Politika i društvo

INTERVJU S ISTARSKIM NOVINAROM I POLITIČAREM

VALMER CUSMA: Suradnja IDS-a i Zajednice Talijana već godinama nije dobra. Mnogi tako misle ali se boje javno istupiti jer im se prijeti i zastrašuju im se obitelji

IDS želi svoje predstavnike na svim razinama u Istri čak i ako formalno nisu dio stranke, ali koji su u skladu sa strankom i koji će biti na usluzi stranci. Očito postoji dogovor između IDS-a i Talijanske unije koji ja definiram kao „valcer fotelja“. Na vrhu se mogu birati IDS-ovci Talijani. Od velikih romantičara IDS-a, onih koji su mislili iskreno, s vizijama, došli su mešetari, foteljaši, na dijalektu trapoleri ili ligamanighe koji su osobne interese stavljali ispred interesa stranke, teritorija, naroda i kulture. Mnogi sunarodnjaci misle kao ja, ali se boje razotkriti jer dobivaju zastrašivanja i uvjetovanja, i njihove obitelji.


 
8 min
Donatella Leonardelli ⒸFOTO: Manuel Angelini

IDS želi svoje predstavnike na svim razinama u Istri čak i ako formalno nisu dio stranke, ali koji su u skladu sa strankom i koji će biti na usluzi stranci. Očito postoji dogovor između IDS-a i Talijanske unije koji ja definiram kao „valcer fotelja“. Na vrhu se mogu birati IDS-ovci Talijani. Od velikih romantičara IDS-a, onih koji su mislili iskreno, s vizijama, došli su mešetari, foteljaši, na dijalektu trapoleri ili ligamanighe koji su osobne interese stavljali ispred interesa stranke, teritorija, naroda i kulture. Mnogi sunarodnjaci misle kao ja, ali se boje razotkriti jer dobivaju zastrašivanja i uvjetovanja, i njihove obitelji.

Valmer Cusma, dugogodišnji novinar Radio Pule, osoba je koju nije potrebno posebno predstavljati, pogotovo pripadnicima talijanske nacionalne zajednice u Istri. Cusma nema dlake na jeziku i uvijek je zanimljiv sugovornik.

Novinar ili političar?

Kaže se da novinar nikad ne odlazi u mirovinu. Što Valmer Cusma sada radi na novinarskom polju?

I dalje njegujem suradnju koju već nekoliko godina imam s RTV Koper-Capodistria, ponekad nešto napišem za "Il Piccolo" iz Trsta, za talijanske medije progovaram i pišem o informacijama ili situaciji u Istri, i to najviše oko onih tema koje se tiču talijanske nacionalne zajednice. Još sam uvijek aktivan. I dalje novinarski razmišljam, "žrtva" sam, na neki način, profesionalne deformacije. Volim biti prisutan.

Koliko se novinarstvo promijenilo od vaših početaka, koji sežu unazad četrdeset godina, i prvih tekstova objavljenih u „La voce del popolo“?

Novinarstvo je u početku bilo u službi jedne politike, one socijalističko-komunističke ideologije. U početku, ta ideologija nije ostavljala previše prostora, a potom je, tijekom 80-ih i 90-ih godina, bilo više slobode izražavanja za novinare. Danas je novinarstvo upregnuto, vezano i ograničeno izdavačima, politikom, raznim strankama i ličnostima koje djeluju na političkoj sceni, najčešće iz osobnog interesa ili u službi ove ili one stranke. Privatni mediji su ograničeni, novinari su ograničeni jer su na usluzi vlasniku, izdavaču koji vam poručuje: “Ovim putem morate ići”. To vam daje određenu autonomiju, ali ne previše.

Ako nisi iz IDS-a ne prolaziš

Zašto ste se odlučili za političku karijeru?

Okušao sam se u politici još 2017. godine kao kandidat za funkciju talijanskog potpredsjednika Istarske županije, vođen poštenim, plemenitim namjerama, želio sam činiti dobro talijanskoj nacionalnoj zajednici. Htio sam napraviti kvalitativni iskorak, ali, otvoreno kažem, spriječili su me zastupnik Furio Radin, istarska politika i čelnici istarske politike kojima se moje prisustvo na političkoj sceni nije svidjelo.

Kandidirali ste se bez podrške bilo koje stranke. Zašto se niste osloniti na IDS?

Nisam dobio podršku IDS-a jer je postojao vrlo konkretan plan. Sam Radin mi je rekao: „IDS želi svoje predstavnike na svim razinama u Istri, čak i ako formalno nisu dio stranke, ali koji su u skladu sa strankom i koji će biti IDS-u na usluzi. To se dogodilo s Giuseppinom Rajko 2017. koju je podržao IDS, a Radin ju je također predstavljao na svojim izbornim skupovima. Isto se dogodilo 2021. godine kada je Radin javno podržao Jessicu Acquavitu.

