Život

SUFINANCIRA SE STANOVANJE 44 DJELATNIKA

Pulska bolnica doktorima ustupa tri gradska stana. Ravnateljica Irena Hrstić: "Trajno nam nedostaju liječnici na hitnom prijemu"

Zahtjev, a indirektno i uvjet za zapošljavanje u pulskoj bolnici, kod djelatnika čije boravište nije u Istri u pravilu je pomoć pri stambenom zbrinjavanju, dok je drugi najčešće pomoć pri upisu djece u vrtiće * "Po pitanju sestrinskog kadra, OB Pula bi bila prilično zbrinuta kada bismo u slijedećih godinu dana zaposlili 50-ak novozaposlenih", rekla nam je ravnateljica


 
4 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini
dr. Irena Hrstić

Zahtjev, a indirektno i uvjet za zapošljavanje u pulskoj bolnici, kod djelatnika čije boravište nije u Istri u pravilu je pomoć pri stambenom zbrinjavanju, dok je drugi najčešće pomoć pri upisu djece u vrtiće * "Po pitanju sestrinskog kadra, OB Pula bi bila prilično zbrinuta kada bismo u slijedećih godinu dana zaposlili 50-ak novozaposlenih", rekla nam je ravnateljica

Da liječnika u Istri nedostaje to već odavno znamo, a nije nepoznato ni da će, zbog enormno visokih cijena najma stanova kojima prosječna primanja ne pariraju, gotovo svatko dvaput promisliti prije nego li se odluči doseliti na istarski poluotok.

Gradovi i Županija stoga dio rješenja ovog problema vide u privlačenju zdravstvenih djelatnika smanjivanjem njihovih troškova stanovanja. U Općoj bolnici Pula, konkretno, ova vrsta pomoći teče na dva kolosijeka. Jedan je izravno ustupanje stanova na korištenje bez naknade, a drugi subvencioniranje troškova najma stambenog prostora.

U prvoj je skupini, očekivano, tek manji broj liječnika, konkretno tri, a stanovi koji su im ustupljeni u najam u vlasništvu su Grada Pule.

U sva tri stana, potvrdila nam je ravnateljica bolnice Irena Hrstić, smještene su liječnice specijalisti čije je izvorno prebivalište bilo izvan Istarske županije. Jedan od stanova ustupljen je na dugotrajno korištenje specijalistici kardiologije, dok su preostala dva ustupljena na određeno vrijeme; jedan također kardiologinji, koja se u njemu nalazi nepune dvije godine, i drugi u kojem posljednjih šest mjeseci stanuje anesteziologinja.

Opća bolnica Pula

Zbog manje zainteresiranosti, raste iznos subvenicije

Znatno većoj brojci, od čak 44 djelatnika OB Pula, stanovanje se pak olakšava subvencioniranjem podstanarstva u iznosu od po 172,54 eura mjesečno, koji dolaze iz županijskog proračuna. No, ovaj će se iznos uskoro povećati.

- S obzirom na to da se na zadnjem Javnom pozivu javio samo jedan djelatnik, ostalo je sredstava te će se trenutnim zaposlenicima isplatiti razlika do 200 eura po mjesecu, rekla nam je ravnateljica i dodala da su tijekom ove godine raspisana tri javna poziva.

Među korisnicima ove subvencije tri su liječnika specijalista, 18 medicinskih sestara, odnosno tehničara opće njege, 11 sestara i tehničara prvostupnika, tri primalje, tri doktora medicine na specijalizaciji, dva radiološka inženjera, jedan fizioterapeut, jedan prvostupnik medicinske laboratorijske dijagnostike i dva njegovatelja.

No, poticaji za liječnike koji se odluče zaposliti u pulskog Općoj bolnici i zbog toga preseliti u najveći istarski grad ne završava ovdje, napominje ravnateljica Hrstić.

