Svijet

PROBLEM - SMANJENA PROIZVODNJA

Zabrinutost za opskrbu podigla cijene nafte iznad 113 dolara

Trgovce zabrinjava podizanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u i najava Europske središnje banke da će slijediti primjer Feda i podići troškove zaduživanja u srpnju i rujnu kako bi obuzdala inflaciju


 
2 min
HINA
Foto: Logično.hr

Trgovce zabrinjava podizanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u i najava Europske središnje banke da će slijediti primjer Feda i podići troškove zaduživanja u srpnju i rujnu kako bi obuzdala inflaciju

Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima iznad 113 dolara, potaknute zabrinutošću za opskrbu zbog smanjene proizvodnje Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC), nemira u Libiji i zapadnih sankcija Rusiji.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 1,55 dolara nego u vrijeme zatvaranja tržišta na kraju prošlog tjedna i iznosila je 113,18 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 1,34 dolara višoj cijeni, od 109,77 dolara.

Trgovce zabrinjava podizanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u i najava Europske središnje banke da će slijediti primjer Feda i podići troškove zaduživanja u srpnju i rujnu kako bi obuzdala inflaciju.

Cijene u eurozoni porasle su u lipnju prema procjenama europskog statističkog ureda 8,6 posto, najsnažnije od 1997. godine, potvrdivši argumente kojima ECB opravdava podizanje kamatnih stopa, ali tržišta strahuju da će skuplje zaduživanje izazvati recesiju.

Inflaciju je potaknuo skok cijena energije zbog naglog oporavka potražnje od pandemijske krize i zapadnih sankcija na rusku naftu, ali i smanjene opskrbe plinom.

Visoka inflacija u SAD-u poljuljala je istodobno raspoloženje potrošača koje se spustilo na najnižu razinu otkada se prati taj pokazatelj, podsjeća Reuters.

Na početku tjedna prevagnula je ipak zabrinutost za opskrbu nakon što je istraživanje Reutersa pokazalo da OPEC nije u lipnju povećao proizvodnju kao što je planirao.

U Libiji, članici OPEC-a, vlasti su prošli četvrtak proglasile 'višu silu' u lukama Es Sidr i Ras Lanuf i na naftnom polju El Feel, izvijestivši da je proizvodnja nafte smanjena za 865.000 barela dnevno.

Smanjena je i ekvadorska proizvodnja, za gotovo dva milijuna barela dnevno, zbog nemira koji traju već dulje od dva tjedna, priopćila je državna naftna kompanija Petroecuador.

Iz Norveške pak stiže vijest o štrajku koji bi mogao smanjiti opskrbu iz najvećeg zapadnoeuropskog proizvođača nafte, uz procijenjeni pad proizvodnje za oko osam posto.

„Učestali poremećaji u opskrbi vremenski su se poklopili s mogućom nestašicom rezervnih proizvodnih kapaciteta među bliskoistočnim proizvođačima nafte”, primijetio je analitičar PVM-a Stephen Brennock.

"A ako tržište uskoro ne dobije više nafte, cijene će jednostavno morati rasti", dodao je Brennock.

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u petak stajao 113,20 dolara, što znači da je pojeftinio 2,4 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.


Nastavite čitati

Svijet
 

Cijena kave skočila je na najveću rekordnu razinu

U utorak je cijena zrna arabice, koja čini većinu globalne proizvodnje, premašila 3.44 dolara po funti (0.45 kg), nakon što je ove godine skočila više od 80%, dok je kava sorte robusta poskupjela više od 60 posto, prenosi BBC

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.