Tehnomont diže kvalitetu usluge u Marini Veruda
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Bogata sam znanjima, životnim iskustvom, kroz salon sam otpratila cijele generacije; bake, mame, kćeri i unuke. Dan danas friziram neke klijentice koje sam naslijedila od djeda. Kakvo je to bogatstvo, mnoge više niti ne smatram klijentima, to su moji prijatelji, ponosno veli Goga
Bogata sam znanjima, životnim iskustvom, kroz salon sam otpratila cijele generacije; bake, mame, kćeri i unuke. Dan danas friziram neke klijentice koje sam naslijedila od djeda. Kakvo je to bogatstvo, mnoge više niti ne smatram klijentima, to su moji prijatelji, ponosno veli Goga
Frizerski salon Goga u ulici Sergijevaca, točno preko puta crkve Gospe od Milosrđa, najstariji je frizerski obrt u Puli. Njegova vlasnica Olga Šuvaković - svima znana kao Goga, istoimeni je obrt otvorila 1982. godine. No frizerska djelatnost na ovoj adresi egzistira još od daleke 1903. godine, a salon je u Goginoj obitelji gotovo sedam desetljeća!
Goga je salon preuzela od bake, a koja ga je pak preuzela od svoga supruga, Goginog djeda.
- Moj djed Borislav Stojkov, svima znani kao Boro, frizerski je salon u ulici Sergijevaca preuzeo 1957. godine. On je zapravo u Pulu iz Beograda stigao radi svoje supruge, moje bake koja je bila bolesna i kojoj su liječnici preporučili odlazak na more.
No kada je stigao u Pulu više nikada nije iz nje otišao.
Za njim je ubrzo stigla i moja majka, tada 18-godišnjakinja koja se u Beogradu u tajnosti udala i dovela roditelje pred gotov čin, sa svojim suprugom, mojim ocem i tako sam se ja rodila u Puli.
Za sebe nikada nisam govorila da sam Istrijanka, ali s ponosom ističem da sam Puležanka, započinje svoju zanimljivu obiteljsku priču naša sugovornica.
- Dok je radio muškarcima je bio zabranjen ulaz, lijepo bi uputio gospodu da pričekaju svoje supruge vani dok ne budu gotove, smije se Goga, dodajući da je kao malena stalno 'visila' po salonu, ali je na upite hoće li biti frizerka kad odraste uvijek odriješito odgovarala - "Nema šanse".
No sudbina je htjela drugačije.
- Iako je moja baka cijeli svoj život pomagala djedu u salonu, još u Beogradu pa onda i u Puli, tijekom Drugog svjetskog rata dio dokumenata o njenom radu je nestao, a kasnije je postojao i sulud propis po kojemu žena nije mogla biti zaposlena kod supruga.
Stoga je moj djed, čim je mogao, otišao u prijevremenu mirovinu, a salon prepustio baki Elizabeti kako bi mogla skupiti dovoljno staža da se i ona umirovi. No djed je u salonu, koji tada nije imao naziv već samo natpis "frizerski salon" na tri jezika, pomagao sve do smrti; u subotu je radio, a u nedjelju umro, priča nam Goga.
- Mjesta na usmjerenju kojeg sam htjela nije bilo, ali su me uvjerili da upišem sličan, za dizajnera interijera i da ću se kasnije moći prebaciti. Prošla je prva godina, stigla druga, no mjesta u željenom smjeru nije bilo i moje su frustracije i razočaranje rasli.
Na drugoj godini stigla sam kući na prvomajske praznike i rekla roditeljima: "Nema šanse da se vratim", prisjeća se Goga.
Od ljutne roditelja radi odustajanja spasio ju je upravo djed koji joj je ponudio da mu pomaže u salonu do kraja ljeta, a onda odluči koju želi školu upisati u jesen.
- Imala sam sreću pa mi priznali dosta predmeta i tako sam, tada trogodišnju školu, završila sa samo 17 godina i našla se na tržištu rada. Naravno, otišla sam djedu i baki u obiteljski salon, veli Goga.
U njemu je sada punih 46 godina. Gotovo pola stoljeća!
Gradski prostor, u kojem je salon, dvaput je potpuno preuredila, u njega puno uložila, no djedov šešir još uvijek ima svoje mjesto - na polici s lijeve strane ulaza. Točno je tamo gdje ga je on svako jutro odlagao kada bi stigao na posao.
- Bogata sam znanjima, životnim iskustvom, kroz salon sam otpratila cijele generacije; bake, mame, kćeri i unuke. Dan danas friziram neke klijentice koje sam naslijedila od djeda. Kakvo je to bogatstvo, mnoge više niti ne smatram klijentima, to su moji prijatelji, ponosno veli Goga.
Upitana da s nama podijeli tajnu uspješnog i dugovječnog obrta odgovara da u ovom poslu ne možeš biti star i da je cijeli život usavršavala svoje znanje, od Cambridgea preko Londona do Barcelone, kako je vrijeme ne bi pregazilo.