- Primarni zahtjev, indirektno i uvjet za dolazak na rad u Bolnicu, pojedinaca nerezidenta Istarske županije je pomoć pri stambenom zbrinjavanju. Drugi zahtjev uobičajeno podrazumijeva pomoć pri upisu djece u vrtiće. Sve što je u našoj mogućnosti pokušavamo i realizirati. Do sada uspješno, ali očekujemo sve više poteškoća, rekla je ravnateljica i dodala da se po potrebi primjenjuju i privremene mjere pa je tako tijekom turističke sezone OB Pula iznajmila kuću koja je korištena za smještaj korištena kao zajednički smještaj za 14 medicinskih sestara i tehničara na privremenom radu.

Nedostaje barem 50 medicinskih sestara i tehničara

Nedostaje barem 50 medicinskih sestara

No, bolničkog osoblja i dalje nedostaje, to je jasno kao dan, i čini se da situacija postaje sve gora. Brojni medicinski tehničari gotovo na dnevnoj osnovi napuštaju Hrvatsku, a zahvaljujući nedostatku liječnika u bolnici, kao i u gotovo svim javnim zdravstvenim ustanovama, redovi čekanja sve su dulji.

Ravnateljicu Hrstić upitali smo stoga koliko su ove mjere pomogle, gdje se sada nalazi OB Pula po pitanju nedostatka kadra i je li budućnost zabrinjavajuća. No, čini se da odgovor nije jednostavan i jednoznačan. Imati dovoljan broj djelatnika u jednom trenutku i biti komotan s brojem djelatnika kako bi ih u svakom trenutku bilo dovoljno nije isto.

- Po pitanju sestrinskog kadra, OB Pula bi bila prilično zbrinuta kada bismo u slijedećih godinu dana zaposlili 50-ak novozaposlenih. S navedenom brojkom bili bismo puno mirniji u situacijama kraćih ili dužih odsustava zbog bolovanja ili rodiljnih dopusta. Naime, upravo ova odsustva čine najveću problematiku u organizaciji rada, a događaju se učestalo. S obzirom na to da u cijeloj Istarskoj županiji postoji deficit sestrinskog kadra zaposlenog na puno radno vrijeme, apsolutno nam je nemoguće osigurati zamjene za privremena odsustva, rekla nam je ravnateljica Hrstić, dodajući da su već godinama iznimno deficitaran kadar „laboranti“.

- U liječničkom kadru, ako uzmemo u obzir povratak specijalizanata nakon usavršavanja, trajni nedostatak su liječnici za potrebe objedinjenog hitnog prijema, dodala je.

Najviše nedostaju liječnici na hitnom prijemu

Uskoro država preuzima bolnicu

Program subvencioniranja stanovanja ravnateljica upravo iz ovog razloga smatra izuzetno važnim.

-  I ja osobno, ali i svi zaposlenici bolnice, pozdravljamo sve poticajne mjere za privlačenje zdravstvenog kadra za potrebe bolnice, kao što pozdravljamo i poticajne mjere za ostanak djelatnika u javnom zdravstvenom sustavu. Naime, ne treba zanemariti činjenicu da je, usprkos potpuno otvorenom tržištu rada za zdravstvene djelatnike, veliki broj djelatnika ostao je vjeran javnom sustavu, i u bolnici, i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, i u javnom zdravstvu, i u hitnoj medicini, i u specijalnoj bolnici, dodala je.

Ipak, na situaciju u bolnici uskoro će se odraziti još jedna velika promjena. S prvim danom 2024. godine, naime, osnivačka prava nad općim bolnicama u Hrvatskoj prenose se sa županija na državu, a to znači da se sredstva za financiranje OB Pula više neće izdvajati iz proračuna Županije istarske. Na koje će se sve načine ovo odraziti na poslovanje bolnice i koje sve mjere poticanja zapošljavanja djelatnika u najvećoj istarskoj bolnici država ima u rukavu saznat ćemo, vjerujemo, već u narednih mjesec dana.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.