Život

doživotna autoimuna bolest

Predstavnici Udruge za skrb oboljelih od celijakije i udruge CeliVita posjetili liječnike u pulskoj bolnici i Zavodu za javno zdravsto

Na žalost, u Hrvatskoj nije sustavno riješeno pitanje prehrane oboljelih u institucionalnimkuhinjama. To se posebice odnosi na djecu u vrtićima i školama te studentske menze. Zbog toga oboljeli često,svjesno ili nesvjesno, krše svoju prehranu. Kršenje stroge bezglutenske prehrane rezultira smanjenom kvalitetom životaoboljelih, a dugoročno dovodi do komplikacija bolesti, navode iz ove udruge


 
2 min
Borka Petrović

Na žalost, u Hrvatskoj nije sustavno riješeno pitanje prehrane oboljelih u institucionalnimkuhinjama. To se posebice odnosi na djecu u vrtićima i školama te studentske menze. Zbog toga oboljeli često,svjesno ili nesvjesno, krše svoju prehranu. Kršenje stroge bezglutenske prehrane rezultira smanjenom kvalitetom životaoboljelih, a dugoročno dovodi do komplikacija bolesti, navode iz ove udruge

Predstavnici Udruge za skrb oboljelih od celijakije Istarske županije i udruge CeliVita -Život s  celijakijom, posjetili su liječnike i ostale zdravstvene djelatnike u Općoj bolnici Pula i Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije. 

Cilj posjeta je bio unaprijediti skrb za oboljele po postavljanju dijagnoze, podizanjem svijesti o izazovima s kojima se oboljeli susreću kad je u pitanju pridržavanje stroge bezglutenske prehrane, kao i ulozi udruga koje oboljelima pružaju nužne informacije, znanja i vještine za život s celijakijom.

- Posjetili smo odjel gastroenterologije i pedijatrije Opće bolnice Pula te Savjetovalište za prehranu pri Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije. Zdravstvenim djelatnicima, koji su nas ljubazno primili, ostavili smo materijale za oboljele -informativne letke i poklon bon za bezglutenske proizvodetvrtke Schar. 

Kolaž aktivnosti udruge

Upoznali smo ih s našim radom i aktivnostima koje provodimo, posebice radom savjetovališta za oboljele koje se provodi u okviru programa podržanog od strane Ministarstva zdravstva pod nazivom „Cjelovitom brigom do zdravlja osoba s celijakijom“, navodi nam Đitka Bartolović, predsjednica Udruge za skrb oboljelih od celijalije.

Registar bezglutenskih proizvoda

Poseban interes liječnici, sestre i nutricionisti pokazali su za Registar bezglutenskih proizvoda(https://bezglutena.celivita.hr/) koji je praktičan i lakodostupan alat koji olakšava svakodnevni život na bezglutenskoj prehrani.

Celijakija je, pojašnjava Bartolović, doživotna autoimuna bolest koja zahtjeva da oboljeli slijede strogu bezglutensku prehranu. Velik broj oboljelih nema postavljenu dijagnozu zbog nespecifičnosti simptoma i nedovoljne educiranosti cjelokupnog društva o ovoj bolesti. Svaki unos glutena kod osobe koja boluje od celijakije uzrokuje oštećenje organizma. 

Na žalost, u Hrvatskoj nije sustavno riješeno pitanje prehrane oboljelih u institucionalnimkuhinjama. To se posebice odnosi na djecu u vrtićima i školama te studentske menze. Zbog toga oboljeli često,svjesno ili nesvjesno, krše svoju prehranu. Kršenje stroge bezglutenske prehrane rezultira smanjenom kvalitetom životaoboljelih, a dugoročno dovodi do komplikacija bolesti, navode iz ove udruge.

- Izostanak sustavne brige o oboljelima od celijakije uzrokuje velik broj oboljelih koji nemaju postavljenu dijagnozu i velik broj oboljelih koji krše dijetu, što generira javnozdravstveni problem.

Udruge oboljelima pružaju podršku i informacije koje su nužne kako bi se nosili s izazovima života na bezglutenskojprehrani. Pozivamo sve osobe s celijakijom, intolerancijom na gluten i alergijom na pšenicu, kojima je potrebna pomoćvezana uz njihovu bolest, da nam se slobodno jave, navodi Bartolović.

- Zahvaljujemo  OB Pula i ZJZ Istarske županije na gostoprimstvu i nadamo se uspješnoj suradnji u brizi za oboljele od celijakije u budućnosti, poručuju iz ove udruge.


Nastavite čitati

Pula
 

(FOTO) U pulskoj Općoj bolnici obilježen Međunarodni dan svjesnosti o prijevremeno rođenoj djeci

Prije 25 godina primljena sam u ovu bolnicu i rodila kćerku u 27 tjednu trudnoće, koja je onda težila 840 grama. Na odjelu sam s Miom provela pet mjeseci. Ona je danas tu s nama, uskoro puni 26 godina, i baš zato sam ponosna i sretna kada vidim kako je napredovala medicinska tehnologija i medicinski djelatnici na dobrobit svakog desetog djeteta koje se rodi prije vremena, kazala je Gordana Damjanić Maroh

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.