U srijedu je iz Istarske županije medijima poslano priopćenje o rezultatima analize povezanosti utjecaja ŽCGO Kaštijun na zdravlje mještana u razdoblju 2018.-2021. Iz dobivenih komparativnih rezultata, poručili su iz Županije, nema poveznice između okolišnih čimbenika i zdravlja ispitanika.
Jednostavnim riječima: Kaštijun je posve bezopasan za ljudsko zdravlje. No, ta naizgled dobra vijest nažalost nije skroz pouzdana.
Analizom nije ispitan sastav lebdećih čestica
Analizom naime nisu uopće uzete u obzir po zdravlje opasne lebdeće čestice PM 2,5 i PM 10 čije smo povišene vrijednosti pratili kroz sve godine na koje se analiza odnosi. Tako je primjerice u ožujku ove godine, prema podacima dostupnim na mrežnim stranicama ŽCGO Kaštijun, koncentracija PM 2,5 čestica prelazila granične vrijednosti svakog dana u mjesecu.
Građani strahuju zbog visokih koncentracija PM čestica
Iako je srednja vrijednost za ožujak ispod razine zdravstvenog rizika, brojke se svakog dana penju iznad granične vrijednosti, a u nekim trenucima i do 2000 posto.
Ako pratimo tablicu unatrag godinu dana, od sredine do kraja 2021. godine koncentracija PM 2,5 čestica bila je uredna, no od početka 2022. prekoračenja su konstantna, a na našu adresu se javilo nekoliko građana zabrinutih zbog učestalih previsokih koncentracija opasnih po zdravlje.
Koviljka Aškić: u novom Kaštijunu nema zdravstvene opasnosti od smrada
Članica Nadzornog odbora Kaštijuna i stručnjakinja za gospodarenje otpadom Koviljka Aškić objašnjava da se ove visoke koncentracije javljaju isključivo zbog radova na sanaciji starog Kaštijuna, odnosno kamiona koji prevoze samljeveno kamenje u neposrednoj blizini mjerne stanice.
-Realno, opasnosti nema jer stari se Kaštijun u potpunosti sanira i teški metali iz prethodnih analiza tla su posljedica starog odlagališta. Novi Kaštijun može smrdjeti, ali opasnosti po zdravlje nema, rekla je Koviljka Aškić.
No, Aškić tvrdi da problema ima u samoj županijskoj analizi za koju niti znamo kada ni gdje i u kojem vremenskom periodu su se provodila oftalmološka mjerenja. Rezultate je dodatno komentirala u Facebook postu koji prenosimo u cijelosti.
„Objavljeni su rezultati PROGRAMA PRAĆENJA UTJECAJA NA ZDRAVLJE MJEŠTANA U BLIZINI ZONE GOSPODARENJA OTPADOM KAŠTIJUN koji je izradio ZZJZ IŽ (Zavod za javno zdravstvo Istarske županije). Navedeni program plaćen je iz proračuna županije nekoliko stotina tisuća kuna kroz dvije-tri godine.
U ispitivanju korištene upitne metode?
Rezultati istraživanja pokazuju da su svi parametri koji su se ispitivali u granicama dozvoljenih. Vjerujem u rezultate ispitivanja jer kao što uvijek govorimo: TREBA SLUŠATI STRUKU!
Ipak, ima nešto što mi je vrlo sporno: za ispitivanja tla i određivanje koncentracije teških metala u tlu korištene su "vlastite metode" mada Pravilnik o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta propisuje točno određene norme po kojima se te analize trebaju raditi! Isto tako, i ono najvažnije: ZZJZ IŽ nije ovlašteni laboratorij za ispitivanje kvalitete tla!
aškić
Dakle, rezultati su sigurno točni ali upitne su metode, a i prikaz rezultata koji je trebao biti puno jasniji. S obzirom na novac koji im je županija uplatila za ova ispitivanja očekivala sam i kemijsku analizu lebdećih čestica (uzorak se mogao uzeti sa mjerne postaje) i na taj način otklonili bismo, ili potvrdili, sumnje o tome da se u tim česticama (prašini) nalaze opasne tvari!
Teški metali se ispiru iz tla i sigurno da će koncentracije istih u tlu opadati kako prolazi vrijeme jer porijeklo tih teških metala sigurno nije ŽCGO Kaštijun nego staro odlagalište Kaštijun (već 2019. godini mjerenja su pokazala visoke vrijednosti teških metala) ali ovako složen program praćenja nije dokument kakav je trebao biti i čiji bi rezultati (barem za tlo) bili usporedivi sa prijašnjim rezultatima“, napisala je u svom postu Koviljka Aškić.