Prošlo je gotovo šest godina otkako je Općinsko državno odvjetništvo podignulo optužnicu protiv pazinskog poduzetnika Igora Ćusa, bivšeg čelnika pazinskog IDS-a i dugogodišnjeg direktora gradskog poduzeća Usluga-odvodnja Dragana Šiprake, te još četiri osobe, koju je odmah i potvrdio Općinski sud u Puli, a zbog sumnje da su sudjelovali u izvlačenju novca iz pazinskog poduzeća Vladimir Gortan. Ali, do današnjeg dana nije održano - niti jedno jedino ročište.
Koliko je rasprava sazvano, toliko je i odgođeno
Rasprave su, naime, sazivane, ali potom i odgađane pod različitim obrazloženjima: zbog poslovne spriječenosti jednog od branitelja, spriječenosti sutkinje Tanje Skandel Monas, zbog njezine bolesti, poslovne spriječenosti ODO-a Pule, kao i zbog epidemiološke situacije u vrijeme koronavirusa.
Slučaj datira još iz 2008. kada su, navodno, počinjena kaznena dijela. DORH-u je sve 2014. godine prijavio danas prvookrivljeni Igor Ćus, onomad vlasnik društva Ćus Inženjering. Znajući da je i sam, ako je istina što tvrdi, a DORH nakon provedene dvogodišnje istrage smatra da to jest upravo tako, prekršio zakon, Ćus je Šipraku prijavio pod obrazloženjem da ga je ovaj tražio da u ime svog Ćus Inženjeringa napravi lažne račune za radove koji se nikad nisu odvili na poslovnoj zgradi Pasaj u Pazinu. U optužnici se navodi da je Šipraka od Ćusa tražio da te račune dostavi poduzeću Vladimir Gortan kako bi, citiramo, tom trgovačkom društvu iznose fiktivnih faktura neosnovano uplatili na račun Ćus Inženjeringa. Šipraka je, navodno, od Ćusa potom tražio da iz svog poduzeća 'izvuće' taj novac i osobnu mu ga preda na ruke. Šipraka je tada bio direktor pazinskog gradskog poduzeća Usluga. Ćus tvrdi da mu je zauzvrat Šipraka obećao da će ga Usluga angažirati na nekim građevinskim radovima. Obećanje, međutim, nije ispunio, pa je Igor Ćus, ogorčen razvojem situacije, sve prijavio DORH-u. „Puknuo mi je film“, rekao je u svojem iskazu državnom odvjetništvu.
Optužnica je podignuta 2017. godine
U optužnici piše da je Ćus izradio jedan račun u iznosu od 25.010 kuna (s PDV-om) za građevinske radove na Pasaju, potom još jedan za izradu betonskih revizionih okana od 26.779 kuna te potom i jedan u iznosu od 100.674 kune za betoniranje zida, podupiranje i rušenje postojećeg kamenog zida. Sve u razdoblju od lipnja do listopada 2008. godine. ODO u optužnici navodi da je Ćus Šipraki predao ukupno, dakle, 124.970 kuna. No, Šipraka ga nije angažirao za nijedan posao, a sebi je, prema optužnici, protupravno zadržao spomenuti iznos.
Šipraka je i ranije tvrdio da je sve izmišljotina, a njegov odvjetnik Dino Čekada za Istru24 ponavlja tvrdnju da njegov klijent nije kriv. Na tome i, logično, gradi obranu. Odnosno, gradio bi ju da je u ovih šest godina održana barem jedna rasprava.
Kolege po stranci
Ćusa i Šipraku je, naime, vezala stranačka pripadnost. Ćus tvrdi da su se upoznali upravo preko IDS-a, s obzirom na to da su obojica članovi (pazinske podružnice) te stranke. Oboje su, inače, i dan danas članovi IDS-a.
Stranka s time, napominje Ćus, nema nikakve veze. Nitko za njihov (navodni) dogovor nije znao. Ipak, uvjeren je da je na zadnjim lokalnim izborima IDS vlast u Pazinu izgubio zbog upravo Šiprake. Građani, apostrofira, znaju zašto.
