Baštardini i Pravi

za manje neželjenih i bolesnih mačića

ČUVAJTE GRADSKE MAČKE I ONE ĆE ČUVATI GRAD Samo u ovom mjesecu u Veterinarskoj ambulanti na Punti sterilizirano 50-ak maca

Nekako se ustalilo da se najveći broj sterilizacija obavlja u prva tri mjeseca u godini. Tako da smo lani u siječnju sterilizirali čak 124 mačke od toga najveći broj je napravljen u gradu Puli (71 mačka) dok su ostale bile iz općina Medulin, Marčana, Ližnjan, Fažana, Svetvinčenat, grada Vodnjana i grada Pazina s kojima smo imali sklopljen ugovor o sterilizaciji slobodnoživućih mačaka. Ovog smo mjeseca sterilizirali više od 50 mačka i Veterinarska ambulanta Pula nastavlja sa sterilizacijom istim obimom, doznajemo od veterinara Stjepana Kočara, direktora ambulante


 
4 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Jedan od gradskih mačaka o kojem se brinu u lokalnom kafiću

Nekako se ustalilo da se najveći broj sterilizacija obavlja u prva tri mjeseca u godini. Tako da smo lani u siječnju sterilizirali čak 124 mačke od toga najveći broj je napravljen u gradu Puli (71 mačka) dok su ostale bile iz općina Medulin, Marčana, Ližnjan, Fažana, Svetvinčenat, grada Vodnjana i grada Pazina s kojima smo imali sklopljen ugovor o sterilizaciji slobodnoživućih mačaka. Ovog smo mjeseca sterilizirali više od 50 mačka i Veterinarska ambulanta Pula nastavlja sa sterilizacijom istim obimom, doznajemo od veterinara Stjepana Kočara, direktora ambulante

Razmnožavanje mačaka veliki je problem u Istri već godinama, a po prvi put Udruga "Fido"  u suradnji s Gradom Pula i okolnim lokalnim zajednicama organizira akciju sterilizacije slobodnoživućih mačaka na području Grada Pule, općine Medulin i Fažane.

Grad Pula platit će sterilizaciju (200 kuna po mački), dok će ostale troškove eventualnog liječenja snositi udruga.

Kontrola mačje populacije

Dijana Bekić, predsjednica udruge, navodi da samo ona ima u evidenciji 70-ak mačaka u gradu, koje će se sterilizirati do 20. veljače, a onda se prelazi na Medulin i Fažanu.

- Molim sve Puležene koji imaju neku kvartovsku macu koju hrane, a nije sterizirana da nam se jave. Odradimo taj lavovski posao zajedno. S još jednom turom na jesen, Pula bi napokon mogla imati mačju populacijom pod kontrolom, poziva Bekić.

U novoj godini Veterinarska ambulanta Pula na Punti krenula je s pojačanom sterilizacijom slobodnoboživućih, odnosno uličnih mačaka.

Kako doznajemo, sterilizacija slobodnoživućih mačaka provodi se cijele godine - na primjer u lipnju 2022. ovdje je sterilizirano ukupno 41 mačka, dok je u prosincu 2022. sterilizirano svukupno 45 mačaka.

Stjepan Kočar
- Nekako se ustalilo da se najveći broj sterilizacija obavlja u prva tri mjeseca u godini. Tako da smo lani u siječnju sterilizirali čak 124 mačke od toga najveći broj je napravljen u gradu Puli (71 mačka) dok su ostale bile iz općina Medulin, Marčana, Ližnjan, Fažana, Svetvinčenat, grada Vodnjana i grada Pazina s kojima smo imali sklopljen ugovor o sterilizaciji slobodnoživućih mačaka. Ovog smo mjeseca sterilizirali više od 50 mačka i Veterinarska ambulanta Pula nastavlja sa sterilizacijom istim obimom, doznajemo od veterinara Stjepana Kočara, direktora ambulante.

Ugovor za Pulu do otvaranja azila

Oni, s Gradom Pulom imaju Ugovor do otvaranja azila na Velom Vrhu, a što bi trebalo biti tijekom veljače.

