Carinska stopa od 30 posto onemogućava trgovinu, EU želi dogovor
Dansko predsjedništvo sazvalo je izvanredni ministarski sastanak na kojem će glavna tema biti najava američkih carina od 30 posto na uvoz iz Europske unije.
Europarlamentarci ističu da podržavaju članstvo Srbije u EU, ali da to ovisi o političkoj volji srbijanskih vlasti i spremnosti na "nepovtratne reforme, prije svega u vladavini prava"
Europarlamentarci ističu da podržavaju članstvo Srbije u EU, ali da to ovisi o političkoj volji srbijanskih vlasti i spremnosti na "nepovtratne reforme, prije svega u vladavini prava"
Europski parlament (EP) traži od Srbije da uvede sankcije Rusiji zbog agresije na Ukrajinu i jasno se opredjeli želi li u Europsku uniju ili ne, stoji u dokumentu koji je u srijedu objavila srbijanska državna televizija.
Uz ranije primjedbe vezane uz vladavinu prava i normalizaciju odnosa s Prištinom, u izvješću o Srbiji navodi se da će "usklađenost s vanjskom politikom EU-a, uključujući i sankcije prema Rusiji, odrediti dalji tijek pristupnih pregovora".
U tekstu, o kojemu je postignut dogovor vodećih političkih skupna u EP-u, ističe se "potreba usklađivanja Srbije sa stajalištima EU-a prema ratu u Ukrajini, vladavini prava, borbi protiv korupcije i medijskim slobodama".
Europarlamentarci ističu da podržavaju članstvo Srbije u EU, ali da to ovisi o političkoj volji srbijanskih vlasti i spremnosti na "nepovtratne reforme, prije svega u vladavini prava".
Zastupnici traže "hitno uvođenje sankcija", izražavajuči zabrinutost što je Srbija "među rijetkim zemljama Europe koja se nije uskladila s pozicijom EU-a" i da je po tome "na posljednjem mjestu u regiji" po usklađenosti s euroblokom .
"Zalažemo se da nova pregovaračka poglavlja budu otvorena tek kad Srbija poduzme potrebne mjere u tom pogledu, uključujući i područje vladavine prava", piše u izvješću.
Dodaje se i da EP "žali zbog kontinuiranih letova između Beograda i Moskve" u vrijeme kad je zračni prostor EU zatvoren za letove iz Rusije.
Zastupnici su pozvali Srbiju da razmotri svoju ekonomsku suradnju s Rusijom i prekine vojnu suradnju s Moskvom, uključujući projekte poput ruskog humanitarnog centra u Nišu koji kritičari smatraju izravnim ruskim strateškim projektom u Srbiji.
Zabrinuti su i zbog kupnje vojne opreme iz Rusije, Bjelorusije i Kine, navodeći da na nju odlazi 70 posto ukupne nabave u Srbiji.
U izvješću se spominje i zabrinutost zbog izvješća o prisluškivanju lidera ruske opozicije u Beogradu, optužne koje srbijanski dužnosnici odbacuju neo neutemeljene.
U tekstu se kritizira i širenje dezinformacija o ruskoj agresiji na Ukrajinu, uključujući angažman medija bliskih vladi, a srbijanske vlasti pozivaju se da poduzmu "odlučne korake u borbi protiv najprisutnijih lažnih vijesti".
O izvješću će se glasati na sjednici Vanjskopolitičkog odbora EP-a 14. lipnja, a trebao bi biti usvojen na plenarnoj sjednici EP-a u lipnju, navodi RTS.
Dansko predsjedništvo sazvalo je izvanredni ministarski sastanak na kojem će glavna tema biti najava američkih carina od 30 posto na uvoz iz Europske unije.
Očekuje se da će Trump najaviti novi plan naoružavanja Ukrajine ofenzivnim oružjem, što je oštro odstupanje od njegova ranijeg stava
Istraživanje je objavljeno online u British Journal of Sports Medicine
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.