Komunal

DOZNAJEMO KAD SE OTVARAJU (STAKLENA) VRATA

(FOTO I VIDEO) OVAKO IZGLEDA NOVA BUNARINA "Želja nam je ovdje ponovno dovesti živu glazbu i plesnjake"

Ograda je sada staklena i omogućuje neprekinut pogled na more, a gornja polovica staklenih zidova jednim pritiskom botuna zatvoreni objekt pretvara u ljetnu terasu. Retro Bunarina je prošlost, ali njoj spasa i nije bilo. Sada stiže - cjelogodišnja Bunarina. A mi smo u nju i iz nje zavirili pred samo otvaranje


27.06.2025
5 min
Maja Jokanović

Ograda je sada staklena i omogućuje neprekinut pogled na more, a gornja polovica staklenih zidova jednim pritiskom botuna zatvoreni objekt pretvara u ljetnu terasu. Retro Bunarina je prošlost, ali njoj spasa i nije bilo. Sada stiže - cjelogodišnja Bunarina. A mi smo u nju i iz nje zavirili pred samo otvaranje

Živnula je obala, probudio se Fratarski otok, krenula je Danica. Ili, ako ćemo biti precizni, krenuo je brod Orfej, nekad zvan Danica, koji pulsku Bunarinu povezuje s ovim otokom.

A na molu s koga se otiskuje na plovidbu, 'moreplovcima' i gostima koji se na nju ukrcavaju, iz dana u dan ukazuju se sve jasniji obrisi novog zdanja nad morem u koje će se, kada se zakuca i posljednji čavao i spoji i posljednja žičica, iznova useliti jedan od omiljenih pulskih ugostiteljskih objekata - kafić i restoran Bunarina.

Aktivno je ovo mjesto i sada, ali tek na drugoj polovici nekadašnjeg dvojnog objekta uz lučicu, te na betonskoj platformi prije nje, gdje je ovog ljeta donesen i mobilni šank.

Jedino što nije bilo u funkciji, posljednji je objekt u nizu, smješten najdalje prema Verudi. On je pak, u nužnoj obnovi, nakon što ga je starost dovela do potpuno derutnog stanja, a izloženost moru i do ugrožene statike. 

"Gdje je nestala retro Bunarina?"

"Zastakljeno je! Hoće li sada to biti zatvoreni objekt?", "Gdje je nestala terasa? Hoće li raditi i zimi? Gdje je nestala 'retro' Bunarina?".

Neka su ovo samo od pitanja oko kojih se vode polemike na molu uz zgradu, dok se čeka dolazak Danice. Orfeja!

A mi smo odgovore potražili upravo tamo gdje se slilo najviše pitanja - iza novog staklenog pročelja, koje je mnoge promatrače navelo na pomisao da Bunarina sada postaje zatvoren objekt.

- Ne postaje! Naprotiv! Vraća se velika terasa koja će sada biti i otvorenija prema moru, kaže nam Matia Stojković iz Jedriličarskog kluba Uljanik, koji upravlja Bunarinom, dok nas vodi kroz objekt u finišu obnove, kako bi nam pokazao novi mehanizam koji omogućiti da se novi kafić otvara prema vani u onoj mjeri u kojoj to budu dozvoljavali vremenski uvjeti.

Naime, vanjski 'zidovi' objekta, koji je nekada bio terasa natkrivena tendom i omeđena drvenog ogradom, sada su staklene stijenke podijeljene u tri segmenta. Donji panel fiksna je verzija nove ograde, koja sada otvara pogled na more,  dok je gornja polovina podijeljena u dva dodatna staklena segmenta, koji omogućavaju puno ili djelomično otvaranje terase.

