Biznis

AUTOPLIN 50 lipa skuplji

Eurosuper 95 poskupio za 81 lipu, eurodizel za 1,22 kune

Osnovni eurosuper 95 od utorka se na većini benzinskih postaja u Hrvatskoj prodaje po cijeni od 12,18 kuna po litri, što je za 81 lipu više nego jučer, dok je osnovni eurodizel poskupio za 1,22 kune, na 12,51 kunu, a cijene premium goriva su uglavnom iznad 13 kuna po litri


 
3 min
HINA

Osnovni eurosuper 95 od utorka se na većini benzinskih postaja u Hrvatskoj prodaje po cijeni od 12,18 kuna po litri, što je za 81 lipu više nego jučer, dok je osnovni eurodizel poskupio za 1,22 kune, na 12,51 kunu, a cijene premium goriva su uglavnom iznad 13 kuna po litri

Osnovni eurosuper 95 od utorka se na većini benzinskih postaja u Hrvatskoj prodaje po cijeni od 12,18 kuna po litri, što je za 81 lipu više nego jučer, dok je osnovni eurodizel poskupio za 1,22 kune, na 12,51 kunu, a cijene premium goriva su uglavnom iznad 13 kuna po litri.

Po podatcima s tražilice jeftinijeg goriva Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te portala cijenegoriva.info, cijena osnovnog eurosupera 95 na benzinskim postajama Ine, Petrola, Croduxa, Lukoila i još nekih distributera od danas iznosi 12,81 kunu po litri, što je za 81 lipu više nego jučer, dok je na postajama Tifona osnovni benzin još lipu skuplji i cijena mu je 12,19 kuna.

Tako za spremnik eurosupera 95 od 50 litara od danas na većini benzinskih postaja treba izdvojiti 609 kuna, ili 40,50 kuna više nego jučer. 

Nešto je veći porast cijene kod osnovnog eurodizela, koji na većini postaja od danas stoji 12,51 kunu po litri, a na Tifonu 12,53 kune. To je za 1,22 odnosno u slučaju Tifona 1,24 kune po litri više nego jučer, čime za spremnik od 50 litara treba izdvojiti 61 kunu više nego jučer.

Cijene osnovnog benzina i dizela do danas su bile "fiksirane", eurosupera 95 na 11,37 kuna po litri, a eurodizela na 11,29 kuna, dok su nove cijene utvrđene nakon što je Vlada jučer reagirala dvijema uredbama, kojima je fiksirala maržu trgovaca naftnih derivata na osnovni eurosuper i eurodizel te na plavi dizel, a privremeno je smanjila i trošarine na dizelsko i benzinsko gorivo.

Vladine uredbe jučer su objavljene u Narodnim novinama i danas su stupile na snagu.

Tako je uredbom o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata ukupna marža za dizelsko i benzinsko gorivo fiksirana na 75 lipa po litri, a na plavi dizel na 50 lipa po litri. 

Izmjenama Uredbe o trošarinama država je, pak, na rok od 90 dana smanjila trošarine na dizelsko i benzinsko gorivo, i to za 40 lipa po litri bezolovnog motornog benzina te 20 lipa po litri dizelskog goriva. 

Na osnovu tih mjera Vlada je procijenila da će se rast cijena osnovnog eurosupera i eurodizela uspjeti zadržati u rasponu od 80 lipa do 1,20 kuna po litri, dok bi bez tih mjera realni tržišni porast iznosio oko dvije kune. Vladine su procjene, naime, govorile da bi bez intervencije osnovni benzin od danas stajao 13,28 kuna po litri, dizel 13,71, a plavi dizel 8,81 kunu, dok su nakon intervencije čak i lipu-dvije manje od Vladinih predviđanja cijene benzina od 12,19 kuna po litri, a dizela od 12,53 kune. 

Premium dizelska goriva poskupjela su za više od jedne kune, odnosno između 1,15 do 1,40 kuna po litri, čime su se negdje približili razini od 14 kuna po litri. 

Tako se od danas Inin eurodizel class plus, kao i Lukoilov eurodizel ecto prodaju po cijeni od 13,56 kuna, na Tifonu eurodizel premium stoji 13,67 kuna,  dok Crodux svoj eurodizel maxpower i Petrol svoj Q Max eurodizel prodaju po cijeni od 13,86 kuna po litri, pokazuju podatci s web portala Ministarstva gospodarstva o maloprodajnim cijenama naftnih derivata. 

Od danas je skuplji i autoplin, i to po podatcima portala cijenegoriva.info, za prosječnih 50 lipa.


Nastavite čitati

Poštovani gospodine Plenkoviću, digli ste si plaće, a kada će na dnevni red doći medijske slobode i prava novinara?

Sindikat novinara Hrvatske upozorava i na činjenicu da novinari/ke za svoj odgovorni i društveno važni rad za javno dobro zarađuju u prosjeku svega 1.043 EUR neto. Usto, samo u dva javna medija redovito se obnavljaju kolektivni ugovori, dok u privatnim medijima gotovo  u potpunosti izostaje i socijalni dijalog i zaštita radničkih prava i kolektivni ugovor. Time se medijskim radnicima u RH krši temeljno ljudsko pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje iako EU od svih članica traži pokrivenost od 80 posto tržišta rada kolektivnim ugovorima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.