Provaljivao i krao na benzinskim postajama. U autu mu pronašli 3.209 kutija cigareta vrijednosti 14 tisuća eura
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
"Prije mjesec dana sam zatražila za kćerku termin prvog pregleda i upisali su je u studenom 2024. godine, dakle za godinu i dva mjeseca", rekla nam je majka devetogodišnje djevojčice, koja zbog zatvaranja jedine pulske ordinacije po drugi put čeka svoj termin. Bit će to ukupno više od dvije godine čekanja, a najdulja lista slijedi tek nakon pregleda - ona za sam aparatić! Ne čudi stoga što se mnogi pitaju hoće li djeca odrasti prije no što stignu na red? I je li tužno da se vrijeme može kupiti jednim peglanjem kartice? Pod uvjetom, naravno, da na njoj imate dovoljno novca!
"Prije mjesec dana sam zatražila za kćerku termin prvog pregleda i upisali su je u studenom 2024. godine, dakle za godinu i dva mjeseca", rekla nam je majka devetogodišnje djevojčice, koja zbog zatvaranja jedine pulske ordinacije po drugi put čeka svoj termin. Bit će to ukupno više od dvije godine čekanja, a najdulja lista slijedi tek nakon pregleda - ona za sam aparatić! Ne čudi stoga što se mnogi pitaju hoće li djeca odrasti prije no što stignu na red? I je li tužno da se vrijeme može kupiti jednim peglanjem kartice? Pod uvjetom, naravno, da na njoj imate dovoljno novca!
"Djeca će nam odrasti prije nego što dođu na red za besplatni dječji aparatić za zube", kažu nam ovih dana roditelji djece koja su za prvi pregled kod ortodonta upisana krajem sljedeće kalendarske godine.
U Istri se na pregled kod ortodonta, u ordinacijama pod okriljem HZZO-a naime, čeka u prosjeku godinu i dva mjeseca! Sve ispod toga, puka je sreća. Uvjerili smo se u ovo uvidom u nekoliko uputnica koje su sam dostavili čitatelji, ponukani člankom o broju dostupnih specijalista ortodoncije na području Istarske županije, objavljenom na našem portalu krajem rujna.
Podsjetimo, nedavno se proširila informacija kako je ove godine, nakon smrti liječnice, u Puli zatvorena jedina ortodontska ordinacija u sklopu domova zdravlja, zbog čega su se mnogi roditelji zapitali preostaje li im sada jedino opcija putovanja u druge gradove ili pak plaćanja basnoslovno skupe usluge u privatnim ordinacijama.
Odgovore smo tada pokušali dobiti od osnivača Istarskih domova zdravlja, Županije istarske, gdje su nas razuvjerili objašnjenjem da je usluga ortodonta u Puli i dalje dostupna, zahvaljujući dvjema specijalističkim ordinacijama koje su s HZZO-om sklopile ugovor o suradnji.
„Pacijenti dobivaju svoju uslugu preko zdravstvene iskaznice i nema razlike u ostvarenju te vrste zdravstvene zaštite“, rekli su nam tada, uz napomenu da u Istri ukupno radi pet ortodontskih ordinacija čije su usluge pokrivene osnovnim zdravstvenim osiguranjem.
No, što to znači u stvarnosti, koliko su dugačke liste čekanja te koliko traje izrada dentalnih pomagala, iz Županije nam nisu mogli reći jer, kako su naveli u odgovoru, takvim podacima ne raspolažu.
Dio odgovora stoga su nam ponudili roditelje djece koju je nadležni stomatolog uputio na pregled kod ortodonta. Iz nekoliko uputnica koje su nam dostavili, već je na prvi pogled jasno da spomenute dvije pulske ordinacije ne uspijevaju pokriti sve potrebe pacijenata jer se djeca iz Pule i dalje upućuju u Rovinj i Labin. Osim toga, saznali smo i da, bez obzira na ordinaciju u kojoj je pregled zakazan, vrijeme čekanja na prvi pregled bez iznimke premašuje godinu dana.
- Prije mjesec dana sam zatražila za kćerku termin pregleda kod ortodonta i upisali su je u studenom 2024. godine, dakle za godinu i dva mjeseca, rekla nam je ovih dana majka devetogodišnje djevojčice iz Pule, potvrdivši ovime prosječno vrijeme čekanja o kojem nas je obavijestilo više roditelja.
No, čini se da je problem bio jednako velik i dok je pulska ordinacija još uvijek bila aktivna. Liste čekanja i tada su, sudeći po ranijim uputnicama iz prošle godine, znale biti i dugotrajnije.
- Nama je ovo drugi put da tražimo prvi pregled kod ortodonta. Prvi nam je termin bio u veljači 2024., a dobili smo ga kada sam kćerku upisala u listopadu 2022. godine, dakle to je oko godinu i pet mjeseci. Ali, radilo se upravo o ordinaciji doktorice koja je preminula i taj pregled nismo obavili, dodala je ova majka, čija će kćerka, što zbog lista čekanja, a što zbog nemilog događaja, na prvi pregled čekati dulje od dvije godine.
