Život

U Istri se obilježava Dan ružičastih majica

U prošloj je godini, na području Istre, zabilježeno 12 kaznenih djela vršnjačkog nasilja

Ono s čime se policijski službenici u posljednje vrijeme sve češće susreću je i nasilje među mladima koje se događa u virtualnom svijetu, odnosno putem interneta, a koje se odnosi na vrijeđanje i omalovažavanje


 
3 min
Istra24

Ono s čime se policijski službenici u posljednje vrijeme sve češće susreću je i nasilje među mladima koje se događa u virtualnom svijetu, odnosno putem interneta, a koje se odnosi na vrijeđanje i omalovažavanje

U 2021. godini, na području PU istarske, po problematici vršnjačkog nasilja evidentirano je ukupno 12 kaznenih djela, i to: četiri kaznena djela povrede djetetovih prava, tri kaznena djela prijetnje, po dva kaznena djela  tjelesne ozljede i iskorištavanja djece za pornografiju te jedno kazneno djelo protiv spolne slobode. Osim za počinjenje kaznenih djela na štetu njihovih vršnjaka, policija je prijavila i 13 maloljetnika radi počinjenja prekršaja remećenja javnog reda i mira. Evidentiran je i određen broj događaja u kojima nisu utvrđeni ni elementi kaznenog djela ni prekršaja, no policija je i o tim slučajevima obavijestila nadležni centar za socijalnu skrb i državno odvjetništvo za mladež.

U cilju povećanja svijesti građana o problemu vršnjačkog nasilja, posljednje srijede u veljači obilježava se diljem svijeta Dan ružičastih majica. Ideja o obilježavanju ovog dana javila se 2007. godine u Kanadi, kada je dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegovi školski kolege također su odjenuli ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter. U Hrvatskoj je od 2017. godine taj dan proglašen Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Nasilje među mladima uključuje širok spektar neprihvatljivog ponašanja među djecom – od nazivanja pogrdnim imenima, prijetnji, ogovaranja, ignoriranja, omalovažavanja pa sve do fizičkih sukoba. Među mladima je osobito zabrinjavajuće nasilništvo ili tzv. bullying, a radi se o obliku agresivnog ponašanja, koje obično traje duže vrijeme te je opetovano usmjereno na istu osobu, od strane jednog ili više učenika (jači protiv slabijeg ili grupa protiv pojedinca). Ono s čime se policijski službenici u posljednje vrijeme sve češće susreću je i nasilje među mladima koje se događa u virtualnom svijetu, odnosno putem interneta, a koje se odnosi na vrijeđanje i omalovažavanje.

Osim što djeluje represivno kad se nasilje dogodi, policija ima i preventivnu ulogu u suzbijanju vršnjačkog nasilja. Surađuje s obrazovnim institucijama, zdravstvenim djelatnicima, centrima za socijalnu skrb i drugim službama te nastoji osvijestiti javnost da vršnjačko nasilje nije prihvatljiv oblik ponašanja i da ga treba prijaviti. Policijski službenici sudjeluju u raznim radionicama s djecom, drže predavanja u školama za učenike i roditelje, organiziraju radne sastanke svih mjerodavnih institucija i direktnim kontaktom s građanima nastoje ukazati na ozbiljnost problema i stvoriti s njima osjećaj povjerenja.

Dan ružičastih majica

Ove godine Policijska uprava istarska osmislila je preventivnu aktivnost u suradnji sa Sportskom zajednicom Istarske županije pa će tako sportski klubovi koji treniraju djecu od petog do osmog razreda posvetiti jedan trening u ovom ili sljedećem tjednu borbi protiv vršnjačkog nasilja. Djeca će odjenuti neki ružičasti predmet (majica, šal, traka za kosu i sl), a treneri će ih prije treninga uz pomoć letka koji je izradila policijska uprava upoznati kako mogu prepoznati je li netko žrtva nasilja, što se sve smatra nasiljem i kome to mogu prijaviti. Na ovaj način policija želi senzibilizirati javnost na problem vršnjačkog nasilja i poslati jasnu poruku da nasilju nema mjesta u dvoranama, na sportskim terenima, u bazenima, na igralištima i u školskim klupama.


FOTO: PU Istarska

Nastavite čitati

Istra
 

POREČ: Pokrenut festival “La Mula de Parenzo”, prvo će se izdanje održati 11. i 12. listopada

„Ovaj festival prvenstveno je namijenjen lokalnom stanovništvu, našoj djeci i mladima, koji osim kroz usmenu predaju ili na satu zavičajne nastave, kroz školovanje nemaju priliku čuti nešto o legendi Poreča. Naša je intencija da se priča o legendi La mula de Parenzo prepusti Zavičajnom muzeju Poreštine, kojem smo ranije već prepustili i upravljanje Centrom za posjetitelje. Uzdamo se u njihovu stručnost i znamo da će svojom strukom osigurati da ova legenda bude kvalitetno i autentično prikazana.“ rekao je porečki gradonačelnik Loris Peršurić

Istra
 

I NOSTRI DIALETI Forsi con l’istrioto no podemo ‘ndar in nissun logo, ma savemo sai ben dove tornar

De l'istrioto se dovessi meter sai più in risalto el fato che se trata de un dialeto preveneto che el certifica el fato che in Istria se parlava in „romanzo“ prima che gran parte dela nostra penisola la passassi sotto VeneziaDante Alighieri, tra el 1303 e 'l 1305, nel suo studio linguistico „De vulgari eloquentia“ („La lingua del popolo“), no solo el meti l'istrian tra i „eloqui“ italiani, ma el disi anche che i “Lombardi” i parla diversamente “dai Trevigiani e dai Veneti, questi dagli Aquileiesi e questi dagli Istriani.”. El disi, insoma, che i Istriani i parlava in modo diferente dai Veneti, per cui bisogna concluder che la lingua protoitaliana dei Istriani no iera l’istroveneto, ma l’istrioto

Istra
 

U Vižinadi u ponedjeljak započinje tradicionalni Dječji tjedan

Prvog dana učenici trećeg razreda PŠ Vižinada posjetit će  DVD Vitis Vižinada, gdje će poslušati kratko predavanje o radu vatrogasaca te vidjeti demonstraciju njihova rada. Ujedno, učenici četvrtog razreda PŠ Vižinada posjetit će Boćarski klub Vižinada te prilikom posjeta proći "Malu školu boćanja"

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.