- Za sterilizacije treba dogovoriti termin, izuzetno može bez termina ako se radi o problematičnoj mački koja se „teško“ hvata pa bi ponovno hvatanje bili skoro nemoguće. Naime, mačka koja jednom uđe u lovilicu teško da će ponovno ući. Nakon sterilizacije i oporavka mačke se vraćaju na mjesto gdje su uhvaćene. Kod same sterilizacije, dok je mačka još u narkozi, kirurški se odstrani vršni djelić uha kako bi se razlikovale sterilizirane od nesteriliziranih, pojašnjava ovaj veterinar.

To se mora odraditi kako se ne bi dogodilo da im mačka dvaput "dolazi na stol", ali i kako bi svi znali da je mačka zdravstveno obrađena te se o njoj brine.

Veterinarska ambulanta Punta

Od ove godine mačkama na kojima su uočene buhe, krpelji, ušni šugarci stavlja se ampula koja sadrži kvalitetetan antiparazitik selamectin. U suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Istarske županije (dr. Maja Cvek) Veterinarska ambulanta Pula provodi i monitoring krpelja i buha na području Istarske županije.

- Što se više uličnih mačka sterilizira bit će manje neželjenih mačića, a samim time i manje mučnih prizora koji se mogu vidjeti kada se ti jadni mačići razbole, navodi Kočar dodajući da se daleko odmaklo od nekada te pasa lutalica po Puli više gotovo da i nema, a uskoro bi se i mačja populacija mogla držati pod kontrolom, ukoliko se ovako nastavi.

Mačke u gradovima, pojašnjavaju iz udruga koje se bave zaštitom životinja, održavaju prirodnu ravnotežu i uništavaju glodavce. Kad bi u gradovima nestalo mačaka, nastupio bi problem prekomjernog broja miševa i štakora, čije bi rješavanje trovanjima dovelo do mnogih ekoloških i ljudskih zdravstvenih problema. Takve, nesocijalizirane mačke često nisu podobne za udomljenje, niti bi bile sretne zatvorene u stanu u suživotu s čovjekom i upravo se stoga provodi akcija pod nazivom "uhvati-steriliziraj-vrati".

Jedan od bolesnih mačića liječen u ambulanti/Udruga Fido

Gradske mačke nisu isključivi lovci, već ovise i o hrani koju im ostavljaju ljudi. Međutim, nekontroliranim hranjenjem uličnih mačaka je nastao problem prekomjernog razmnožavanja i prenapučenosti mačkama, stvaranju mačjih zaraznih bolesti kao što su panleukopenija, rhinotracheitis, calici virus, zarazni peritonitis, širenju mačje side i leukemije, kao i zoonoza (bolesti zaraznih i za ljude).

Sterilizacija sprječava patnju

Glavni razlog kastracije/sterilizacije uličnih mačaka je sprječavanje njihove patnje i patnje njihovih mačića koje desetkuju virusi, koji pogibaju pod automobilima i najčešće niti ne dožive spolnu zrelost. Ako ju i dožive, nastavljaju se razmnožavati i prenositi patnju kroz generacije, navode iz udruga.

Od velike je važnosti kastrirati/sterilizirati i vlastite kućne mačke jer sve ulične mačke su potekle od nečije nesterilizirane kućne mačke… Stoga, čuvajte gradske mačke i one će čuvati vaš grad, poručuju volonteri dodajući da se sterilizacijom mačje populacije omogućava miran suživot mačaka s ljudima.

One od nas ne traže mnogo: zdjelicu svježe vode ljeti, zaklon zimi, malo hrane.

Pomozite barem jednoj maci koju hranite i sterizirajte/kastrirajte ju. Time joj produžavate život i rješavate problem neželjenih mačića. Ukoliko ste spremni volontirati na ovom projektu javite se udruzi Fido. Za više informacija o akciji nazovite volontere na broj mobitela 092/ 367 8222.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.