- Ja živim za taj posao. On je moj život. Gotovo tri desetljeća bavimo se i uvozom profesionalne kozmetike za salone, na čemu radi i moja kćer, dok je sin Igor sa mnom u salonu. Iako je njemu frizerstvo bilo prvi izbor, na nagovor nas roditelja završio je "četverogodišnju" školu, no na kraju shvatio da ekonomija ipak nije za njega te se vratio u salon.
Danas, dodaje njegova mama, rade zajedno no ne želi ga forsirati da jednom sve preuzme na sebe.
Goga veli kako se u četiri desetljeća njezina rada puno toga promijenilo; i u gradu, i ulici i samoj struci. Kada je njezin djed otvorio salon Pula ih je imala deset, no radilo se o salonima koji su imali i po nekoliko zaposlenih. Danas je često vlasnik i jedini radnik u svojoj radnji.
- Ako radite i trudite se, imat ćete, ako ne radite jednostavno vas više nema. To je istina i zato sam se ja jako trudila, stalno educirala, mijenjala se s vremenom, pratila razvoj struke, osluškivala tržište... I evo me, prisutna sam i dan danas i neću se, kao ni moj djed, nikada umiroviti. Radit ću sve dok mi to zdravlje dopušta, smije se naša sugovornica.
Razgovarajući o trendovima i frizurama Goga navodi da je danas moderno - baš sve.
Pitate li mene osobno nije bitno kakvu frizuru neka žena nosi već kako je nosi, bitan je njezin personality, njezina osobnost. U vrijeme moje mladosti svaka je žena gledala biti unikatna, biti hrabra, pa i kada su frizure bile u pitanju, danas kao da se boje biti slobodne, eksperimentirati, bitnije im je uklopiti se, navodi Goga.
Prisjeće se kako se do 70-tih kosa najčešće samo skraćivala i oblikovala viklerima, a onda je došlo do radikalne promjene koju je svojim tehnikama šišanja uveo slavni britanski frizer Vidal Sassoon.
Olga Šuvaković - GogaVidjeti lice klijentice koja se s divljenjem gleda u ogledalo i veli "nikad nisam bila ovako lijepa" to je nešto neprocjenjivo, to se ne može naplatiti, to je ono što vas tjera naprijed, za što se živi
Sassoon, otac modernog frizerstva škarama je promijenio svijet i uveo revoluciju u frizerski zanat. Svojom novom filozofijom šišanja, koje je prilagodio strukturi kostiju i geometrijskim pristupom inspiriranim Bauhausom, transformirao je svijet frizerstva, frizersku profesiju pretvorio u cijenjeni zanat te postavio temelje moderne frizerske industrije.
- I zato sam ja 90-tih otišla u Cambridge, naučila matematiku koji sam mrzila, sve kako bih svladala famoznu tehniku i shvatila da ništa od onog što sam mislila da znam zapravo ne znam. Tek nakon dvije godine bila sam sprema pratiti druge škole i tehnike.
To je zapravo osnova, ne možete pisati pismo, a da znate slova, isto vam je kod šišanja. Kada vas dobar frizer dobro ošiša kosa raste, ali drži formu i vi ste na miru barem tri, a možda i šest mjeseci, odaje nam ova iskusna frizerka.
Nažalost, smatra kako se on danas degradiran i mnogi upisuju frizersku školu samo zato "da bi nešto upisali".
- Ukoliko od jednog razreda godišnje dobijete jednog frizera dobro je, drugi pobjegnu od struke u druge poslove, naprosto zato jer za ono što su se školovali nemaju afiniteta ni ljubavi, navodi Goga te nastavlja da nitko ne postaje frizerom radi novca već radi zadovoljstava koji rad s ljudima pruža.
Razgovarajući dotičemo se naravno i ulice Sergijevaca, nekad žile kucavice grada, koja je sada tijekom ljeta samo uhodana turistička staza, a zimi prazna i otužna.
Ulicu je smatra Olga uništila pretvorba kada su mnogi gradski prostori na razne načine prešli u privatne ruke. Zatim, u jednom razdoblju, previsoke najamnine kada ni oni sa odličnim idejama nisu mogli sanjati o prostoru u gradu da bi joj u konačnici presudila - propast Uljanika.
Dakako tu je i problem parkinga, dodaje Goga, koja na pitanje gdje se ona parkira i ima li barem povlaštenu parkirnu kartu nakon 50 godina rada veli kako - nema.
- Nećete vjerovati, ali upravo zbog problema s parkiranjem u grad dolazim kombijem, onda se pakiram gdje mogu, dalje od centra, izvadim bicikl i dođem do salona, veli nam.
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Koncert počinje u 18 sati i ulaz je slobodan za sve posjetitelje
Posjete hospitaliziranim pacijentima se ograničavaju, djelatnicima preporučeno nošenje maske
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.