Što se Acquavite tiče, kako procjenjujete njezin rad, ili bolje rečeno, biste li na njezinom mjestu nešto drugačije napravili?

Pokušao bih učiniti nešto više. Imam izvjesno iskustvo iza sebe, poznajem političke igre, znam gdje treba intervenirati, a nju vidim kao neiskusnu osobi, također pod utjecajem politike. Njen moto je bio: "Bit ću prisutna" (tal. Io ci sarò, op.u.)

I, je li pristuna?

Mislim da je za sada nema dovoljno. Pozivam je da se aktivnije uključi. Imam dojam da već godinu dana na regionalnoj razini poštivanje i primjena prava koje se tiču talijanske nacionalne zajednice polako klize unatrag.

Talijani, ali ne previše

Držite li da se za talijansku nacionalnu zajednicu premalo radi?

Vrlo malo se radi. Postoji talijansko-hrvatski ugovor iz 1996., koji su potpisali tadašnji ministri vanjskih poslova Mate Granić i Lamberto Dini o zaštiti manjina, talijanske u Hrvatskoj i hrvatske u Italiji. Taj se ugovor ne poštuje.

Na kojem području?

Na mnogima. Ugovorom je predviđena zaštita stečenih prava kao što su pravo na dvojezičnost, obvezna nastava na talijanskm jeziku u hrvatskim školama, ali ne kao stranog jezika, već kao jezika koji je dio društvenog okruženja, prava na informiranje, posebice očuvanje talijanskih redakcija Radio Rijeke i Radio Pule, koje sad ne postoje. Postoji program na talijanskom, ali ne i redakcija, uredništvo.

Dakle, Talijanska unija ne radi svoj posao?

Talijanska unija izgubila je težinu na političkoj, javnoj i društvenoj sceni. Njezini čelnici, predsjednik Talijanske unije i izvršno vijeće, ne inzistiraju na društvenoj vidljivosti talijanske zajednice. Dvojezičnost izostaje na svim razinama, sve se manje čuje glas Talijana. I bivši istarski župan Fabrizio Radin u prošlom je mandatu izbjegavao govoriti na talijanskom.

Što mislite, zašto?

Imam svoju ideju. Na regionalnoj razini postoji volja da se ne primjenjuju prava talijanske zajednice, da se smanji njezina vidljivost. Postoji prešutni dogovor o neprimjenjivanju Statuta Istarske županije.

Paradoks je da Talijani u ovom trenutku imaju više naklonosti središnje vlasti, Zagreba, premijera Plenkovića i hrvatske vlade, od regionalnog IDS-a. Jedino tijelo koje se stvarno bori je Vijeće talijanske nacionalne manjine kojim predsjeda Gianclaudio Pellizzer.

Mešetari, foteljaši, muljatori i spletkaroši

Gdje se griješi?

Imamo zastupnika koji umjesto da nas predstavlja, obnaša funkciju potpredsjednika Sabora. Nismo ga izabrali za potpredsjednika Sabora nego za zastupnika. Talijanska unija se bavi distribucijom novca, projekatima i projektićima, ali u Istri se nikada nije borila za društvenu vidljivost, nikada nije imala kritike na račun IDS-a. Očito postoji dogovor između IDS-a i Talijanske unije koji ja definiram kao „valcer fotelja“. Na vrhu se mogu birati IDS-ovci Talijani, koji su u skladu sa strankom.

Na tragu želje IDS-a da svoje ljude postavi na visoke položaje bila je i gospođa Elena Puh Belci, koju izuzetno poštujem, koja je bila nominirana za talijansku zamjenicu gradonačelnika Pule, ali u to vrijeme nije bila Talijanka. Odlaskom u matični ured i učlanjenjem u zajednicu Talijana postaje se Talijanom.

Za mene mora postojati regionalna stranka u Istri. IDS je u redu, ali ne s ovim ljudima.

Dakle, IDS da ali sa drugim osobama na vrhu?

IDS je u svojem početku dobio 72 posto glasova. Od velikih romantičara IDS-a, onih koji su mislili iskreno, s vizijama, došli su mešetari, foteljaši, na dijalektu trapoleri ili ligamanighe (muljatori ili spletkaroši, op.u.), koji osobne interese stavljaju ispred interesa stranke, teritorija, naroda i kulture. Naša demokracija je 'democratura'. Prije je postojala jedna stranka koja nije tolerirala preveliku raznolikost mišljenja, ali je imala filtere, mehanizme koji nisu dopuštali da se pojave mešetari, nedobronamjerni ljudi. Umjesto toga, sada, oni koji imaju malo kapitala, oni koji imaju malo utjecaja, radi za svoje interese.

Na papiru, IDS je stranka koja je najbliža talijanskom narodu. U početku je postojala suradnja između IDS-a i Talijana definirana preciznim izbornim ugovorima u povodu izbora. Potpisivalo se. Ja ti dajem toliko i toliko, a ti meni toliko i toliko. Zajamčena su mjesta u gradskim, općinskim i područnim vijećima. Već petnaest godina nema te suradnje, koja nije uspostavljena na papiru, a kada se nešto ne potpiše, kada nije crno na bijelom, nema odgovornosti ni za koga.

