Biznis

Danas se obilježava Svjetski dan poduzetnica

ŽENE SU VLASNICE gotovo svakog petog poduzeća u Hrvatskoj, a svaka druga tvrtka koja se bavi ostalim uslužnim djelatnostima - njihova je

Analiza Fine pokazala je da je lani u isključivo ženskom vlasništvu bilo 25.198 društva ili 18,6 posto, a žene su još u 11.053 društava suvlasnice s muškarcima i/ili pravim osobama, što udio ženskog poduzetništva u ukupnom broju društava diže na 26,7 posto * Promatrano po područjima djelatnosti, žene poduzetnice prevladavaju u području ostalih uslužnih djelatnosti s 49,6 posto udjela.


 
3 min
HINA
Ilzstracija: Pixabay

Analiza Fine pokazala je da je lani u isključivo ženskom vlasništvu bilo 25.198 društva ili 18,6 posto, a žene su još u 11.053 društava suvlasnice s muškarcima i/ili pravim osobama, što udio ženskog poduzetništva u ukupnom broju društava diže na 26,7 posto * Promatrano po područjima djelatnosti, žene poduzetnice prevladavaju u području ostalih uslužnih djelatnosti s 49,6 posto udjela.

Udio žena u vlasničkoj strukturi trgovačkih društava u Hrvatskoj u 2021. godini iznosio je 26,7 posto, pokazuje analiza Financijske agencije (Fina) objavljena u povodu Svjetskog dana poduzetnica koji se obilježava 19. studenoga.

Analiza Fine pokazala je da je lani u isključivo ženskom vlasništvu bilo 25.198 društva ili 18,6 posto, a žene su još u 11.053 društava suvlasnice s muškarcima i/ili pravim osobama, što udio ženskog poduzetništva u ukupnom broju društava diže na 26,7 posto.

Udio žena poduzetnica, tj. vlasnica/osnivačica trgovačkih društava u razdoblju od 2012. do 2021. lagano je rastao, uz iznimku 2015. kada je bio manji (18,3 posto) u odnosu na 2014. godinu (20,4 posto) te 2021. kada je udio također bio manji (18,6 posto) u odnosu na 2020. godinu (22 posto), navode iz Fine.

Napominju pritom da je udio ženskog poduzetništva još veći kada se trgovačkim društvima u isključivo ženskom, pridodaju društva u mješovitom muško-ženskom vlasništvu.

"U razdoblju od 2012. do 2021. udio ženskog poduzetništva (žene osnivačice i mješoviti osnivači) u ukupnom broju trgovačkih društava kretao se od najmanjeg udjela od 26,7 posto (2021.) do najvećeg udjela od 33,1 posto (2016.)", navodi se u analizi.

Podaci pokazuju i da je lani od ukupno 135.869 društava, njih 51,4 posto bilo isključivo u vlasništvu muškaraca, 5,7 posto u vlasništvu pravnih osoba, 8,1 posto u mješovitom vlasništvu, dok za 16,2 posto ili 21.991 trgovačko društvo nije moguće odrediti kojoj skupini pripadaju.

Najveći udio trgovačkih društava u vlasništvu žena u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

Promatrano po županijama, najveći udio trgovačkih društava koja su isključivo u vlasništvu žena lani je bio u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, 21,2 posto.

Naime, od ukupno 2.150 trgovačkih društava s područja te županije, u 456 društava vlasnice su isključivo žene, dok je 1.093 društava ili 50,8 posto u vlasništvu muškaraca.

Udio žena poduzetnica najniži je u Požeško-slavonskoj županiji (15,4 posto) u kojoj sjedište ima ukupno 942 trgovačka društva, a od toga su u 145 društava vlasnice žene, dok je 561 društvo ili 59,6 posto u vlasništvu muškaraca.

Nominalno, najveći broj trgovačkih društava isključivo u vlasništvu žena je u Gradu Zagrebu, 8.904 društva, čime u ukupnom broju društava koje imaju sjedište na području Zagreba imaju udio od 19,4 posto, navode iz Fine.

Poduzetnice s najvećim prihodom u trgovini

Promatrano po područjima djelatnosti, žene poduzetnice prevladavaju u području ostalih uslužnih djelatnosti s 49,6 posto udjela.

Nominalno, najviše je žena poduzetnica u području stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti - od 5.720 društava u toj djelatnosti, u 26,5 posto vlasnice su žene.

Po podacima Fine, poduzetnice u području trgovine ostvarile su najveće ukupne prihode u iznosu od 12,8 milijardi kuna. Slijede poduzetnice u prerađivačkoj industriji s ostvarenih 5,7 milijardi kuna prihoda te građevinarstvu s ostvarenih 3,7 milijarde kuna prihoda.

"Unatoč poticajima razvoju ženskoga poduzetništva, srednjoročnim strategijama razvoja i nastojanjima da se žene u većoj mjeri uključe u područje biznisa koje još uvijek, u velikome dijelu, pripada muškom dijelu stanovništva, analiza podataka iz godišnjih financijskih izvještaja prema rodnom kriteriju pokazala je da je i u 2021. godini najveći broj društava u vlasništvu žena u uslužnim djelatnostima, dok je u ostalim djelatnostima koje su pretežito proizvodnoga karaktera veći broj muškaraca kao vlasnika", zaključuje se u analizi Fine u povodu Svjetskog dana poduzetnica.


Nastavite čitati

Odbor za obranu jednoglasno podržao obrambene zakone kojima se uvodi vojni rok. No, puno je nejasnoća, posebno oko priziva savjesti

Govoreći o prizivu savjesti, Marin Živković (Možemo) ustvrdio je kako će to postati privilegija bogatih jer si siromašni ljudi ne mogu priuštiti tri ili četiri mjeseca neplaćenog rada. Naime, vojna obuka plaćat će se 1100 eura neto mjesečno, tromjesečno služenje u Civilnoj zaštiti 250 eura, a za rad u lokalnim jedinicama dobivat će se naknada u vidu plaćenog prijevoza

Svi u aferi Bankomat oslobođeni krivnje

Optužbe su se odnosile na razdoblje upravljanja Hrvatskom poštanskom bankom, tijekom kojeg su, prema navodima optužnice, nezakonitim kreditima i financijskim aranžmanima navodno oštetili banku za višemilijunske iznose

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.