Nakon neuspješne prodaje Česima, a zatim i propalog modela javnog prikupljanja ponuda, pulsko brodogradilište uskoro, već za dva-tri tjedna, ide na javnu dražbu, i to po početnoj cijeni od 156 milijuna kuna.
Tako je upravo odlučeno na Skupštini vjerovnika Uljanik Brodogradilišta 1856 u stečaju, koju je sazvao sudac Trgovačkog suda u Pazinu Ivan Dujić. 'Za" licitaciju po navedenoj početnoj cijeni, uz predstavnicu države kao većinskog vlasnika, zamjenice županijskog državnog odvjetnika Nevenke Kovčalija, "Za" su glasali Samir Hadžić i Neven Radolović, "Protiv "je bio sindikalac Boris Cerovac, koji se zalaže da početna cijena bude 155 milijuna, koliko su dosad ponudili Česi. Cerovac je naknadno izjavio da će radnici, dođe li do prodaje, moći namiriti svoja potraživanja te da su radnicima itekako potrebni ti novci.
Sindikalac Boris Cerovac: "Dođe li do prodaje, radnici će namiriti svoja potraživanja, a njima su itekako potrebni ti novci"
Ako prodaja brodogradilišta ne uspije ni na dražbi, stečajni upravitelj Loris Rak najavio je spuštanje početne cijene.
Predstavnik HEP-a, vjerovnika koji potražuje od Uljanika 1,4 milijuna eura bio je 'suzdržan'.
Usput, Samir Hadžić kao pojedinačni vjerovnik potražuje 10 tisuća eura, a u sudnici također danas prisutan njegov kolega Neven Radolović 5.000 eura.
Govoreći po izlasku iz sudnice koliko je teško poslovati u ovim okolnostima, u situaciji kad vas banke doživljavaju kao tvrtku u stečaju (jer vam je većinski vlasnik u stečaju), direktor Uljanik Brodogradnje 1856 Samir Hadžić kazao je: "Teško je poslovati kad ste ničiji, kad ste dugo na prodaju, kad svi postojeći ili budući poslovni partneri čekaju da vide tko će biti novi vlasnik. Jedva čekamo da se ovo dovrši, i da napokon pričamo o poslovima".
Hadžić je kazao da sada, zajedno s kooperantima, imaju 500-tinjak radnik i da se taj broj mijenja na tjednoj bazi. Posljednja plaća kasnila je pet do sedam dana, no on se nada da će ubuduće sve biti podmireno na vrijeme.
Direktor Uljanik Brodogradnje Samir Hadžić
Dražba se očekuje u prvoj polovici svibnja, kako je rekao stečajni upravitelj Loris Rak, čiji je prvotni prijedlog o početnoj cijeni, intervencijom predstavnice države, uvećan za jedan milijun. Naime, on je predložio da se 54,77 posto udjela u Uljanik Brodogradnji licitira uz početnu cijenu od 20,57 milijuna eura (155 milijuna kuna), koju je početkom godine ponudila češka grupa CE Industries, i koji još uvijek ostaju na toj ponudi.
Loris Rak je uoči jutrošnje sjednice predložio odustajanje od modela prodaje putem javnog prikupljanja ponuda te izbor modela javne dražbe.
Stečajni upravitelj Loris Rak i zamjenica županijskog državnog odvjetnika Nevenka Kovčalija (foto arhiv)
Podsjetimo, većinski udjel od 54,77 posto udjela u Uljanik Brodogradnji 1856. bezuspješno se u prvom krugu u siječnju pokušao prodati po početnoj cijeni od 27,64 milijuna eura. dok je ranije češki CE Industries ponudio cijenu od 20,57 milijuna eura ili 155 milijuna kuna.
Nakon toga država se tada odlučila na varijantu po kojoj će pulsko brodogradilište biti ponuđeno na javnom natječaju, no budući da se do isteka rok za dostavu obvezujuće ponude 11. travnja nije javio ni jedan kupac, sazvana je nova, danas održana Skupština vjerovnika Uljanik Brodogradilišta, uoči koje je stečajni upravitelj Loris Rak, kako smo pisali, najavio da “ne bi nastavio drugi krug prodaje s umanjenjem cijene od 10 posto, već bi se skupštini predložilo da se unovčenje obavi preko javne dražbe koja bi se organizirala u kratkom roku gdje bi onda ponuditelji od početne cijene licitirali ka većoj cijeni, i naravno da bi se u tom slučaju ponudilo sklapanje ugovora najboljem ponuditelju".
Bit će zanimljivo vidjeti da li će se na dražbi pojaviti i turska tvrtka Imza Marine za koju se govorilo da je zainteresirana za preuzimanje Uljanika, ali do jučerašnjeg isteka roka nije dostavila svoju ponudu.
Država, koja ima prevladavajuću ulogu u Skupštini vjerovnika Uljanik Brodogradilišta u stečaju, prošlog je ljeta odlučila da će se 54,77 posto udjela u Uljaniku prodavati kroz javni poziv, za početnu cijenu ne manju od 208,3 milijuna kuna. U rujnu je zatim stečajni upravitelj Loris Rak izjavljivao da postoji interes domaćih i inozemnih potencijalnih ulagača. Sve je bilo pripremljeno za raspisivanje natječaja, da bi tada sve zaustavila ponuda češke grupe.
Češki holding Jaroslava Strnada je, podsjetimo, prošlog ljeta preuzeo slavonskobrodskog industrijskog diva Đuru Đakovića.