Krenula je sezona borovih prelaca, koja u pravilu traje od veljače, pa do svibnja. Vizualno čak i privlačan prizor dlakavih gusjenica koje se u dugim kolonama od nekoliko metara kreću ka svojem cilju, nije nimalo bezazlen.
Gusjenice su opasne za pse, ali i osjetljivije ljude, posebice djecu, jer mogu izazvati jaku alergijsku reakciju.
Kolona borovih prelaca
Gusjenicama je naime cilj pronaći rahlu zemlju u koju će se zakopati i na koncu pretvoriti u malog i neuglednog leptira. Leptir ima jako malo prirodnih neprijatelja, spominju se ptice kukavice koje su u Istri dosta rijetke te šišmiši.
U kombinaciji s malim brojem prirodnih neprijatelja i pogodnim klimatskim prilikama, poput blage zime kakva je ove godine u Istri, može se dogoditi masovna pojava gusjenica borovih prelaca.
Mogućnost alergijske reakcije
Svi znaju kako psi vole njuškati, a kolona gusjenica, za koje se kaže da imaju slatkasti miris može psima biti veoma privlačna. Stoga je u proljetnom periodu potreban pojačani oprez.
Jaka alergijska reakcija
Većina vlasnika pasa je upoznata s opasnošću koja prijeti od gusjenica borovog prelca. Gusjenice imaju razvijenu obranu od svakog uljeza koji ih dotakne. To su njihove dlačice koje u dodiru s kožom izazivaju jaku lokalnu iritaciju.
Dlačice sadrže jake alergene pa kod osjetljivih pasa, a i ljudi mogu izazvati vrlo jake alergijske reakcije pa čak i anafilaktičku reakciju. Alergijsku reakciju može izazvati i mrtva gusjenica. Pri sumnji na kontakt, potreban je što hitniji odlazak veterinaru.
Jučerašnji obilazak Gornjeg Kamenjaka pokraj Premanture potvrdio je kako je ova zima bila relativno blaga te pogodovala gusjenicama. One su već počele napuštati svoja legla na borovima i spremati se za spuštanje prema zemlji.
Izlazak borovih prelaca iz gnijezda
Na borovima se vide na stotine gnijezda borovih prelaca, što ukazuje kako ovog proljeća postoji značajna opasnost od kontakta s gusjenicom borovog prelca. Stoga - oprezno u šetnji.
Karakteristična bjelkasta gnijezda na borovima