Miletiću", prilično je jasno da će bilo kakva, makar i dokazima nedovoljno potkrijepljena dvojba u moguće nečasne Cvekove namjere biti dovoljna za crveni karton

IDS je Medulin izgubio još davne 2001. godine. Otada do danas nije ga povratio. Niti se čini da išta radi po tom pitanju. Fažana je izgubljena 2009. SDP je drži suvereno, na prošlogodišnjim lokalnim izborima osvojivši 63 posto u utrci za načelnika, 57 posto za općinsko vijeće. Lani je IDS glatko ostao bez Vodnjana. Bale su u rukama nezavisnog Edija Patrovicchija već dugih 18 godina. A to je samo južna Istra.

Situacija je po IDS jednako loša i sjevernije. Buzet je preuzeo bivši IDS-ovac Damir Kajin, Brtoniglu nezavisni Neš Sinožić, Gračišće također nezavisni Ivan Jeromela. Pazin je ispred Možemo zauzela bivša nezavisna oporbena vijećnica na SDP-ovoj listi u Gradskom vijeću, Suzana Jašić. Umag je davno preoteo SDP-ov Vili Bassanese.

Pula je važna, ali nije ni jedina, ni jedina bitna

Predsjednik IDS-a Dalibor Paus, međutim, ne vidi dalje od Pule. U Puli počinju i staju svi problemi stranke. Da, Pula je najveća i, uvjetno rečeno, najvažnija podružnica, ali daleko od toga da je jedina, a još dalje od toga da je jedina bitna.

Pa ipak, upravo je podružnica koja je imala proći najdulji rehabilitacijski proces nakon teškog poraza na izborima, izgleda, dobila najmanje vremena za konsolidaciju.

Kako stvari stoje, u srijedu će sastanku predsjedništva IDS-a Pule prisustvovati šef stranke Dalibor Paus. On bi, po svemu sudeći, trebao donijeti odluku o tome hoće li Daniel Deković ostati na čelu te podružnice, hoće li raspustiti predsjedništvo ili možda i čitavu podružnicu. Potonje je manje vjerojatno, a s obzirom na to da bi se time moralo ispisati cijelo članstvo. Ali nije u potpunosti nemoguće. Događalo se i ranije.

Paralelno, predsjedništvo na svom dnevnom redu ima točku o izbacivanju iz stranke bivšeg šefa pulskog IDS-a i ex zamjenika gradonačelnika Borisa Miletića, Roberta Cveka.

Tri su, naime, imena oko kojeg se lome koplja u pulskom IDS-u, a čija međusobna netrpeljivost, osobne ambicije i nesnalaženje u novoformiranoj političkoj situaciji u gradu, ali i gradskom vijeću, stoji na putu jačanja te filijale i ponovnog preuzimanja vlasti u Puli: Daniel Deković, Robert Cvek i Marin Lerotić.

Legitimni šef, pokajnik i pulen

Deković je na unutarstranačkim izborima lanjskog kolovoza legitimno i premoćno osvojio svoju poziciju unutar podružnice pobijedivši Marina Lerotića, saborskog zastupnika, u utrci za šefa pulskog IDS-a. Lerotić je osvojio 39 glasova, a Deković 52.

Roberta Cveka (politički) je stvorio Boris Miletić. Prvo je bio predsjednik Gradskog vijeća, a potom, u prošlom mandatu, dogradonačelnik, kao i Dekovićev prethodnik na čelu podružnice. U izbore je (opet) ušao kao kandidat za zamjenika gradonačelnice, ovog puta Elene Puh Belci. Elekcije su izgubili. Iako je politički karijeru gradio u smjeru preuzimanja gradonačelničke funkcije, za što je imao potporu Borisa Miletića, pred izbore je među dvojicom došlo do raskola. Koliko žestokog, pokazuje i činjenica da se kao predsjednik podružnice nije našao niti na listi za vijeće. Unatoč tome što je on bio zadužen za imena kandidata za vijećnićke klupe.

