Potražnja za zračnim prijevozom do kraja studenoga 2023. u svijetu je premašila 99 posto razine iz 2019., čemu je pridonio i porast ukupnog obujma prometa samo u studenom od gotovo 30 posto u odnosu na isti mjesec 2022., novi su podaci Međunarodne udruge za zračni prijevoz IATA.
IATA (International Air Transport Association), međunarodna organizacija koja predstavlja oko 300 svjetskih zrakoplovnih tvrtki, koje ostvaruju oko 94 posto od ukupno ostvarenih redovnih letova u međunarodnom zračnom prometu, u novom je izvješću ovog tjedna uz podatke komentirala i da se zračni promet u 2023. globalno oporavio.
U međunarodnoj putničkoj potražnji za letovima izdvaja azijsko-pacifičko područje, jer je pokazalo najsnažniji međugodišnji rast potražnje od čak 64 posto u odnosu na 2022., a i sve druge regije u svijetu su imale pozitivne pomake.
Od podataka za studeni 2023. , iz IATA-e iznose i da su međunarodni putnički kilometri (RPK) dosegnuli "impresivnih" 94,5 posto razine iz studenoga 2019., uz značajna porast domaćih putovanja od 35 posto u odnosu na studeni 2022. te za 6,7 posto u odnosu na isti mjesec 2019.
Tome je znatno pridonijela Kina sa rastom potražnje za letovima od 272 posto uslijed oporavljanja od ograničenja putovanja nametnutih zbog covida, a novi rekord dosegnut je i s domaćim putovanjima u SAD-u, s porastom za 9,1 posto u usporedbi sa studenim 2019., potaknuta najviše velikom potražnjom tijekom praznika Dana zahvalnosti.
O takvim trendovima glavni direktor IATA-e Willie Walsh kazao je da se time zračni promet "približava najvišoj točki koju je dosegao u 2019." te da unatoč gospodarskim izazovima, ljudi ne oklijevaju letjeti.
"Iako su međunarodna putovanja još uvijek 5,5 posto niža nego prije pandemije, razlika se brzo smanjuje. S druge strane, domaća tržišta od travnja dosljedno premašuju razine prije pandemije", ističe Walsh.
Europski zračni prijevoznici s 15 posto većim prometom
Među svjetskim regijama, osim najvećeg porasta prometa azijsko-pacifičkih zračnih prijevoznika, podaci IATA-e pokazuju da su i europski prijevoznici u studenom 2023. također zabilježili 15 posto veći promet nego u studenom 2022., uz povećanje i kapaciteta za 15,2 posto te smanjenje faktora popunjenosti za 0,3 postotna boda, na 83,3 posto.
Bliskoistočnim zračnim prijevoznicima promet je porastao u lanjskom studenom 18,6 posto u odnosu na isti mjesec u godini prije, dok je promet sjevernoameričkim prijevoznicima porastao 14,3 posto, latinoameričkim za 20 posto, a afričkim za 22,1 posto.