Na dan zaljubljenih svi očekujemo poklone. Zapravo, očekujemo ih na bilo koji blagdan, a i navikli smo unaprijed štedjeti kako bismo bližnjima poklonili najveći, najljepši i najskuplji poklon.
Valentinovo nije iznimka, što potvrđuje nagli porast prometa u trgovinama, nakon poslijebožićnog propuha u novčanicima. Naime, studije pokazuju kako se iz godine u godinu sve više povećavaju valentinovski troškovi, a u zadnjih deset godina u Hrvatskoj je potrošnja porasla za čak 180 posto. Sve je popularnija i online kupovina, koja se u istom razdoblju povećala za čak 572 posto.
Nacionalna maloprodajna federacija (NRF) otkrila je da su Amerikanci potrošili više od 21 milijarde dolara na Valentinovo 2021. godine. Iznos je bio 20% manji od 27,4 milijarde dolara koje su potrošili 2020. godine
Romantiku i ljubav ne treba zanemariti, ali možda bismo trebali više pažnje obratiti na djela tijekom cijele godine i razveseliti nama bliske osobe neovisno o datumu, bez pretjerivanja u poklonima.
Jedna od legendi kaže da se Valentinovo slavi povodom godišnjice smrti svetog Valentina koji je umro sredinom veljače 270. godine. Priča kaže da je sveti Valentin bio svećenik, koji je prkosio carevim naredbama, tajno vjenčajući parove kako bi poštedio muževe od odlaska u rat
No, Valentinovo se diljem svijeta različito slavi, a i ne podrazumijeva nužno pretjerivanje u darivanju. Donosimo vam neke od primjera.
Cvijeće i slatkiši za prijatelje
Mnoge latinoameričke zemlje poznaju praznik kao el día de los enamorados (dan zaljubljenih) ili día del amor y la amistad (dan ljubavi i prijateljstva). Iako parovi na ovaj dan razmjenjuju cvijeće i čokoladu, fokus blagdana također je usmjeren na iskazivanje zahvalnosti prijateljima!
Kakav partner – takva čokolada
U Japanu je običaj da samo žene daju slatkiše muškarcima, a kvaliteta čokolade ukazuje na njihove prave osjećaje, navodi Fortune. 14. ožujka, točno mjesec dana kasnije, muškarci uzvraćaju proslavom sve popularnijeg "Bijelog dana".
Obiteljsko okupljanje
Ljudi u Kini slave Valentinovo 14. veljače, ali imaju i svoj tradicionalni dan - Qixi festival koje se slavi sedmog dana sedmog lunarnog mjeseca - obično u kolovozu. Blagdan potječe iz tradicionalne stare priče o ljubavnoj tragediji. Na ovaj dan, partneri zajedno jedu hrskave bombone, osvježavajuća pića i voće, izražavajući narodnu težnju za domišljatošću, zdravljem obitelji i sretnim životnim željama.
Najranija moguća priča o podrijetlu Valentinova je poganski praznik Lupercalia koji je slavio plodnost. Mladi dječaci bi tada uzimali trake kože od žrtvovanih životinja i njome bi bičevali mlade žene, za promicanje plodnosti
Dancima je sve to šala
Danci se s Valentinovom šale - svojim bližnjima ili simpatijama šalju šaljiva pisma - gaekkebrev. Papir se izrezuje u klobuk ili proljetni cvijet, a pošiljatelj napiše pjesmicu te ju potpiše točkama, a ne imenom. Ako primatelj pisma pogodi tko mu je poslao pismo, na Uskrs dobiva jaje.
Južna Koreja ima i Valentinovo za samce
Korejci slave zapadnjačko Valentinovo 14. veljače, a također i "Bijeli dan" 14. ožujka, kao što to čine Japanci. Još jedan zanimljiv običaj je "Crni dan", koji se slavi 14. travnja. Black Day je za slobodne Korejce. Samci se okupljaju, oblače se u crno i jedu crne jajangmyeon rezance.