Život

(ne)sigurna kupovina

Otrovali se gljivama kupljenima na pulskoj tržnici. Puljanka: "Tek kada je pozlilo i suprugu, posumnjali smo na ručak"

Nazvali su hitnu odakle su ih uputili da dođu u bolnicu kako bi ih pregledali i uvjerili se da nije ugrožen neki od vitalnih organa. U bolnici im je ustanovljeno trovanje gljivama - micetizam, suprugu blaže, našoj sugovornici jače


 
5 min
Borka Petrović
Ilustracija

Nazvali su hitnu odakle su ih uputili da dođu u bolnicu kako bi ih pregledali i uvjerili se da nije ugrožen neki od vitalnih organa. U bolnici im je ustanovljeno trovanje gljivama - micetizam, suprugu blaže, našoj sugovornici jače

Sezona je gljiva, i to odlična. Svi beru, no opreza nikad dosta. To potvrđuje i slijedeća priča Puljanke koja se otrovala i to gljivama kupljenim na tržnici!

Priču je pristala podijeliti sa čitateljima kao upozorenje svima da pripaze, ne samo kada sami beru u šumama ili kupuju od poznanika već da opreza nikada dosta, ni kada se kupuje na mjestima koja bi trebala biti provjerena.

Kupili "pečurke"

- Kupili smo gljive na tržnici na Verudi. Prodavačica, koja i inače tamo prodaje, rekla je suprugu da su to "pečurke".

Mi gljive ne beremo i ne poznamo ih. Kupili smo, došli kući i napravili na šugo s njokima, priča nam Puljanka koja je prije dva tjedna završila u pulskoj bolnici sa simptomima trovanja gljivama.

- Jedna gljiva činila nam se nekako stara i tu smo čak bacili, no u ostale smo imali puno povjerenje. Ručali smo oko dva, a dva sata kasnije, oko četiri sata, mene je počela hvatati slabost. Bilo mi je strašno loše, preznojavala sam se, bila blijeda, nisam mogla disati.... prisjeća se s nelagodom.

- Razgovarajući o tome što učiniti istodobno je slabost počeo osječati i suprug i tek im je onda palo na pamet da su možda gljive problem, veli nam.

Nazvali su hitnu odakle su ih uputili da dođu u bolnicu kako bi ih pregledati i uvjerili se da nije ugrožen neki od vitalnih organa. U bolnici im je ustanovljeno trovanje gljivama - micetizam, suprugu blaže, našoj sugovornici jače. Moguće, dodaje nam, da je supruga od jačih simptoma spasila veća tjelesna masa, veli nam.

Na pitanje jesu li o tome kasnije nekog obavijestili veli:

- Iskreno, nismo se vraćali na tržnicu, nismo htjeli ulaziti u bespotrebne rasprave s prodavačicom. Bili smo uvjereni da smo zaštićeni jer smo gljive kupili posve legalno, na štandu na tržnici, a ne ih sami brali ili kupovali iz nepovjerenih izvora.

U bolnici nam je rečeno da će poslati inspekciju na tržnicu i upozoriti na slučaj dalje i vjerujem da smo time svoje napravili, zaključuje naša sugovonica, dodajući da joj je sada samo bitno da je to iza njih i da je, na kraju, sve dobro prošlo.

Neslužbeno im je rečeno da je moguće da se u dobre gljive nepažnjom 'ušuljala' samo jedna loša i to ne jako otrovna te da su, zapravo, imali sreću u nesreći.

Iz komunalne tvrtke Pula usluge i upravljanje, a koja sada vodi i Tržnicu, navode nam pak da sa slučajem trovanja nisu upoznati.

Na Tržnici nemaju informacija o slučaju

- Prema općim uvjetima poslovanja Pula usluge i upravljanje d.o.o. svaki prodavač šumskih gljiva mora posjedovati iskaznicu komercijalnog sakupljača gljiva koja mora biti istaknuta na prodajnom mjestu. Gljive moraju biti svježe i imati odgovarajuću deklaraciju i naziv, odgovoraju nam kratko.

Tko je zadužen za provjeru gljiva koje se prodaju na štandovima tržnica i što nadzori pokazuju upitali smo stoga Državni inspektorat.

Tko obavlja nadzor?

Kako nam odgovaraju, Inspekcija zaštite prirode kontrolira prodaju gljiva samo u onom dijelu koji se odnosi na to da li prodavatelji imaju dopuštenje ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode za sakupljanje gljiva u svrhu prodaje, odnosno izuzimanje zavičajnih divljih vrsta iz prirode.

Inspekcija je u 2023. godini obavila 76 inspekcijskih nadzora, a u 2024. godini do danas obavljeno je 49 nadzora tržnica.

- Sanitarna inspekcija u okviru godišnjih planova monitoringa hrane provodi službena uzorkovanja i analize svježih gljiva u maloprodaji što uključuje i tržnice na propisane parametre sigurnosti hrane kao što su teški metali i pesticidi. U 2024. godini ispitano je ukupno 17 uzoraka gljiva, i svi uzorci ocijenjeni su sukladno.

Poljoprivredna inspekcija Državnog inspektorata, dodaju, nije nadležna za zdravstvenu ispravnost proizvoda na tržištu Republike Hrvatske, nego je nadležna za kontrolu tržišnih standarda voća i povrća pa tako i za kontrola tržišnih standarda uzgojenih, ali ne i samoniklih gljiva koje se sakupljaju u prirodi.

- Proizvodi za koje su utvrđeni tržišni standardi mogu se stavljati na tržište Europske unije samo ako su u skladu s tim standardima. Tržišni standardi mogu biti opći i posebni s tim da za gljive nisu propisani posebni standardi već se primjenjuju opći koji podrazumijevaju da proizvodi moraju biti neoštećeni odnosno zdravi, čisti, bez stranog mirisa i dr. Znači, ne postoje za gljive propisani posebni standardi koji bi primjerice definirali vrste gljiva i druga posebna svojstva koja bi se odnosila na pojedine vrste gljiva, pojašnjavaju nam u odgovorima.

Inspekcijskim nadzorima tržišnih standarada na tržištu Republike Hrvatske u ovoj godini utvrđeno je da jedna partija/lot gljiva (i to šampinjona) nije udovoljavala zahtjevima kakvoće (plodovi koji su bili zbog truljenja ili kvarenja neprikladni za potrošnju) te su poduzete zakonom propisane uprave mjere i pokrenut je prekršajni postupak, navode te dodaju da državni inspektorat nije zaprimio informaciju o slučaju koji se dogodio u Puli.

Za nadati se da će inspkecije, osim kupovnih šampinjona, dobro pročešljati i tržnice kako se ovakvi nemili događaji ne bi ponovili. Ovoga puta sve je prošlo bez većih posljedica, ali isto tako moglo je biti i kobnije.

Male razlike, velika nevolja

Inače, kako doznajemo od iskusnih gljivara, gljive iz roda pečurski - kojima se otrovala obitelj s kojima smo razgovarali - uglavnom su jestive, ali postoje i otrovne vrste, kao na primjer otrovna pečurka (Agaricus xanthodermus). Ona kod ljudi izaziva probavne tegobe.

Berači ju najčešće zamijene za livadni šampinjon ili poljsku pečurku (Agaricus campestris).

Otrovna pečurka jako sliči livadnom šampinjonu/FOTO: Plentea

Fotografije su ilustrativne naravi

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.