Svijet

SINKRONIZIRANO U BEOGRADU I NOVOM SADU

Peti dan studentske blokade Radio-televizije Srbije

Uz objektivno i nepristrano izvještavanje, studenti zahtijevaju i raspisivanje novog natječaja za članove Vijeća Regulatorne agencije za elektroničke medije (REM), u okolnostima dok je većina tiskanih medija i televizija s nacionalnim opsegom, pod utjecajem ili kontrolom vlasti


 
3 min
HINA
Foto HINA/Velimir Ilić

Uz objektivno i nepristrano izvještavanje, studenti zahtijevaju i raspisivanje novog natječaja za članove Vijeća Regulatorne agencije za elektroničke medije (REM), u okolnostima dok je većina tiskanih medija i televizija s nacionalnim opsegom, pod utjecajem ili kontrolom vlasti

Beogradski studenti već peti dan zaredom ustrajavaju u blokadi Radio-televizije Srbije, zahtijevajući objektivno i nepristrano izvještavanje javnog servisa o studentskom pokretu, društvenoj i političkoj krizi u zemlji, a RTS je prinudno promijenio programsku shemu i zatražio reagiranje međunarodnih institucija.

Studenti beogradskog i novosadskog sveučilišta u ponedjeljak navečer oko 21 sat sinkronizirano su blokirali zgrade javnih televizija RTS-a i RTV-a, od akcije ispred RTV-a se odustalo u utorak, dok blokada dviju zgrada RTS-a i dalje traje, a studentima se pridružuju građani koji ih podržavaju.

Uz objektivno i nepristrano izvještavanje, studenti zahtijevaju i raspisivanje novog natječaja za članove Vijeća Regulatorne agencije za elektroničke medije (REM), u okolnostima dok je većina tiskanih medija i televizija s nacionalnim opsegom, pod utjecajem ili kontrolom vlasti.

Studentski pokret nastao je na valu protuvladnih prosvjeda potaknutih pogibijom 16 ljudi u padu nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru 1. studenog prošle godine. Od vlasti traže kaznenu i političku odgovornost za tu tragediju i zahtijevaju borbu protiv korupcije, slobodno i uređeno društvo i neovisno djelovanje institucija.

Nazivajući blokadu "protuzakonitom", RTS je priopćio da je, "zbog otežanih okolnosti rada izazvanih blokadom primoran prilagoditi programsku shemu", podnijeta je kaznena prijava protiv NN osoba "koje se predstavljaju kao studenti" i zatraženo "reagiranje međunarodnih institucija".

Zatraženo je hitno reagiranje predsjednice Europske komisije, europske povjerenice za proširenje, predstavnika OESS-a u Srbiji, Glavnog direktorata za susjedstvo i pregovore o proširenju Srbije, te ureda OESS-a za demokraciju i ljudska prava (ODHIR), a RTS se obratio i međunarodnim organizacijama za zaštitu novinara i europskoj udruzi javnih servisa.

Također, RTS je uputio ispriku "vjernicima i građanima Srbije zato što zbog nasilne i protuzakonite blokade", nije u mogućnosti "tradicionalno prenositi polnoćnu i jutarnju liturgiju u subotu i nedjelju iz Hrama Svetog Save, ni katoličku misu iz Katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije u subotu navečer".

Poslije jutarnjeg dnevnika, emitiranog s nepoznate lokacije i bez voditelja u studiju, danas je na ekranu objavljena poruka "Studenti blokiraju televiziju kojoj vjeruje najviše građana Srbije".

Radio-televizija Srbije se u svojoj novijoj povijesti više puta našla na udaru javnosti zbog pristranosti vlastima, a u vrijeme režima Slobodana Miloševića nazivana je "TV Bastiljom", što je bila metaforička aluzija na tvrđavu Bastille koja je u 18. stoljeću korištena kao zatvor za protivnike kraljevske vlasti u Francuskoj.

U svrgavanju Miloševićeva režima na masovnom prosvjedu 5. listopada 2000. godine, RTS je - uz upad u Skupštinu tadašnje SRJ, bio jedna od prvih javnih ustanova koje su zauzeli prosvjednici.

Građani koji podržavaju studentski pokret i blokadu RTS-a inzistiraju da je to servis čija je obveza izvještavati u javnom interesu svih građana i podsjećaju da za to plaćaju pristojbu koja se redovito naplaćuje uz mjesečne račune za struju.


Nastavite čitati

Svijet
 

SAD ulaže 500 milijuna dolara u univerzalna cjepiva

Kennedy, bivši odvjetnik za zaštitu okoliša, poznat je kao skeptik prema cjepivima i osnovao je anticjepnu skupinu Children's Health Defense, koja je podnijela tužbe na državnim i saveznim sudovima zbog uobičajenih cijepljenja, uključujući ospice

Svijet
 

SAD i Ukrajina potpisali dugo očekivani sporazum

Vjeruje se da Ukrajina ima oko pet posto svjetskih rezervi rijetkih zemnih metala i minerala poput grafita, titana i litija, ali mnoga područja trenutno su pod kontrolom ruske vojske. Za Ukrajinu se također kaže da ima oko 20 posto svjetskih rezervi grafita, koji je potreban za baterije, a ima i velike rezerve mangana, titana i litija

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.