Ruska invazija na Ukrajinu uzrokovala je otprilike istu količinu emisija stakleničkih plinova u prvih dvanaest mjeseci kao zemlja veličine Belgije u istom razdoblju, rekli su klimatolozi.
Izračuni nizozemskog klimatologa Lennarda de Klrerka i njegovih kolega predstavljeni su danas u dokumentu na klimatskom skupu Ujedinjenih naroda u Bonnu. On je s međunarodnim timom sustavno računao izravne i neizravne emisije rata.
Tvrde kako je proizvedeno 120 milijuna tona ekvivalenta ugljikovog dioksida. To znači da su drugi staklenički plinovi poput metana konvertirani u vrijednost CO2 kako bi usporedbe bile olakšane.
„Prvo i najvažnije, to je, naravno, ljudska tragedija“, rekao je de Klerk za agenciju dpa.
„No tu je i ogromna šteta za okoliš“, dodao je.
Izravne borbene operacije uzrokovale su 19 posto emisija. Većina dolazi iz potrošnje goriva ruskih trupa, stoji u izvješću koje navodi da tome pridonose i one ukrajinske.
Oko 15 posto emisija događa se zbog požara koji često izbijaju u blizini prvih linija borbe.
Izračun procjenjuje da će se najveći udio emisija, oko 50 milijuna tona, odnositi na poslijeratnu obranu, kad će se ponovno graditi elektrane, tvornice i zgrade.
Uračunato je i curenje iz uništenog plinovoda Sjeverni tok te čimbenika poput emisija zrakoplova koji putuju dužom rutom diljem Azije otkad su snazi sankcije protiv Rusije.