Život

vuku ih i bolje prilike za zaposlenje

"NAJVEĆI JE MIT DA JE STUDIJ VANI SKUP!" U Italiju na umjetničke akademije, u Njemačku i Nizozemsku na arhitekturu, u Skandinaviju po besplatno obrazovanje

"Jedan od najvećih mitova oko obrazovanja u inozemstvu jest da je studij van Hrvatske skup i da si to može priuštiti samo nekolicina građana. Naprotiv, u inozemstvu se mogu pronaći brojne povoljne opcije za studij u zemljama koje karakteriziraju niske školarine poput Nizozemske, Belgije, Italije ili Austrije. Osim toga, u skandinavskim je zemljama studij za stanovnike EU potpuno besplatan", veli obrazovna savjetnica Helena Soldan * Osim samog studija, naši učenici smatraju kako im se obrazovanjem van Hrvatske otvaraju bolje prilike za zaposlenje, a otvara im se i mogućnost ulaska na međunarodno tržište rada te stvaranje velike i raznolike mreže kontakata. Konačno, ističu iskustvo života i učenja u međunarodnom okruženju koje im pomaže da se razviju na osobnom i poslovnom planu


 
7 min
Maja Jokanović

"Jedan od najvećih mitova oko obrazovanja u inozemstvu jest da je studij van Hrvatske skup i da si to može priuštiti samo nekolicina građana. Naprotiv, u inozemstvu se mogu pronaći brojne povoljne opcije za studij u zemljama koje karakteriziraju niske školarine poput Nizozemske, Belgije, Italije ili Austrije. Osim toga, u skandinavskim je zemljama studij za stanovnike EU potpuno besplatan", veli obrazovna savjetnica Helena Soldan * Osim samog studija, naši učenici smatraju kako im se obrazovanjem van Hrvatske otvaraju bolje prilike za zaposlenje, a otvara im se i mogućnost ulaska na međunarodno tržište rada te stvaranje velike i raznolike mreže kontakata. Konačno, ističu iskustvo života i učenja u međunarodnom okruženju koje im pomaže da se razviju na osobnom i poslovnom planu

Od sutra do četvrtka, u Puli, Pazinu i Rijeci održat će se EDUmarathon  - svojevrsni festival informacija na kojem srednjoškolci i studenti mogu saznati sve što ih zanima o međunarodnim sveučilištima i njihovim programima. Posebni gosti ovogodišnjeg EDUmarathona bit će nizozemsko Sveučilište Fontys te austrijska Carinthia.

Predstavljanje fakulteta izvan Hrvatske na ovako velika vrata nimalo ne iznenađuje. Naime, prema podacima savjetodavne agencije za obrazovanje u inozemstvu IntegralEdu, koja u Hrvatskoj djeluje od 2015. godine, više od petine srednjoškolaca iz Istre i Rijeke koji se odluče za studije, upisuje strana sveučilišta. I to je dobar znak, kaže nam obrazovna savjetnica Helena Soldan jer, osim pristupa raznovrsnim studijskim programima, mlade odlazak dodatno obogaćuje, nudeći im priliku da iskuse različite kulture.

- To ih potiče na prilagodljivost, međukulturalnu komunikaciju i stjecanje globalne perspektive, veli Soldan, s kojom smo porazgovarali o najčešćim izborima studija naših studenata izvan Hrvatske, hit destinacijama, ali i troškovima koji dolaze sa studiranjem u inozemstvu.

Helena Soldan s kolegama

Najveći hit je - sjever

Koje su zemlje najčešći izbor naših srednjoškolaca za studije?

-  Najčešće biraju Nizozemsku i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Što je glavni mamac za odlazak u Nizozemsku, s obzirom na to da se radi o drugoj strani kontinenta?

- Nizozemska ih privlači kvalitetom svojih studijskih programa i povoljnom cijenom studija. Osim toga, ne sprječava ih nikakva jezična barijera; zahvaljujući činjenici da veliki broj Nizozemaca odlično govori engleski jezik, nema potrebe za svladavanjem lokalnog jezika.

Velika Britanija je jedna od kolijevki visokoškolskog obrazovanja, ali je i skupa.

- Ujedinjeno Kraljevstvo oduvijek je sinonim za kvalitetno obrazovanje, zahvaljujući Oxfordu, Cambridgeu, Imperial Collegeu i ostalim prestižnim sveučilištima. Iako se situacija po pitanju cijene studija promijenila za naše studente nakon Brexita, neka sveučilišta i dalje nude umanjene školarine.

