Život

KUĆNIM BUDŽETIMA SVE JE TEŽE

Stanovanje, voda, plin, struja U LISTOPADU RAČUNI PORASLI ZA 16,1%

Unatoč vladinom paketu mjera za ublažavanje rasta cijena, režije su sve skuplje


 
2 min
Silvio Forza
ILUSTRACIJA: Pixabay

Unatoč vladinom paketu mjera za ublažavanje rasta cijena, režije su sve skuplje

U odnosu na listopad 2021. Hrvati plaćaju račune za stanovanje, vodu, električnu energiju, plin i ostala goriva 16,1% više, dok je tijekom ove godine to poskupljenje iznosilo 2,72%. Promatrano prema posebnim skupinama, valja naglasiti da je najveći porast cijena u prosjeku na godišnjoj razini ostvaren  u skupini Energija, za 19,9%.

Naravno, treba na pomenuti da su sve zemlje Europske unije poduzele mjere za ublažavanje cijena struje, plina a, u nekim slučajevima i hrane. Taj je paket mjera težak 314 milijardi eura, a najveći dio se odnosi na mjere koja je poduzela Londonska Vlada (178 milijardi eura), dok je Hrvatska vlada za ublažavanje rasta cijena energenata odvojila 4,8 milijardi kuna (oko 638 milijuna eura). Paketom tih mjera, kojim se htjela omogućiti mirnija jesen, rast cijena električne energije limitiran je na 9,6% te plina na najviše do 20%.

Situaciju u drugim zemljama analizirao je Europski ekonomski Think Tank Breguel. Primjera radi, Njemačka je smanjila PDV na struju sa 18% na 7% posto, Španjolska i Italija spustile su PDV na 5%, Francuska je porast cijena plina i struje limitirala na 15% dok je Poljska odobrila obiteljima jednokratnu pomoć od 3.000 zlotyia (633 eura).

Inflacija i dalje obara rekorde

INFOGRAFIKA, Pixell

Podsjetimo, a tome smo već izvjestili, da je inflacija tijekom listopada, kada se popela do nezavidnih 13,2 posto, opet dosegla novu najvišu razinu otkada Državni zavod za statistiku (DZS) vodi  podatke o rastu cijena. Ovaj za građane vrlo obeshrabrujući podatak o stalnom obaranju tog neslavnog rekorda, "refreša" iz mjeseca u mjesec: tako je inflacija u rujnu bila 12,8%, dok je i kolovozu i srpnju znosila po 12,3 posto u odnosu na prošlu godinu.

ILUSTRACIJA: Pixabay

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u listopadu 2022. u odnosu na rujan 2022. u prosjeku su više za 1,3%. U odnosu na listopad 2021., tj. na godišnjoj razini, u prosjeku su više za 13,2%, dok su u godišnjem prosjeku više za 9,4%.

Uslijed rata u Ukrajini najveća je bojazan zaista bila predvidljiv rast cijena energenata i inače kućnih računa. I premda je taj rast osjetno zabilježen, ipak je najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku ostvaren u skupinama hrana i bezalkoholna pića, za 19,7%, što je +5,11 postotnih bodova na godišnjoj razini.


Nastavite čitati

Milanović: Plenković najveća prijetnja demokraciji kakvu poznajemo

-Jasno je što smo, kamo pripadamo, ali nećemo biti ničije pudlice i lutke. Ta politika Andreja Plenkovića, ne samo da je loša za Hrvatsku nego je loša, bezidejna, pogubljena i podanička. Jeste li kad čuli u ovih sedam, osam godina da je hrvatska vlast imala neki prigovor na ono što dolazi iz Bruxellesa, barem jedan jedini put da je Hrvatskoj nešto bilo donekle neprihvatljivo? Nula, ništa", ustvrdio je Milanović

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.