Našao se na listi zato Marin Lerotić. Upravo zato što ju je na kraju kreirao Boris Miletić, a ne Cvek. Cvekovo srozavanje na unutarstranačkoj političkoj hijerarhiji događalo se paralelno Lerotićevim usponom. No, nakon pokretanja stegovnog postupka protiv Borisa Miletića i njegovog samoinicijativnog izlaska iz IDS-a, Cvek dobiva svojevrsni status pokajnika, postaje neka varijanta zaštićenog svjedoka, dok su Lerotićeve izjave išle u smjeru da će pratiti mentorov put i napustiti stranku.

Ipak, ostao je. A ostali su i Cvek i Deković. Zasad, međutim, nisu naučili živjeti u convivenzi.

Frakcija u IDS-u, ne samo pulskom, naime, ima na bacanje, no koju god falangu pitate, sve će vam reći isto: Dalibor Paus nije zadovoljan vođenjem pulske podružnice, smatra ju slabom, loše organiziranom, tromom, s mlakim odazivom u javnosti, kao i mlitavim utjecajem u Gradskom vijeću. Smatra da Deković ni približno dovoljno ne napada gradonačelnika Filipa Zoričića te da rijetko saziva konferencije za novinare. Zamjera mu i lošu komunikaciju s bazom, članstvom.

Martinčić se vratio, hoće li Cvek otići?

Isto, kažu upućeni u stranačke prilike, misli i Cvek. Ali on u tome vidi i svoju, možda i posljednju, priliku za povratak na političku scenu, zbog čega je i sastanak posljednjeg predsjedništva eskalirao verbalnim sukobom između njega i još jednog člana predsjedništva Enesa Ibrahimovića, nakon čega je Cvek napustio sjednicu, no ne prije nego je poručio da su Deković, kao i neki drugi članovi predsjedništva, u to stranačko tijelo izabrani zahvaljujući njegovom angažmanu u kampanji za unutarstranače izbore.

Korijen višemjesečne krize ima ime i prezime – Boris Miletić. Lerotić je, kažu nekoliko IDS-ovaca s kojima smo razgovarali, i dalje 'igrač' bivšeg šefa i pleše kako ovaj svira, Cvek se od njega odmaknuo, ali prekasno da u javnosti ne bi bio percipiran kao njegov dugogodišnji poslušnik i, zbog toga, jedan od krivaca za izborni poraz, dok je Deković s Miletićem imao sukobe i dok mu je bio stranački podređen, da bi nakon što je izabran za predsjednika odlučio na sve moguće načine presjeći bilo kakve poveznice s današnjim županom. Pa makar to značilo da oni koji su godinama bili Miletićeva desna ruka, više nemaju što tražiti među potencijalnim kandidatima na budućim izborima. Takav je i Cvek.

Upućeni pak kažu da je Paus, iz svega što je dosad izrečeno, na Cvekovoj liniji promišljanja. No iako je nerealno očekivati da će se Deković krvoločno i ispod pojasa boriti za čelnu poziciju, neki članovi predsjedništva još uvijek nisu ispucali svoj posljednji metak. Dekoviću možda visi funkcija, ali Cveku prijeti isključenje.

Što stoji iza prijedloga, za što se tereti Cveka, informacija je koja dosad nije podijeljena s javnošću, niti izravno, niti 'šoto banko' preko medija. Ali, ako pod povećalo načas stavimo sugestivnu izjavu člana predsjedništva Edija Goba za Istru24 o izbacivanju Marka Martinčića iz stranke za vrijeme Roberta Cveka, a pod formulacijom da "postoji osnovana sumnja da je u kampanji želio naštetiti tadašnjem gradonačelniku i bivšem predsjedniku IDS-a Borisu Miletiću", prilično je jasno da će bilo kakva, makar i dokazima nedovoljno potkrijepljena dvojba u moguće nečasne Cvekove namjere biti dovoljna za crveni karton.

Što će se dogoditi u srijedu, nešto od navedenog ili ništa, početak stabilizacije ili nastavak destabilizacije, umnogome će ovisiti o Daliboru Pausu.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.