Festival znanosti, najvažnija i najsveobuhvatnija manifestacija popularizacije znanosti, održat će se od 2. do 7. svibnja u 37 gradova diljem Hrvatske, ove godine ponovno uživo, a središnja je tema "Život", priopćili su u četvrtak organizatori Festivala.
Tema "Život" nametnula se kao bitna u pandemijskim vremenima koja su potaknula brojna pitanja, među ostalima o krhkosti života, vrijednostima u životu i kako znanost utječe na život te kako ga može učiniti duljim i boljim. Uz glavnu temu posjetiteljima se nudi i niz drugih različitih tematskih perspektiva primjerenih trenutku življenja.
Zadana tema, ističu organizatori, uvijek se obrađuje sa znanstvenog, edukativnog i kulturološkog stajališta, a posjetitelje očekuju brojna predavanja, projekcije, demonstracije pokusa, radionice, tribine, okrugli stolovi, predstave i drugi programi namijenjeni popularizaciji znanosti primarno kod mladih (studenata i srednjoškolaca), ali i drugih ciljnih skupina.
"S čak 37 gradova sudionika, ove godine dosegnuli smo rekordan broj lokacija na kojima se odvija program Festivala znanosti. Kada tome dodamo još i brojku od gotovo 2.000 sudionika u programu, očigledna je važnost ove dugogodišnje manifestacije popularizacije znanosti za hrvatsku znanost i korisnike", ističu organizatori.
U Zagrebu se većina programa odvija u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, gdje će se održati i svečano otvorenje manifestacije te na još sedam lokacija u gradu.
Posjetitelje očekuje pet izložbi, 47 predavanja, 61 prezentacija, 97 radionica, a u njihovu kreiranju sudjelovalo je više od 400 sudionika.
U Splitu dvjestotinjak različitih aktivnosti
Sveučilište u Splitu organizira dvjestotinjak različitih aktivnosti u gradu, u Kampusu, na Peristilu i na Mejama, ali i u Sinju, Trilju, Muću, Ogorju, Imotskom, Kaštelima, Mosoru, Omišu, te Zadru gdje će posjetitelji moći slušati predavanja, pogledati prezentacije, izložbe, pokuse te sudjelovati na radionicama, tribinama i okruglim stolovima.
Prvoga dana na otvorenju ispred zgrade triju fakulteta, posjetitelje očekuje niz zanimljivih pokusa, praktičnih aktivnosti na temu biljnog i životinjskog svijeta i escape room na temu "Arhimed i Tesla igraju rulet u Las Vegasu", a profesori PMF-a uz pomoć robotića pokazat će mogućnosti oponašanja ponašanja živih bića uz uporabu umjetne inteligencije, najavili su na Sveučilištu.
Svima željnim znanja Festival će ponuditi odgovore na brojna pitanja o životu, iz znanosti i umjetnosti, promovirat će zdrave životne navike, govoriti o rizicima konzumacije energetskih napitaka, o kvaliteti stanovanja, životinjskom i biljnom svijetu, moru, životu Kineskog zida, ali i o zračenju 5G mobilnih sustava, životima književnika te književnih likova, o obiteljskom pravu u svakodnevnom životu ali i pravu radnika na dostojanstven rad.
Posjetitelji će moći doznati i kakav je život umjetnika, kakve priče mogu ispričati kosturi te koji su rizici i dobrobiti unosa kuhinjske soli. Isto tako će naučiti o životu nakon značajnih računovodstvenih i financijskih otkrića.
U programu Festivala u srijedu od 9 do 17 sati sudjelovat će istraživački brod Instituta za oceanografiju i ribarstvo BIOS DVA.
Sa Sveučilišta poručuju da se kroz Festival znanosti promoviraju znanstveni principi i znanstveni načini mišljenja. Posebna i ciljana skupina uvijek su im djeca jer im je cilj zaintrigirati ih kroz promociju znanosti, ali i potaknuti na proučavanje okoline i svijeta, te neke od njih nadahnuti da se žele baviti znanošću.
Ulaz na Festival znanosti besplatan je za sve građane, a program namijenjen svim uzrastima.
Organizatori Festivala su sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom.