Dvosatna ceremonija krunidbe novog britanskog kralja Karla III. završena je u 13 sati po lokalnom vremenu, a povorka je iz Westminsterske opatije krenula natrag prema Buckinghamskoj palači.
Dok je okrunjeni par izlazio iz opatije odsvirana je nacionalna himna, a potom se povorka uputila u palaču istom rutom kojom je išla do opatije, ali u staroj, Zlatnoj državnoj kočiji.
Ona je izrađena 1762. i korištena je na svim krunidbama od 1831. godine. Elizabeta se žalila na neudobnost te kočije nakon svoje krunidbe, opisavši iskustvo „užasnim”.
Na putovanju prema opatiji Karlo i Camilla voziti su se u modernijoj i udobnijoj kočiji izrađenoj za kraljičin dijamantni jubilej. Ona je proizvedena u Australiji, a Elizabeta ju je prvi put koristila 2014. godine.
Kralj Karlo okrunjen je nešto iza podneva po britanskom vremenu stavljanjem krune svetog Edvarda na njegovu glavu, a taj trenutak označili su plotuni koji su ispaljeni širom Ujedinjenog Kraljevstva.
Čin krunidbe dogodio se na polovici dvosatnog obreda koji je vodio nadbiskup Canterburyja Justin Welby.
Desetak minuta nakon njega okrunjena je i kraljica Camilla (75), Karlova druga supruga, kojoj je novi britanski kralj također drugi bračni partner.
Karlo III. položio je krunidbenu prisegu potvrdivši da će poštivati zakon i Englesku Crkvu tijekom svoje vladavine te je potvrdio da je "vjerni protestant".
U jednom od najsvetijih trenutaka obreda pomazan je iza zaslona, sjedeći u košulji. Nadbiskup posebno ulje iz zlatne ampule u obliku orla izlijeva na krunidbenu žličicu prije no što će pomazati kralja crtajući križ na njegovoj glavi, prsima i rukama.
Ulje je proizvedeno od maslina ubranih na Maslinskoj gori u Jeruzalemu te je posvećeno na posebnoj ceremoniji u bazilici Svetog groba.
Kralju je nakon što je sjeo na povijesno krunidbeno prijestolje predan i kraljevski mač kako bi štitio pravdu, Crkvu i narod, te je primio druge kraljevske insignije, poput žezla, palice, zlatne jabuke, rukavice i prstena.
Kralj je okrunjen pred oko 2000 ljudi, od stranih čelnika i članova kraljevske obitelji do izabranih dužnosnika i predstavnika civilnog društva.
Očekuje se da će novookrunjeni britanski kralj i kraljica Camilla mahnuti s balkona Buckinghamske palače okupljenom mnoštvu, nastavljajući tako tradiciju od krunidbe Eduarda VII. 1902. godine.
Hrvatsku na krunidbi predstavlja šef diplomacije Gordan Grlić Radman.
Ceremonija je uglavnom ostala ista više od 1000 godina.