Svijet

šest je ključnih točaka

Mirovni sporazum Ukrajine i Rusije je blizu, tvrdi Turska

Rečeno je da je Kijev spreman promijeniti svoj ustav kako bi odustao od težnji za pridruživanjem NATO-u, no traži da pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a, Turska i Njemačka djeluju kao jamci svakog sporazuma


 
3 min
Istra24

Rečeno je da je Kijev spreman promijeniti svoj ustav kako bi odustao od težnji za pridruživanjem NATO-u, no traži da pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a, Turska i Njemačka djeluju kao jamci svakog sporazuma

Mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine je "blizu", ustvrdio je turski ministar vanjskih poslova, a prenosi The Guardian, dok UN izvještava da su najmanje 902 civila ubijena u četiri tjedna rata.

Mevlüt Çavuşoğlu, čija vlada djeluje kao posrednik, rekao je da postoji "zamah" u pregovorima ,unatoč skepticizmu zapadnih vlada.

Rečeno je da je Kijev spreman promijeniti svoj ustav kako bi odustao od težnji za pridruživanjem NATO-u, no traži da Turska, Njemačka i pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a djeluju kao jamci svakog sporazuma.

Çavuşoğlu, koji je ovog tjedna posjetio Rusiju i Ukrajinu kako bi se sastao sa svojim kolegama, rekao je: “Naravno, nije se lako pomiriti s tim dok traje rat, dok se ubijaju civili, ali želimo reći da još uvijek dobiva zamah... Vidimo da su strane blizu dogovora.”

Ured UN-a za ljudska prava priopćio je danas da su najmanje 902 civila ubijena, a 1459 ozlijeđeno do ponoći 19. ožujka, a da će stvarna brojka vjerojatno biti mnogo veća.

Većina žrtava bila je od eksplozivnog oružja poput granatiranja iz teškog topništva i višestrukih raketnih sustava te raketnih i zračnih napada.

Ukrajinska vlada tvrdi da je među poginulima 112 djece.

Dok zapadni dužnosnici vjeruju da su pregovarači s obje strane ozbiljni u vezi s aktualnim pregovorima, postoji sumnja da li Vladimir Putin iskreno želi mir.

Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy rekao je da će unatoč sumnjama nastaviti pokušavati pronaći kompromis s Kremljom.

Za CNN je rekao: “Spreman sam za pregovore. Bio sam spreman posljednje dvije godine. A bez pregovora ne možemo okončati ovaj rat.

“Svi ljudi koji misle da je ovaj dijalog plitak i da ništa neće riješiti, jednostavno ne razumiju koliko je jako vrijedno. Ako postoji samo jedan posto šanse da zaustavimo ovaj rat, moramo iskoristiti tu priliku, moramo to učiniti", kazao je, dodavši:.

“Ako ti pokušaji ne uspiju, to bi značilo da je ovo treći svjetski rat.”

Dužnosnik u uredu Zelenskog rekao je za Associated Press da je glavna tema o kojoj su dvije strane razgovarale prošlog tjedna bila hoće li ruske trupe ostati u samoproglašenim republikama u Lugansku i Donjecku.

Olha Stefanishyna, zamjenica ukrajinskog premijera za europske i euroatlantske integracije, izjavila je za Sky News da Kijev "apsolutno ne razmatra" ponovno iscrtavanje ukrajinskih granica, rekavši: "Ukrajinski teritorij je teritorij koji je fiksiran od 1991. To nije opcija za raspravu."

U intervjuu za dnevni list HurriyetHürriyet, İbrahim Kalin, glasnogovornik turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana rekao je da je šest točaka u fokusu razgovora.

To su neutralnost Ukrajine, jamstva razoružanja i sigurnosti, takozvana “denacifikacija” zemlje, uklanjanje prepreka za korištenje ruskog jezika u Ukrajini, status otcjepljene regije Donbas te Krim koji je Rusija nezakonito anektirala 2014. godine.

Turska strana je rekla da je spremna biti domaćinom sastanka Zelenskog i Putina na koji je pozvao ukrajinski predsjednik. “Danonoćno radimo za mir”, rekao je Çavuşoğlu.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.