Prvookrivljeni Igor Ćus
Osim protiv Šiprake i Ćusa, ODO je optužnicu podiglo i protiv tadašnje financijske direktorice u Vladimiru Gortanu Gracijele Rudan, bivšeg pravnika u istom društvu, danas pročelnika Grada Pazina Elvisa Klimana, šefa gradilišta Gorana Milohanića i Elvisa Fornažara. Oni su, opet navodno, na Šiprakin nagovor pomagali u marifetluku.
Slučaj je prvotno bio na Županijskom državnom odvjetništvu, a potom je prebačen na ODO. Kod prvog su se ispitivanja svi osim Igora Ćusa, koji je, dakle, sve i prijavio, branili šutnjom. Tijekom drugog ispitivanja su poricali krivnju.
Ćus za Istru24 govori da je morao raditi kaznena djela da bi „izvukao živu glavu“ i preživio, a da mu je „istražni organ obećao uvjetnu kaznu“.
Šipraka je još uvijek direktor
- Ročišta se odgađaju. Ne bi to bilo toliko strašno da se odgode na mjesec dana, ali to je puno više, poručuje Ćus koji smatra da sve ide prema zastari.
Dragan Šipraka (lijevo) i bivši IDS-ov gradonačelnik Pazina Renato Krulčić (desno)
O tome da se tijekom ovih godina nije uspjelo održati niti jedna rasprava, Šiprakin odvjetnik Dino Čekada kaže: “Ta informacija je točna. Ali to nije do nas. Odgađalo se sve i zbog korone. Meni ne ide u prilog da se rasprava odgađa jer mi se time, govorim vam potpuno otvoreno, odgađa posao. Iskreno, ja sam samo jednom tražio odgodu i to kad je kolega imao koronu i već sam znao da će ionako biti odgođeno“.
Napominje i da kad su se napokon stekli svi uvjeti, na raspravu se nije odazvao upravo Ćus, „koji to forsira“.
- Pa je sutkinja naložila da ga drugi put dovede policija, ističe Čekada.
Ta se rasprava, kako je vidljivo iz zapisnika, trebala održati 27. rujna 2021. godine, a odgođena je za mjesec dana kasnije, 29. listopad iste godine. To je bilo prije gotovo godinu i pol dana. A opet, ni poslije nije održana niti jedna. Prema informacijama iz dva izvora bliska Kaznenom odjelu suda, sutkinja Tanja Skandel Monas uskoro, na proljeće, prelazi u odvjetnike. Pitanje je hoće li se pred njom uopće odviti i to prvo ročište.
Poslovna zgrada Pasaj u Pazinu
Je li uobičajena praksa da se u gotovo šest godina ne uspije održati niti jedno ročište upitali smo još u ponedjeljak Općinski sud u Puli. Iako smo pitanje adresirali na e-mail adresu predsjednice suda Mirjane Sinčić Kocijančić i potpredsjednice i zamjenice Izabele Barbić, kao i glasnogovornice Nataše Horvat te zamjenice glasnogovornice Kristine Knežević Červar, a jučer poslali i jednu požurnicu, odgovor do završetka ovog teksta nismo dobili. Objavit ćemo ga kada stigne.
Kao što smo napomenuli, Dragan Šipraka je i danas, i nakon smijene vlasti, direktor pazinskog gradskog poduzeća Usluga odvodnja.
Dobio posao bez uvjerenja da se protiv njega ne vodi kazneni postupak
Vrijedi opisati put - ili bolje rečeno manevar - kojim je došao do te pozicije te kako zahvaljujući stranačkom kamaradu, tadašnjem gradonačelniku Renatu Krulčiću, nije morao dostaviti uvjerenje da se protiv njega ne vodi kazneni postupak. On je, naime, od 1998. do 2003. godine bio direktor gradskog poduzeća Pazin. Potom, 2003. godine, prelazi na čelnu poziciju u Usluzi, još jednoj gradskog tvrtki. Tamo, prema informacijama koje smo dobili od Grada Pazina, ostaje sve do 2019. godine. No, Gradsko vijeće na sjednici u prosincu 2013. godine donijelo odluku (na temelju zakonskih izmjena) o podjeli Usluge i osnivanju Usluge odvodnje. Šipraka je tada postaje direktor u oba poduzeća, u Usluzi-odvodnji kao volonter, i to na neodređeno vrijeme.
