Baštardini i Pravi

detaljno o skloništu za životinje

U NOVOM PULSKOM AZILU KOJI ČEKAMO GODINAMA Jedini veterinar Bojan Zidarić ne želi govoriti o kazni ukora koju mu je izrekao Časni sud Hrvatske veterinarske komore

Dok su jedni kritični spram dosega novog azila, predviđajući mu lošu budućnost, drugi uzvraćaju da je možda motiv kritika u tome što pojedine udruge ne bi mogle udovoljiti zahtjevnom 'Pravilniku Ministarstva poljoprivrede o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinja'. Kakogod, samo da to prešućivanje, taj izostanak javne (stručne!) rasprave, ta razjedinjenost i oportunost ne utječu u konačnici na to da u novom pulskom azilu trpe životinje!


 
8 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini

Dok su jedni kritični spram dosega novog azila, predviđajući mu lošu budućnost, drugi uzvraćaju da je možda motiv kritika u tome što pojedine udruge ne bi mogle udovoljiti zahtjevnom 'Pravilniku Ministarstva poljoprivrede o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinja'. Kakogod, samo da to prešućivanje, taj izostanak javne (stručne!) rasprave, ta razjedinjenost i oportunost ne utječu u konačnici na to da u novom pulskom azilu trpe životinje!

U novom, gotovo posve zgotovljenom pulskom azilu na Partizanskom putu, čiji početak rada kasni već više pod pola godine i čija se početna ugovorena vrijednost radova od 4,8 popela na 5,9 milijuna kuna, osim 22 natkrivena boksa za pse i smještaja za mačke, planiran je i prostor za veterinarsku praksu. Iz pouzdanih izvora saznajemo da će jedini veterinar u toj ambulanti biti dr. vet. med. Bojan Zidarić, a da će mu pomagati jedan veterinarski tehničar.

Časni sud Hrvatske veterinarske komore odlukom iz 2019. godine proglasio je Zidarića krivim i izreklo mu kaznu ukora, tada kao djelatniku vodnjanske Veterinarske ambulante "Franco" d.o.o. , dok je tada  dr. vet. med.  Michele Bonassin, također djelatnik ambulante "Franco" proglašen krivim te mu se, kako piše na stranicama Komore, "izrekla stegovna mjera zabrane obavljanja veterinarske djelatnosti - oduzimanja licencije na rok od jednog mjeseca, vezano za označavanje i cijepljenje protiv bjesnoće psa, a da pri tom nije imenovan ovlaštenim veterinarom u navedenoj veterinarskoj ambulanti".

Potonji se veže uz medijski razglašen slučaj iz 2017., kada je pored ceste Vodnjan - Fažana bacio lešine devet pasa, a tada je policija utvrdila da se nije radilo o kaznenom djelu ubijanja ili mučenja životinja, već o prekršaju iz nadležnosti veterinarske inspekcije.

Želeći saznati od budućeg veterinara azila Bojana Zidarića zbog čega je prije tri godine kažnjen ukorom, on nam je kazao: "Pitajte Protokol Grada Pule".

Isti nam je odgovor dao na pitanje hoće li biti veterinar u azilu. No, ipak nam je nakon toga kazao da će azil biti otvoren nakon što dođe povjerenstvo resornog ministarstva i dobije sve suglasnosti.

Pitali smo stoga resornu gradsku pročelnicu za društvene djelatnosti Ivanu Sokolov ima li Bojan Zidarić kao djelatnik azila njihovo povjerenje.

- Bojan Zidarić ima naše povjerenje, kazala je pročelnica Sokolov.

Inače, Bojan Zidarić zaposlen je još za prošle IDS-ove vlasti u Odjelu za društvene djelatnosti Grada Pule kao savjetnik za zaštitu životinja. On je sin jednog od najdugovječnijih pročelnika u Istarskoj županiji Josipa Zidarića, koji je nakon umirovljenja postao savjetnik u županijskom Odsjeku za pomorstvo, promet i infrastrukturu.

Izgradnja azila poskupio za više od milijun kuna

Vrijednost radova azila prvotno je ugovorena na 4,769 milijuna kuna, a azil je trebao biti gotov krajem prošle godine. No, zbog krize, skupljih izvođačkih radova (izvodi ih pulski Navi Coop), sada je cijena nepunih šest milijuna kuna, točnije pet milijuna 895 tisuća kuna.