Mnogi sunarodnjaci misle kao ja, ali ne žele se eksponirati zato što im prijete.

Upoznati se s time?

Da. O zastrađivanjima i uvjetovanjima, čak i njihovim obiteljima.

Zašto?

Zbog osobne koristi ili zbog opskurne politike koja nije dobra za naš teritorij. Mnogo je licemjerja u političarima čak i samog regionalnog predsjednika Borisa Miletića. Kad izaslanstva stignu izvana, puna su im usta multikulturalnosti, a s druge strane talijanski se jezik uopće ne čuje u javnosti.

Malo ili ništa za Talijane na političkoj sceni

Što mislite o talijanskim zajednicama?

Zajednice se još uvijek oslanjaju na određene vrijednosti, entuzijazam i privrženost kulturi. Sada su se, međutim, stvari promijenile jer je predsjedniku teško upravljati zajednicama. Predsjednik mora biti sposobna osoba, čak i s menadžerskim vještinama, a to nemaju svi.

Je li to krivica onih na vrhu?

Da, jer tko je na vrhu dobro je plaćen. Tko god je na čelu Talijanske unije ima, manje-više, plaću ministra hrvatske vlade.

Biste li napravili reorganizaciju Talijanske unije?

Potrebne su nove snage, ali s vremenom mnogi su se ljudi obeshrabrili. Htjeli su učiniti nešto dobro, ali umjesto toga su udaljeni u ime vlasti i svih privilegija koje ta vlast posjeduje.

A političke scene?

U politici je anomalna situacija. Vidimo da u hrvatskoj vladi postoje predstavnici raznih nacionalnih zajednica u Hrvatskoj. Dobar je dio predstavnika srpske zajednice. A od Talijana ni sjene. Nigdje. Postoji samo Radin. Zašto? Zašto Radin nikad nije tražio da se bilo koga odvede u ured Ministarstva unutarnjih poslova?

Želite li ga pitati?

Zašto, Furio, nikad nisi nikoga doveo u urede vlade ili državne uprave da predstavlja Talijane? Zašto? Zašto si dopustio da se ugase talijanske redakcije Radio Pule i Rijeke? Zašto se u Istri nikada ne boriš za provođenje regionalnog statuta o pravima Talijana? Zašto Talijanska unija u zamjenu za 130 tisuća eura, koliko riječko kazalište dobiva za Talijansku dramu, ne odlučuje ni o čemu? Čak ni o boji toalet papira? I nitko se tome ne protivi.

"Od mene su na prošlim parlamentarnim izborima tražili da se kandidiram za Sabor, ali nisam prihvatio jer je Furija Radina nemoguće pobijediti. Stvorio je takav mehanizam izbornog inženjeringa da će i za 50 godina, ako se bude biralo njegovo ime, Furio Radin, on izaći kao pobjednik".

Ima li nešto što je Radin dobro učinio?

Nešto je napravio. Njegova najveća zasluga je dvojezičnost na istarskom ipsilonu.

Šta napraviti?

Rješenje bi bio zahtjev za posebnim zakonom za zaštitu Talijana koji jamči njihovu autohtonost i poseban status jer ovo što sada imamo je beskorisno. Trebalo bi tražiti pomoć Predsjednika Republike. U Istri su sve bitke izgubljene. Svi susreti s Miletićem završili su s uobičajenim obećanjima.

"Dok je gospodin Miletić bio gradonačelnik grada Pule nije pokazivao puno volje za primjenjivanjem prava Talijana"

Ne samo novinar i političar

Pišete i tekstove za pjesme. Je li to ugodna zabava ili ljubav koju oduvijek imate?

Malo razonoda i želja da se čini dobro za talijansku zajednicu. Napravio sam ciklus pjesama na istrovenetskom dijalektu povezanih s Istrom i pojedinim lokalitetima Istre i Kvarnera kako bi se čulo njihovo ime. Pišem i neke pjesme za djecu, snimio sam tri pjesme, a sada ću četvrtu na galižanskom. Ja sam također reper. Zadnju pjesmu smo predstavili na MIK-u ali, nije prošla, mislim da ćemo je predstaviti na Festivalu istriotskog narječja. Jednu moju pjesmu otpjevao je čak i Bobby Solo.

Tko je Valmer Cusma? Novinar, političar, autor tekstova za pjesme...ili sve to skupa?

Valer Cusma je jedan mix, jedna miješana pizza. Volim raditi od svega pomalo. Svaki dan nešto posijati, zaliti sjeme s nadom da će procvjetati nešto pozitivno, ugodno. Radeći dugi niz godina na radiju, uživao i mislim da je uživala i publika koja me pratila. Bilo je super zabavno.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.