Politika i društvo

CIVILNE ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA

U Tenji pokopano 11 civilnih žrtava iz masovne grobnice kod Bobote, ubijenih 1991.

Svih 12 osoba su civili, mještani Tenje kod Osijeka, a nestali su u srpnju 1991. Na završnoj identifikaciji u ožujku ove godine u Osijeku, utvrđeno je da je najmlađa žrtva imala nepunih 19, a najstarija 70 godina. Među pronađenim civilnim žrtvama bilo je pet žena, jedan bračni par i dva brata


 
2 min
HINA
Foto: Hina

Svih 12 osoba su civili, mještani Tenje kod Osijeka, a nestali su u srpnju 1991. Na završnoj identifikaciji u ožujku ove godine u Osijeku, utvrđeno je da je najmlađa žrtva imala nepunih 19, a najstarija 70 godina. Među pronađenim civilnim žrtvama bilo je pet žena, jedan bračni par i dva brata

Na katoličkom groblju u Tenji u petak je pokopano 11 hrvatskih civilnih žrtava iz tog mjesta, ubijenih u velikosrpskoj agresiji tijekom Domovinskog rata, a ekshumiranih u studenom 2021. iz masovne grobnice na divljem deponiju otpada kod Bobote, blizu Vukovara.

Na lokalitetu "Bobotsko mrcinište“ u studenom prošle godine otkrivena je masovna grobnica, iz koje su ekshumirani posmrtni ostaci 12 osoba, od kojih je utvrđen identitet za 11 njih, čije su obitelji prihvatile nalaze identifikacije.

Svih 12 osoba su civili, mještani Tenje kod Osijeka, a nestali su u srpnju 1991. Na završnoj identifikaciji u ožujku ove godine u Osijeku, utvrđeno je da je najmlađa žrtva imala nepunih 19, a najstarija 70 godina. Među pronađenim civilnim žrtvama bilo je pet žena, jedan bračni par i dva brata.

Zajednički sprovodni obred i misu zadušnicu predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, a nakon zajedničkog ispraćaja održani su istodobni pojedinačni pokopi.

Nadbiskup Hranić kazao je kako je ovo bolan trenutak, jer se ponovno otvaraju rane pretrpljenoga zla i nasilja, ali da današnji dan, koliko god bolan, donosi mir za obitelji 11 žrtava, jer znaju kamo će otići zapaliti svijeću. 

Pozvao je da naša srca obuzme mir, jer, rekao je, 'nije velik onaj tko čini nasilje, nego onaj tko zna to pretprjeti i ne vratiti jednakom mjerom'.

"Praštanjem se prekida spirala zla i nasilja i otvara se mogućnost za suživot, suradnju i zajedničku budućnost, a s kršćanskom željom da gradimo zajedničku budućnost opraštamo se od naših žrtava i molimo da se otkrije sudbina svih nestalih osoba", naglasio je nadbiskup Hranić.

Zamolio je sve, pa i pravoslavne vjernike, da pomognu u pronalaženju svih nestalih osoba kako bi se na dostojan način pokopale,  jer "to nije političko nego humanitarno pitanje".


Nastavite čitati

Zaprimljeno 11 kandidatura, osam ima dovoljno potpisa

DIP je zaprimio kandidature Zorana Milanovića, Dragana Primorca, Mostova Mira Bulja, nezavisnih Marije Selak Raspudić, Nike Tokića Kartela, Slobodana Midžića i Tomislava Jonjića. Zaprimio je i kandidature Dražena Keleminca (Autohtona Hrvatska stranka prava), Ivane Kekin (Možemo), Branke Lozo (Dom i nacionalno okupljanje) i Karoline Vidović Krišto (Odlučnost i pravednost) koja je u sinoć posljednja stigla u DIP

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.