- Vrijednost radova narasla je osobito zbog poremećaja u dobavnim lancima u pandemiji Covid- 19 i rata u Ukrajini koji su uzrokovali i eskalacije cijena građevinskih proizvoda i materijala i zbog vantroškovničkih radova, kaže pročelnica Sokolov.

Na pitanje zašto početak rada azila kasni već više od šest mjeseci, Ivana Sokolov odgovara: "Prije projektiranja napravljen je geomehanički elaborat gdje je utvrđeno da ima puno zemlje crvenice. Međutim, kada su krenuli iskopi, naišlo se pretežito na živu stijenu i škrilje te je do kašnjenja završetka radova azila, došlo zbog povećanog obima iskopa i odvoza materijala, nasipavanja. Ostalo produženje se odnosi na naknadne radove koji nisu predviđeni osnovnim ugovorom, a bilo ih je neophodno izvesti radi budućeg normalnog funkcioniranja skloništa. Primjerice, uklanjanje stabla na mjestu zahvata koja su deblja od 15 cm, s ukrcajem i zbrinjavanjem, dobavu i postavu jalovine, izvedbu AB temeljnih ploča itd. Zbog povećanja obujma iskopa ušlo se u zimski period kada nije bilo moguće izvesti betonske i zidarske radove zbog niskih temperatura".

Na pitanje kada će se otvoriti azil, ona kaže da će se sklonište za životinje otvoriti nakon što se ishoduju sve potrebne dozvole za rad.

- Prvo nam je potrebno mišljenje Hrvatske veterinarske komore nakon čega je potrebna veterinarsko-zdravstvena suglasnost pulske ispostave Veterinarske inspekcije. Nakon toga je potrebno obaviti pregled komisije, odnosno povjerenstva Ministarstva poljoprivrede vezano za uvjete koje azil mora zadovoljavati i što se tiče građevine i zaposlenika i opreme. Nakon izdavanja rješenja Ministarstva poljoprivrede, azil može početi s radom, pojašnjava pročelnica Sokolov.

Iz njenih riječi nije potrebno biti previše pametan da bi se zaključilo da će biti super ako azil počne s radom do konca ove godine, s jednogodišnjim kašnjenjem i poskupljenjem projekta za dodatnih 20 posto.

Upravo je danas u pulskoj Komunalnoj palači pročelnica Ivana Sokolov, uz ostale aktivnosti ovog Odjela, govorila i o novom azilu.

"Završena je izgradnja objekta i opremanje skloništa za životinje Grada Pule, te se trenutno ishoduju ovlaštenja za rad. Sam azil se sastoji od zgrade skloništa u kojem se nalazi polivalentni prostor za građane i udomitelje životinja, te sve posjetitelje. U glavnoj zgradi nalaze se prostorije za izolaciju životinja, pripremanje hrane za životinje, skladišni prostori, prostorije za kupanje, pranje i njegu životinja, dok se uz prostorije skloništa za životinje nalazi i prostori veterinarske prakse u kojoj će se obavljati veterinarsko zdravstvena skrb. Smještajne jedinice za životinje (boksevi) nalaze se uz glavnu zgradu. Kako glavna zgrada, tako i boksevi, pristupačni su i otvoreni za pristup građanima i ogled. Intencija i bit rada skloništa jest da se životinje što kraće zadržavaju u skloništu te što prije udomljuju", kazala je.

Resorna pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i mlade Ivana Sokolov

Znakovito je da je nedavno, na poziv Grada, u obilasku azila bila predsjednica udruge 'Snoopy' Kristina Milovan, no na naš upit što je vidjela i kakav je njena ocjena, rekla je samo: "Bez komentara".

I inače, budući da komuniciramo s mnogim stranama, predstavnici udruga za zaštitu životinja kao i pojedini pulski veterinari imaju svoja konkretna, često kritička mišljenja o ovom azilu kao i o dr. Zidariću, no ne žele ga javno iznositi. Tako pojedini akteri ističu Zidarićevu stručnost, a neki njegovu neproaktivnost.

Umnogome je čudnom odnosu struke i aktivnih zaštitnika životinja spram azila posljedica jedinog i ne baš uspješnog zajedničkog sastanka na početku mandata pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića.

Dok su jedni kritični spram dosega novog azila, predviđajući mu lošu budućnost, drugi uzvraćaju da je možda motiv kritika u tome što pojedine udruge ne bi mogle udovoljiti zahtjevnom 'Pravilniku Ministarstva poljoprivrede o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinja'.