Ali, godinu i nekoliko mjeseci predstavlja samo čekanje na pregled koji će, ukoliko specijalist utvrdi da aparatić nije potreban, za dio pacijenata biti i jedina obaveza. One pak, za koje se pokaže da ih od kvalitetnog zagriza dijeli nekoliko godina nošenja dentalnog pomagala, očekuje i još nestvarnijih 3-4 godine čekanja na sam aparatić. Ovaj su nam podatak pak potvrdili u svim ortodontskim ordinacijama koje smo kontaktirali.
Uzimajući u obzir činjenicu da stomatolozi savjetuju da se prvi ortodontski pregled obavi između sedme i devete godine života, ovim ritmom, dakle, nije moguće očekivati da će dijete kojem je dentalno pomagalo neophodno, do njega uspjeti doći prije 13-e ili 14-e godine. No, to nije nužno problem, rekli su nam u prvoj ortodontskoj ordinaciji koju smo kontaktirali. Dulje čekanje, kažu, ne znači nužno pogoršanje.
- Istina je, na red se čeka jako dugo, ali i dalje ima dovoljno vremena za sve jer je ova usluga besplatna do osamnaeste godine i sasvim je učestalo da djeca nose aparatić upravo u tinejdžerskoj dobi, rekli su nam, napominjući i da se, u slučaju djece s mješovitom denticijom, dakle one koja imaju mliječne i trajne zube, stavljanje dentalnog pomagala ponekad mora čak mora i odgoditi.
U jednoj drugoj ordinaciji bili su ipak nešto oprezniji i rezerviraniji, rekavši kako je svaki slučaj specifičan i nemoguće je reći hoće li višegodišnje čekanje dovesti do eventualnih pogoršanja situacije, ali i dodali kako je, nažalost, vrlo učestala pojava da i roditelji kasne s dovođenjem djece na pregled.
- Detaljne informacije uvijek se mogu dobiti i kod nadležnog stomatologa, no čekanje će u najmanju ruku roditeljima stvoriti dodatne troškove ukoliko se odluče za plaćanje privatne usluge, rekli su nam.
A, jedino što zvuči 'bolnije' od petogodišnjeg čekanja, novčani su iznosi koje je potrebno izdvojiti za privatnu uslugu i izradu dentalnog pomagala izvan sustava HZZO-a. Zanimljivo je da do službenih cijena u istarskim ordinacijama, za razliku od većine onih u ostatku Hrvatske, uopće nije lako doći jer cjenici nisu dostupni na internetskim stranicama, a pojedini privatnici i cijenu na upit nude tek za konkretan slučaj.
Fokusirali smo se stoga na one najbliže Istri - riječke privatne ordinacije, te na 'standardne' i najčešće primjenjivane - fiksne, metalne, samoligirajuće aparatiće. Prosječna (i prilično uniformna) cijena za jednu čeljust, odnosno zubni luk, iznosi 1.130 eura, dok će pojedine verzije, poput onih s estetskim bijelim i trenutno jako popularnim prozirnim bravicama, koštati 1200, odnosno 1450 eura po čeljusti.
Za obje čeljusti, trošak se, dakle, može približiti i cifri od 3.000 eura, iako će pojedini ortodonti ponuditi nešto povoljniju objedinjenu cijenu od 2.000 do 2.400 eura.
Za one koji se odluče uslugu potražiti u drugim dijelovima Hrvatske, nešto povoljnije cijene pronašli smo u Zagrebu, gdje je fiksni aparatić za jednu čeljust u pojedinim ordinacijama dostupan za oko 950 eura.
No, aparatić nije jedino što je potrebno platiti. Iako navedeni iznosi u pravilu uključuju i redovne kontrole, u većini je slučajeva potrebno pokriti i troškove dijagnostičkog postupka te plan terapije, čija cijena, ovisno o vrsti pomagala, može varirati između 130 i 300 eura.
Ukratko, možemo reći da se cijena dentalnog pomagala za maloljetne pacijente obračunava u kalendarskim godinama ili u tisućama eura, što je kome prihvatljivije. Koliko dugo će još biti tako teško je reći, ali ne čini se da se stvar ubrzano kreće nabolje. Iz Županije su nam u rujnu naglasili da je od Ministarstva zdravstva zatražena suglasnost za raspisivanje natječaja za zapošljavanje jednog novog ortodonta u Puli no, sudeći po listama čekanja od prethodnih godina, reklo bi se da su potrebe i znatno veće.
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Ukoliko još niste obavili božićno-novogodišnju kupovinu donosimo vam nekoliko ideje za originalne darove
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.