Koje su još zemlje popularne?

- Sve je popularnija i Belgija koja nalikuje na Nizozemsku po pristupu obrazovanju i cijenama studija. Raste interes i za Španjolsku, koja se može pohvaliti poslovnim školama, te Italiju koja nudi odlične programe iz područja umjetnosti i dizajna.

Rotterdam, Nizozemska

Umjetnost i arhitektura u Italiji

Je li se dosad iskristalizirale zemlje koje privlače konkretnim studijskim programima?

- Mnoge zemlje nude studijske programe iz više područja studija, ali ipak uviđamo neke korelacije između određenog područja studija i države. Primjerice, studenti koji biraju umjetnost i dizajn najčešće odlaze u Italiju, koja se može pohvaliti s nekoliko izvrsnih akademija. Uz Nizozemsku i Njemačku, Italija je i česta studijska destinacija i za one koji žele studirati arhitekturu.

STEM-ovci najviše odlaze u Nizozemsku i Ujedinjeno Kraljevstvo, s obzirom da ove države nude vrlo interdisciplinarne programe što je jako privlačno našim učenicima. A, kada se radi o ekonomiji i poslovanju, tu se ponovno izdvaja Nizozemska, ali i Španjolska te Austrija. Pravo i srodni studiji najčešće se studiraju u Nizozemskoj i Belgiji, koje svojim povoljnim položajem privlače studente ovog područja. Za ostala područja i dalje nema nekog pravila kada se radi o destinacijama koje su najpopularnije za njih.

A koji su najtraženiji studiji u drugim državama? Točnije, zbog čega se najlakše srednjoškolci odlučuju studirati 'preko grane'?

- Najtraženiji su studiji iz područja STEM-a, umjetnosti i dizajna, ekonomije i arhitekture, a sve je veći interes i za medicinu i fizioterapiju. Ono čemu naši učenici svakako naklonjeni su inter i multidisciplinarnost pa tako često dobijemo upite o studijskim programima koji kombiniraju više područja ili dvije discipline unutar istog područja. To je dobar pokazatelj da prate svjetske trendove i da prepoznaju važnost prilagodbe istima. Naravno, njihov interes za određeno područje često ovisi o mogućim studijskim destinacijama, pogotovo ako žele studirati na engleskom jeziku. Primjerice, studij biokemije na engleskom jeziku lakše ćete pronaći u Ujedinjenom Kraljevstvu ili Nizozemskoj, dok u Njemačkoj postoji samo jedna takva opcija.

King's College, Sveučilište u Cambridgeu, Ujedinjeno Kraljevstvo

Mit o skupoći

Školovanje u inozemstvu u pravilu smatramo luksuzom. No, je li to zaista puno skuplja opcija?

- Jedan od najvećih mitova oko obrazovanja u inozemstvu jest da je studij van Hrvatske skup i da si to može priuštiti samo nekolicina građana. Naprotiv, u inozemstvu se mogu pronaći brojne povoljne opcije za studij u zemljama koje karakteriziraju niske školarine poput Nizozemske, Belgije, Italije ili Austrije. Osim toga, u skandinavskim je zemljama studij za stanovnike EU potpuno besplatan. U zemljama u kojima su školarine nešto više mogu se pronaći odlične mogućnosti stipendiranja ili zajmova.

Školovanje u pojedinim EU državama očekivano nosi pogodnosti za državljanke Hrvatske, ali odlazi li se, osim u Veliku Britaniju, i u druge zemlje izvan EU?

- Sve je veći interes i za Sjedinjene Američke Države, no i dalje je broj studenata koji ode tamo manji nego broj onih koji odlaze u UK ili zemlje EU. Ono što brojne studente koči da se odvaže na ovaj korak je percepcija da su ove destinacije skupe. Iako je činjenica da su cijene više nego u nekim europskim zemljama, postoje mogućnosti stipendiranja kojima se trošak studija značajno smanjuje.

Što mladi navode na najvažnije razloge odlaska?

- Najvažnija im je kvaliteta obrazovanja koja se očituje u bolje strukturiranim programima, suvremenim tehnologijama kojima su opremljena sveučilišta te pristup mogućnostima za istraživački rad. Jako je važan i praktičan pristup obrazovanju, koji učenici izdvajaju kao element koji nedostaje hrvatskom obrazovanju.