Za Uslugu je 2019. godine raspisan natječaj za direktora. Na tu je funkciju imenovan Vladimir Burić. A sada slijedi najzanimljiviji dio. Citiramo odgovor Grada Pazina, „pa je Dragan Šipraka s bivšim gradonačelnikom (IDS-ovim Renatom Krulčićem, op.n.), ujedno tada i predsjednikom Skupštine društva, 30. svibnja 2019. godine potpisao ugovor o radu uprave, odnosno zasnivanju radnog odnosa u trgovačkom društvu Usluga odvodnja na neodređeno vrijeme“.
Nije bilo natječaja. Stoga Šipraka nije morao priložiti nikakvo uvjerenje, nikakvu izjavu, da se protiv njega ne vodi kazneni postupak iako se, kako smo već napisali, vodi od 2017. godine.
To je omogućila Izjava o osnivanju Usluge odvodnje iz 2014., kada je Šipraka počeo raditi kao volonter. Po njoj se, navode iz Grada, direktor ne bira na mandatno razdoblje i ne potvrđuje mu se mandat, već se ugovor se mogao raskinuti odlukom tadašnjeg gradonačelnika Renata Krulćića (koji je danas predjednik IDS-a Pazinštine), ili zbog ostavke Šiprake, ili sporazumno.
Riječ je o dijelu izjave u kojem se navodi da Član društva svojom odlukom imenuje, određuje način zastupanja i opoziva članove uprave – direktore, što nužno ipak ne znači da Krulčić nije mogao raspisati javni natječaj. No, on je ipak odlučio da to neće učiniti. Ovom je formulacijom osigurao sebe i Šipraku od javljanja na natječaj, ali isto je tako mogao to u bilo kojem trenutku promijeniti. Ali nije. S obzirom na to da Zakon o trgovačkom društvu iako propisuje taj stavak, on je, zapravo, u izjavi nepotreban.
Suzana Jašić: "Voljela bih da sud to riješi"
Aktualna gradonačelnica Suzana Jašić iz Možemo! kaže da je, nakon što je preuzela vođenje Grada, najavila provođenje natječaja za sve gradske tvrtke. Oni su provedeni i za Pazin, kao i za Pazin sport te Razvojnu agenciju Istre, a za Uslugu je natječaj u tijeku.
Suzana Jašić (Možemo!) je 2021. na lokalnim izborima pobijedila IDS-ovog Renata Krulčića i postala gradonačelnica Pazina
Preostala je još samo Usluga odvodnja, gdje je Šipraka direktor. Tome je tako zato što je na snagu trebala stupiti Vladina uredba prema kojoj se Usluga odvodnja trebala pripojiti Vodovodu. No, kako je to trenutno obustavljeno, Jašić navodi da je pokrenula postupak izmjene ranije spomenute Izjave o osnivanju trgovačkog društva, a po kojoj je, rekli smo, Šipraka potpisao ugovor na neodređeno vrijeme.
- Izmjene će omogućiti javni natječaj i imenovanje nove Uprave na mandatno razdoblje, a što se terminski poklapa s istekom četverogodišnjeg razdoblja otkako je Dragan Šipraka imenovan direktorom u radnom odnosu (30. svibanj 2019., op.n.), pojašnjava Jašić.
Gradonačelnica je upoznata s optužnicom.
- Voljela bih da sud to riješi. Ako je netko kriv da podnese posljedicu. Ako nije kriv, da se to obrani pred zakonom i da idemo dalje. To je jedna priča koja je trebala biti završena puno ranije, smatra Jašić.