Kakogod, samo da to prešućivanje, taj izostanak javne (stručne!) rasprave, ta razjedinjenost i oportunost ne utječu u konačnici na to da u novom pulskom azilu trpe životinje!

Projektantica Helena Sterpin (Zadruga Praksa): "Sklonište je prvenstveno zamišljeno kao usputna stanica u životu ljubimca"

Pulska arhitektica Helena Sterpin iz Zadruge Praksa projektirala je azil. Ona tvrdi da je izgradnjom dugoočekivanog skloništa za životinje Pula je učinila veliki korak u smislu zaštite životinja i generalno u civilizacijskom smislu.

- Tijekom planiranja vodilo se računa da sklonište bude u najvećoj mogućoj mjeri održivo i stoga se u samom početku pokazala potreba da se planira i veterinarska praksa koja bi pružala usluge skloništu, bez da se za iste usluge mora pribjeći vanjskim pružateljima. Pri projektiranju pazilo se da volumeni budu jednostavni, materijali održivi i prilagođeni namjeni, orijentacija zgrada planirala se u skladu s karakteristikama terena i insolacije da se u najvećoj mjeri iskoristi zimi utjecaj sunca, dok se ljeti isti ublažava nadstrešnicama i istaknutim vijencima, kaže ona.

- Vođeni principom održivosti projekta, nastambe za životinje građene su vidljivim glineno-cementnim blokom koji ima specifična termička svojstva kao i otpornost na nagrizajuće substance kao što je mokraća, te je upravo namijenjen za izvedbu zootehničkih građevina. Navedeni blok je vodoodbojan te je proizveden na način da se isti ne mora žbukati, što je smanjilo ukupne troškove investicije, kaže projektantica Sterpin i nastavlja: "Prije projektiranja detaljno je snimljena lokacija na kojoj je prisutan hrast plutnjak. Pozicije navedenih stabala su zabilježene, te se projektom pazilo da se isti sačuvaju u najvišem mogućem broju, dok su se uklonjena stabla zamijenila novim unutar obuhvata. Posebno se vodilo računa da se stabla sačuvaju u prostoru za istrčavanje pasa da bi životinje mogle odmah imati zaštićeno zeleno okruženje".

Projektantica azila dipl. arh. Helena Sterpin iz Zadruge Praksa

- Posebno bismo istaknuli koncept dvorišta za istrčavanje, gdje je osim zakonski obaveznog prostora uz nastambe, planirano i dvorište uz ulaz u objekt koji je vidljiv putem velikog prozora i iz polivalentnog prostora u skloništu. Cilj je da se potakne udomljavanje životinja putem otvorenih dana i predavanja publici gdje bi udomljive životinje bile što više u kontaktu s posjetiteljima. Sam okoliš skloništa zamišljen je, u svom južnom dijelu, kao mala šetnica gdje se posvojitelj može upoznati sa psom i prošetati ga na povodcu.

- U polivalentnom prostoru osim pogleda na vanjsko dvorište s udomljivim psima, vizualni kontakt je moguće ostvariti i sa štencima, mačkama kao i svjedočiti održavanju higijene istih. Naše mišljenje je da potencijalni udomitelj, ali i djeca koja bi se trebala često pozivati u sklonište, osvijeste o  brizi koju treba posvetiti živom biću te smo željeli da i to bude vidljivo. Sklonište je prvenstveno zamišljeno kao usputna stanica u životu ljubimca, stoga će kampanje za udomljavanje biti ključ uspjeha projekta, zaključuje Helena Sterpin.

Površine i prostori novog skloništa za životinje

Ukupna površina građevinske čestice             3061,09 m2

Uprava skloništa i veterinarska praksa            268,43 m2

Smještaj za životinje             155,45 m2    

Osigurana parkirna mjesta            13

Površina za slobodno kretanje 1     140,25 m2

Površina za slobodno kretanje 2     15,14 m2

Površina za slobodno kretanje 3      50,00 m2

Smještajne jedinice za pse: 20 (minimalno velikih 40 pasa)

Smještajne jedinice za agresivne pse:  2 (minimalno velikih 4 pasa)

Smještajne jedinice za mačke:  4

Prostor za smještaj majke sa štencima    1

Prostor za izolaciju                                4

Ordinacija za prijem i pregled              2

Operaciona sala                                     1


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.