S dolaskom proljeća mnoge obitelji počinju planirati gdje bi i na koji način mogle provesti slobodno vrijeme u prirodi.
Nekima od njih na pamet je pao upravo Dinopark u Funtani. No ako je suditi prema reakcijama naših čitatelja, nemali broj zainteresiranih za uživanje u najboljim obiteljskim atrakcijama u Istri, kako stoji u opisu parka na službenim internetskim stranicama, ostao je prilično neugodno iznenađen opisom popusta na takozvanu Obiteljsku ulaznicu.
Obitelj čine dvoje odraslih s dvoje ili više djece?
Naime, Obiteljskom ulaznicom u Dinoparku u Funtani moglo se ostvariti deset posto popusta ako dolazak podrazumijeva dvoje odraslih s dvoje ili više djece.
No što je sa samohranim roditeljima i obiteljima s jednim djetetom, pitaju se naši čitatelji. Jesu li oni, u ovom slučaju diskriminirani? I kako uopće možemo definirati obitelj kad to nije uspjelo ni
Obiteljskom zakonu Republike Hrvatske, sa zadnjim izmjenama iz 2020. godine.
"Svaki pokušaj definiranja obitelji završava fijaskom"
Ista smo pitanja postavili i pravnicima koji poznaju Obiteljski zakon te odmah dobili odgovor kako svaki pokušaj definiranja obitelji obično završava fijaskom, a s obzirom na to da se pritom nailazi na brojna ideološka pitanja koja je vrlo teško regulirati. Obiteljski zakon, pak, regulira brak, izjednačava izvanbračnu s bračnom zajednicom ako je u njoj rođeno dijete, dok je životno partnerstvo regulirano Zakonom o životnom partnerstvu.
S druge strane, obitelj može biti i udomiteljska i posvojiteljska, a može je činiti i jedan samohrani roditelj s djetetom.
Ilustracija: Pixabay
Potez nije "marketinški zgodan"
- Vaši čitatelji su u pravu. Ovaj potez Dinoparka nije "marketinški zgodan" i mogao bi imati loš odjek jer nije dobro da se popust vezuje uz nešto toliko dvosmisleno kao što je pojam obitelji. Svatko ima svoju definiciju obitelji i zasigurno bi u parku mogli naći i drugačiju ekonomsku računicu. Dijete ionako neće doći samo bez odrasle osobe, govore nam pravnici.
Toga su, nakon našeg telefonskog poziva, postali svjesni i sami vlasnici parka.
Moram vam reći da mi to do sad nije palo na pamet. Upalila mi se lampica sad kad ste me nazvali i ispričali mi sve ovo. Nama sezona traje samo jedan mjesec i moramo si pokrivati troškove za svih 12 mjeseci. Znate, nije lako skupiti za plaće. Imamo puno zaposlenih i kalkulirali smo da će tako i nama i gostima biti lakše
TONI MARTINOVIĆ, suvlasnik Dinoparka
U ovom slučaju vrijedilo je reagirati
Međutim, ono što je trebao biti isplativ marketinški trik postao je ipak kamen spoticanja za one koji se u definiciji obitelji prema parku iz Funtane nisu pronašli te su se stoga osjetili diskriminiranima, ali i za sam park. Kontaktiranje medija pokazalo se dobrim potezom jer tijekom pisanja ovog teksta javlja nam se ponovno suvlasnik Martinović te kaže: Odlučili smo Obiteljske ulaznice preimenovati u Grupne i to već od danas!
Foto: Dinopark Funtana
I dalje ostaje činjenica da, kako tvrde pravnici koji se bave Obiteljskim zakonom, obitelj mogu činiti i „samo“ jedan roditelj sa „samo“ jednim djetetom. Oni popust u parku ipak neće moći ostvariti s obzirom na to da se Grupne ulaznice i dalje odnose na četvero ili više osoba. Ne bi stoga bilo loše, sugeriraju pravnici, da se uvede popust za dijete koje dolazi s odraslom osobom budući da se ionako radi o sadržaju koji je usmjeren ka djeci i nije u redu da za njega ostanu uskraćena ona djeca koja uz sebe nemaju još barem troje ljudi.
Hoće li i taj prijedlog biti uvažen, ostaje za vidjeti. Da je pojam obitelji ipak izbjegnut dobro je, čini se, iz socioloških, pravnih pa i subjektivnih razloga.