Najstariji i najtrofejniji sportski klub u Rovinju, Veslački klub Arupinum, prošle je godine slavio 115. rođendan. Tada je klub pokrenuo crowdfunding kampanju u cilju prikupljanja sredstava za kupovinu novih veslačkih čamaca budući da se njihova posljednja veća nabava dogodila daleke 1997. godine.
U kampanji je prikupljeno 256 donacija, od čega 212 fizičkih te 44 pravnih osoba.
- Cilj nam je bilo prikupiti 165.000 kuna, što ne samo da je učinjeno već je i premašeno te smo prezadovoljni stigli do iznosa od 171.700 kuna. Kupljeni su 1 samac, 1 dvojac na pariće i 6 pari vesala. Na naše veliko iznenađenje, susjedni restaurant & beach bar "Veranda on the sea" uključio se naknadno u kampanju i klubu donirao još 1 čamac, regatni samac i 2 para vesla, rekao je trener Nickol Udovičić, zahvalivši se svim donatorima.
Rematore la barca le pronta se tu vuoi venir a remar, remeremo all’altra sponda giovanetto remator...
Klub, osnovan 1907. godine, trenutno broji 40-ak članova u dobi od 9 do 18 godina, a naziv Arupinum posudio je od povijesnog naziva Rovinja.
- Imamo lijepu tradiciju u Rovinju šta se tiče veslanja. Ponosni smo da smo dočekali ovu obljetnicu. Potrudit ćemo se da klub još barem toliko djeluje, kazao je Udovičić.
Priroda, zrak, zdrava aktivnost, more koji pruža mir, izbacivanje negativne energije, rad svih mišića tijela, lijep pogled na grad su, kako nam sami članovi kluba navode, prednosti koje ih oduševljavaju, kolikogod veslanje bio naporan sport.
- Rekao bih da je ovaj jedan od najtežih sportova. Definitivno nije svatko spreman trpjeti taj napor da bi se uspjelo doći na određenu razinu kako bi bio spreman za natjecanje. Neki kažu da je to dosta mazohistički. Moraš biti osoba koja voli trpjeti i spreman to podnositi. Moraš biti poseban karakter da bi bio veslač. Ima tu i odustajanja. Neki probaju pa nakon nekog vremena shvate da im je preteško. Neki ostvare nekakav svoj uspjeh pa su time zadovoljni i promjene sport. Jedan od najčešćih razloga odustajanja jest polazak na fakultet, objasnio je Udovičić.
U povijesti kluba najznačajniji uspjeh je brončana medalja na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Hazenwinkel (Belgija) 1997. Sadašnji predsjednik kluba, Igor Božić to je ostvario u dvojcu s Ivicom Stojakovićem (Iktus iz Osijeka). Nakon toga uslijedili su naslovi prvaka, što Jugoslavije, što Hrvatske.
Od recentnijih rezultata, prije dvije godine državna prvakinja postala je Maja Đaković s Mijom Čurčić, dok su prošle godine Lucija Vojvodić i Maša Marušić osvojile treće mjesto na državnom prvenstvu
U vrijeme bivše države VK Arupinum osvojio je puno državnih trofeja, čime je klub izgradio svoje ime. Pogotovo su veslačice ostvarivale najbolje rezultate. Neke od njih su bile i po desetak puta prvakinje.
- Nije jednostavno osvojiti medalju na prvenstvu. Otkad sam trener kluba Arupinum, uvijek se neki rezultat uspio ostvariti. Nadamo se da ćemo nastaviti u tom pravcu. I dalje pozivamo svu zainteresiranu djecu da dođu u klub i isprobaju kako je to biti veslač, rekao je na kraju trener.
U ranim 20-im godinama, pod upravljanjem Pietra Romana Ive, veslači iz Rovinja osvojili su tri državna prvenstva Italije u konkurenciji juniora (1921., 1922. i 1924.), 17 pobjeda u regionalnim natjecanjima i 18 pobjeda u međunarodnim regatama.
U kolovozu 1964. godine, Rovinj organizira noćnu regatu, prvu te vrste u bivšoj Jugoslaviji. Novi državni naslovi su osvojeni zahvaljujući prvenstveno ženskoj sekciji. U tim godinama, Lidia Sponza, sada Martinčić, počela je svoju briljantnu i dugu karijeru osvojivši prvu pobjedu kao juniorska državna prvakinja. Uz Lidiu, tu su i mnogi drugi uspješni veslači, kao višestruka prvakinja Delia Curto, sada Trošt, i državni prvak i član nacionalne reprezentacije Savo Kukulj.
Prve veslačke regate u Limskom kanalu organizirane su 1971. Ovaj prekrasan dio rovinjske obale bio je domaćin prvenstva Hrvatske 1971. i 1978. godine. Osamdesete su godine bile također uspješne za veslače, a posebno za žene. Prvi dio osamdesetih obilježen je Ivettom Volčić (Žufić), više puta republička i državna prvakinja sa dobrim međunarodnim rezultatima. Druga polovica osamdesetih svjedoči o izvanrednim rezultatima višestruke državne pobjednice Sanje Obivač koja je osvojila 6. mjesto u samcu na Svjetskom juniorskom prvenstvu 1988. u Milanu.