Matia Stojković

- Za ovakve objekte postoje tri mogućnosti staklenih zidova. Prve dvije, harmonika i klizni stakleni panoi, nisu nam odgovarali. Prvi kod otvaranja zauzima dio unutrašnjeg prostora, a drugi ne omogućava da se vertikalno terasa u cijelosti otvori jer se na jednom mjestu uvijek paneli preklapaju jedan preko drugog. Mi smo se zato odlučili za model koji se komercijalno zove 'giljotina' - stakleni zid koji se, uz pomoć mehanizma, može u gornjem dijelu spuštati i podizati u dvije razine, pa se tako zid može u cijelosti zatvoriti u zimskim uvjetima ili podignuti na oko tri četvrtine visine, objašnjava nam Stojković.

Na ovaj će, način, dodaje, prostor moći maksimalno iskoristiti ljetnu sezonu, za razliku od nekadašnje terase, koja je s dolaskom prvih vjetrova i kiša postajala nefunkcionalna. 

Retro terasa je, dakle, otišla u prošlost, a stiže moderna verzija stare Bunarine, koja će raditi cijele godine.

- Donekle moderna, smije se Stojković. U nekim zemljama bi i ovo bilo retro.

Sve ostaje gdje je bilo

Nije puno posla ostalo do kraja. Stolovi i stolice već su stigli, konstrukcija je završena i postavljene su podne obloge. Preostali koraci uključuju postavljanje nekoliko zidnih obloga i drvenih oplata na sam šank, donošenje još jedne šankerske vitrine i uređenje hladne komore. Nakon toga, moći će se rasporediti stolovi i stolice. Konkretno 30 stolova i 70 stolica, dodaju.

- Nezahvalno je davati precizna obećanja jer uvijek ovisimo o tome kada će majstori završiti svoj dio posla, ali očekujemo da bi sve moglo biti gotovo i spremno za svečano otvaranje kroz dva tjedna, pa će objekt biti otvoren veći dio ove sezone, kaže nam Stojković.

Nakon uklanjanja starog objekta
Rana faza izgradnje

No, završetak radova na novoj zgradi ne znači, doznajemo, gašenje 'privremenog' prostora s mobilnim šankom. Ova, u originalnom planu tek privremena 'ispostava' pića na platou pored zgrade Bunarine, pokazalo se, postala je pravi hit pa će se ove sezone svakako zadržati na postojećem mjestu.

Dodatni šank zapravo se približio onom 'najizvornijem' dijelu Bunarine - betonskom platou koji je nekada bio srce zabavnog i društvenog života Puležana pa je sada, kaže nam Stojković, i upraviteljima objekta proradila mašta. Još jednom - ne obećavaju ništa, ali intenzivno razmišljaju o oživljavanju nekadašnjeg plesališta.

- Želja nam je, velika želja, dovesti ovdje ponovno živu glazbu i plesnjake barem jednom mjesečno, kaže.

Dodatna terasa i vanjski šank
Vanjski šank je postao hit

Ono što se također neće do daljnjeg mijenjati je druga polovica 'stare Bunarine' - objekt s kuhinjom i terasom, koji je još uvijek u 'retro' stilu. Obnoviti se mora i on no, to su planovi o kojima će se tek misliti.

- Kada završi sezona, složit ćemo polako konstrukciju i plan za dalje, sada smo fokusirani na ovaj dio projekta, zaključuje Stojković.

Podsjetimo, upravljanje ugostiteljskim objektom na Bunarini prije godinu i pol je na deset godina preuzeo tamošnji JK Uljanik, točnije tvrtka u stopostotnom vlasništvu tog sportskog kluba J.K.U. Pula d.o.o., na čijem je Stojković čelu, kao dugogodišnji član kluba. Desetogodišnja koncesija ugovorom je nove upravitelje obvezala na dvogodišnje ulaganje od 150 tisuća eura no, loše stanje zgrade vrlo je brzo drastično uvećalo ovaj iznos i to unutar jedne godine, pa je JK Uljanik, osim iz poslovanja, troškove obnove morao financirati i iz kredita. Točni troškovi, kažu iz JK Uljanik, bit će poznati tek kada cijeli projekt bude gotov.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.

  • Analitički kolačići pomažu nam unaprijediti web-stranicu prikupljanjem i analizom podataka o njezinu korištenju.

  • Marketinške kolačiće koristimo radi povećanja relevantnosti oglasa koje primate.