Govoreći o razlikama između hrvatskog obrazovnog sustava i onih u inozemstvu, moramo spomenuti kako se mnogi studijski programi koje naši klijenti upisuju ne nalaze u ponudi hrvatskih sveučilišta. Osim samog studija, našim je učenicima vrlo važna i zapošljivost; smatraju kako im se obrazovanjem van Hrvatske otvaraju bolje prilike za zaposlenje, a otvara im se i mogućnost ulaska na međunarodno tržište rada te stvaranje velike i raznolike mreže kontakata. Konačno, ističu iskustvo života i učenja u međunarodnom okruženju koje im pomaže da se razviju na osobnom i poslovnom planu.

Padova, Italija

Koliko je jezik čest problem?

- Zahvaljujući globalizaciji sve se više programa nudi na engleskome jeziku diljem svijeta. Ipak, u nekim je državama ih je teže pronaći za određena područja. Na primjer, u Španjolskoj, za područja poput prirodnih znanosti ne postoji velik broj programa na engleskom jeziku. Slična je situacija i u Italiji, iako je tamo izbor veći. Treba spomenuti i Austriju i Njemačku koje i dalje puno programa izvode isključivo na njemačkome jeziku, posebice u području STEM-a. U takvim situacijama mi se uvijek potrudimo pronaći alternativu koja se i dalje uklapa u učenikove želje, potrebe i mogućnosti.

A koliko je velik problem inkompatibilnosti studijskih programa i inozemstvu sa sustavom u HR?

- To može biti veliki problem ako se o tome ne vodi računa. Pri savjetovanju naših učenika o odlasku na studij u inozemstvo uvijek napominjemo moguća ograničenja na koja bi mogli naići kada se vrate i savjetujemo kako da se takve situacije izbjegnu. U nekim slučajevima morat će polagati dodatne ispite ili prolaziti dodatne provjere. 

Koliko je lagan proces prijepisa, odnosno nostrifikacije diploma?

- To je vrlo je individualno. Uglavnom se radi o ispunjavanju obrasca i slanju potrebne dokumentacije, poput diplome, prijepisa ocjena, kurikuluma i sličnog, u ENIC/NARIC ured koji vrednuje stečenu inozemnu obrazovnu kvalifikaciju. Uobičajeno trajanje postupka je 45 dana nakon kojeg se izdaje odluka o priznavanju kvalifikacije.

Za kraj, prema vaši podacima, oko 40 posto ovih studenata kasnije se vraća u Hrvatsku. A kojih su fakulteta najčešći povratnici?

- Najčešće se vraćaju s diplomama iz područja IT-ja, ekonomije i poslovanja jer u Hrvatskoj vide potencijal za razvijanje svojih vještina u ovim područjima, kao i mnoge poslovne prilike. Smatraju da sa mogu doprinijeti društvu svojim inovativnim idejama i načinom poslovanja.

EDUmarathon se održava u organizaciji najveće savjetodavne agencije za obrazovanje u inozemstvu IntegralEdu, a sveučilišta će se predstavljati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula 17. rujna, Centru za kulturu i obrazovanje Pazin 18. rujna te Grand Hotelu Bonavia u Rijeci 19. rujna. Sudjelovanje je besplatno, a za njega se potrebno prijaviti putem linka na službenim stranicama IntegralEdu.


Nastavite čitati

Istra
 

PECÀ PER I ALBERI DELA STRADA PER FASANA: El sfalto se doveva slagar, ma i pini se li podeva spostar, no masacrar

Mi no me intendo de spostamenti de alberi, ma guardando su internet se vedi che spostar un albero adulto, pini compresi, costa dai 2 mila fino ai 10 mila euro. E se el Municipio, titolar de l’investimento, el gavessi speso 100 o 200 mila euro per salvar i alberi, i primi che i ghe gavessi dado contro saria quei che ‘desso i xe contrari al taio. Se parla de quel tipo de gente, e su internet ghe ne xe quanti che volè, che i xe sempre contrari de tuto, che tute le spese publiche saria esagerade e tuti i progeti megalomanie: meno mali che sti comentatori de facebook tuti risparmiosi no i iera qua domila anni fa: se i fussi stai desso no gavessimo gnanche l'Arena

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.