Radni strojevi i agregati na gradilištu uz samu zgradu Unilinea u Puli prošlog su tjedna ponukali nekoliko čitatelja da nam se jave. Razlog je - ploča sa zabranom gradnje istaknuta na samom ulazu u gradilište na kojem se - gradi!
Zemljište i tek započeta gradnja, koja je prvotno pripadala upravo tvrtki Uniline, da bi kasnije bila prodana Monvidal Investu u vlasništvu građevinskog poduzetnika Marija Jašarevića, buduća je stambena zgrada od stotinjak stanova i, kako Jašarević kaže, jedan 'lijep projekt' za koji je građevinska dozvola uredno izdana.
Jašarević: Mi smo potlačena klasa! Nad nama se provodi mobing!
Ploča zabrane pak, objašnjava, postavljena je nakon što se građevinar sa susjedne parcele formalno žalio na ovaj projekt. A žaliti se, veli Jašarević, može bilo tko.
- I ode lijepo građevinska dozvola na žalbu u Zagreb. Tamo je 3.000 predmeta, a njih šestoro radi. Tako da je to udarac ispod pojasa, veli Jašarević.
Žalba je, koliko mu je poznato, predana prije nešto više od mjesec dana, no on je uvjeren da će nadležna ustanova utvrditi da je sve napravljeno po pravilima. Problem je, veli, što je zakon takav da, dok je žalba aktivna, gradnja nije moguća. Donedavno je, priznaje, na gradilištu bilo radova, no sada su svi obustavljeni i čeka se rasplet situacije.
- Ne radimo preko zabrane. Planirali smo do 15. srpnja raditi bez obzira na zabranu. Sada do 15. rujna neću graditi, odnosno do datuma isteka zabrane, a ako dobijem iz Zagreba odobrenje ranije, odmah mogu početi raditi. Već sam morao povući ljude. Ne mogu ja iznad zakona, zakon mora da reagira, zaključuje Jašarević i naglašava da se upravo u zakon i struku i uzda.
- Meni je jedina zaštita u ovoj državi zakon. Spor, ali ipak postoji, veli.
Isto, dodaje, vrijedi i za stručne službe i inspektore s kojima dobro surađuje.
- Nemam nikakvih problema s inspekcijama. Ljudi znaju raditi svoj posao i znaju zakon, ali znaju nažalost i ovi koji rade to što rade. Ali, znate kako je i inače, susjed kao susjed, kaže vlasnik Monvidal Investa. No, nije mu ovo prva ovakva situacija. Nad građevinarima se, smatra on, redovno vrši mobing.
- Svuda otpor, svuda si neprijatelj broj jedan. A mi uplaćujemo u proračun. Baš smo potlačena klasa. Sve živo plaćamo, a prava su nam nula, veli Jašarević, i dodaje: "Što da vam kažem?! Mobing! Vrše mobing nad nama.“
Salvodor u čudu, ističe dobru suradnju sa stanovnicima Kaštanjera
Žalbu je prema riječima Marija Jašarevića, podnio izvođač radova na susjednoj parceli, koji ugovor o gradnji ima s njenim vlasnikom, građevinskim poduzetnikom Ivicom Salvadorom.
Zanimljiv je odgovor Ivice Salvadora.
-Ovo je prvi glas da se ide kritikom prema nama. Investitor se nije niti jednom javio nama kao susjedu niti se, kako nam kaže starosjedioc, nije obratio njemu. Stoga, nismo točno upućeni o čemu je riječ, nismo koristili nikakvu mogucnost prigovora niti je bilo potrebe za tim, napisao nam je Ivica Salvador, inače vlasnik nekoliko desetaka građevinski tvrtki.
U nastavku je čitateljima, a posredno i Jašareviću, ponudio nekoliko savjeta.
-Mi smo za gradnju kao što i sami gradimo, jer se bavimo tom djelatnošću. Nama je poznato još od 2004. godine na dalje, da su stanari u širem krugu Kaštanjera susretljivi što se tiče same gradnje kvarta i zato se gradi. Također, kao investitori uvijek smo uzvraćali stanarima i susjedima na način da pomognemo ako bilo sto treba, nešto što je nama u prirodi posla, a njima je potrebno za dobrobit i izgled ne samo nove zgrade koja se gradi nego i susjednog objekta: po pitanju izgradnje nekog zida, sanacije fasade ili rješavanja oborinskih voda, objašnjava Salvador.
Salvador: Etičko poslovanje sastavni je dio našeg poslovanja
Iako se često mogu čuti žalbe i zamjerke na rad njegovih tvrtki, Ivica Salvador tvrdi da mu je dobrobit zajednice na prvom mjestu.
- Uvijek smo prisutni i stojimo na raspolaganju za pomoć, a to sve jer znamo da ti isti stanari moraju godinu do dvije slušati kako se odredeni objekt gradi. Dosadašnja praksa na terenu je pokazala, da ako korektno pristupiš prema lokalnoj zajednici, ista na pristojan način to i uzvrati. Nije nam cilj da opstruiramo, vec se bavimo djelatnošću koja stvara dodanu vrijednost, objasnio je Ivica Salvador svoje ciljeve. Kraj njegove izjave posebno je upečatljiv.
- Jedno od temeljnih načela našeg djelovanja je etičko poslovanje pri čemu dajemo značajan doprinos dobrobiti cjelokupne zajednice. Sukladno tome, ulaganje u lokalnu zajednicu i podizanje kvalitete života postalo je sastavnim dijelom naseg poslovanja, zaključio je Salvador.
Jašarević: Kad krene gradnja gotovi smo za 18 mjeseci
Vrijedi napomenuti da se Jašarevićeva zgrada nalazi ispred dvije Salvadorove i da je možda u tome jedan od razloga za aktualne probleme na Kaštanjeru. Jašarević kaže da bi mogla biti gotova za dvije godine.
Za zgradu, koja će u cijelosti biti stambene namjene, idejni je projekt napravljen još dok je bila u vlasništvu Unilinea, objašnjava Jašarević, a on je projekt preuzeo na preporuku svog arhitekta Borisa Buljana. Očekivano vrijeme završetka je 18 mjeseci od početka gradnje, a kada će se s gradnjom započeti, ovisit će o raspletu situacije sa žalbom.
Podsjetimo, o problemima okolnih stanara s oba investitora pisali smo i nekoliko navrata.
- Kada smo ovdje izgradili kuću bilo nas je svega nekoliko, sve obiteljske kuće. Desetljećima se u ulicu nije ništa uložilo da bi se posljednjih godina sve prodalo i na svim parcelama oko mene niknule su zgrade. U kvartu obiteljskih kuća niču zgrade prizemlje plus četiri kata. Zgrade okružene betonom, bez ijednog cvijeta, a kamoli drva, rekao nam je tada jedan od susjeda.