Komunal

VELIKI SASTANAK NA FORUMU

NOVA OSTAVKA U NADZORNOM ODBORU KAŠTIJUNA, OTIŠAO ANDREJ KOŠTOMAJ Koviljka Aškić: 'Kaštijun je zreo za stečaj. Netko mora reći popu pop, a bobu bob. To društvo će se vucarati i da za direktora dođe Sv.Petar'

Kaštijun je zapravo danas samo jedno modernije odlagalište koje je užasno skupo, jer je cijeli koncept centra skroz promašen. Plastiku smo dužni razdvajati od vrata do vrata, a bez plastike, SRF koji nastaje na Kaštijunu, ne valja. Zatrpali smo plohu koja je bila predviđena za 10 godina, a ako se ovako nastavi, odlaganje će se proširiti do Valture, upozorava Koviljka Aškić


 
5 min
Danijela Bašić-Palković
Foto Pixsell

Kaštijun je zapravo danas samo jedno modernije odlagalište koje je užasno skupo, jer je cijeli koncept centra skroz promašen. Plastiku smo dužni razdvajati od vrata do vrata, a bez plastike, SRF koji nastaje na Kaštijunu, ne valja. Zatrpali smo plohu koja je bila predviđena za 10 godina, a ako se ovako nastavi, odlaganje će se proširiti do Valture, upozorava Koviljka Aškić

Sudeći po ostavkama u Nadzornom odboru tvrtke Kaštijun koja upravlja istoimenim županijskim centrom za gospodarenje otpadom, Kaštijun sve više podsjseća na brod koji tone.

Nakon prošlogodišnje ostavke predsjednice Nadzornog odbora i bivše savjetnice pulskog gradonačlenika za zelene politike Koviljke Aškić, ostavku je ovih dana dao i Andrej Koštomaj koji je u Nadzorni odbor ušao iz kvote Grada Pule.

Potvrdio nam je to predsjednik Nadzornog odbora Marino Drandić, rekavši da je Koštomaj obavijestio o tome Upravu i osnivače, a otišao je iz "osobnih razloga".

Upućeni u zbivanja na Kaštijunu kažu da to baš nije tako, tvrdeći da je ovaj ekspert za financije shvatio da gradsko-županijskoj tvrtki spasa nema.

- Točno je, Koštomaj je da ostavku, a tko će ga zamijeniti, odlučit će Skupština društva. Što se tiče daljnjeg rada Kaštijuna, tu nema nikakvih problema, doći će novi član Nadzornog odbora i sve ide svojim tokom, uvjeren je Marino Drandić.

Skupštinu tvrtke Kaštijun, naime, čine pulski gradonačelnik Filip Zoričić i istarski župan Boris Miletić.

Dakle, iako je jasno da je Kaštijun godinama rupa bez dna s ogromnim gubicima, predsjednik Nadzornog odbora kaže da "sve ide svojim tokom". Nije imao informaciju kada će se objaviti financijsko izvješće za 2022. godinu.

Trenutno u krnjem Nadzornom odboru, uz predsjednika Marina Drandića, sijede i Valerio Drandić te Bojan Blagonić na prijedlog Istarske županije i Aleksandar Frančešević kao predstavnik radnika.

Prije dva mjeseca, direktor Kaštijuna Dražen Stilinović priznao je da financijska situacija nije dobra te da će sve uskoro objaviti. Na naša pitanja prijeti li Kaštijunu stečaj, Stilinović je rekao "da ne zna i da to treba pitati vlasnike, odnosno Istarsku županiju i Grad Pulu."

- Od prvog dana vlasnicima objašnjavam kakva je situacija. Oni imaju sve informacije. Imam veliku podršku Grada Pule i Istarske županije. Sve što se događa u firmi, oni su s time upoznati, izjavio je u prosincu 2022.godine u intrevjuu za Istra24 Dražen Stilinović.

Bivša predsjednica Nadzornog odbora Kaštijuna Koviljka Aškić ne namjerava se vratiti u nadzorni odbor. Pitali smo ju za tu mogućnost s obzirom da se nedavno na poziv gradonačelnika Pule uključila u rješavanje problema nakon onečišćenja i izlijevanja vode na dijelu polja s metalnom frakcijom.

- Ne pada mi na pamet vratiti se. Kaštijun je zreo za stečaj i nije mi jasno zašto nitko neće reći "popu pop, a bobu bob". To društvo će se ovako bezglavno vucarati i da za direktora dođe i sam Sveti Petar. Ako ne bude dokapitalizacije, Kaštijunu nema spasa. Kad govorim o dokapitalizaciji, ne mislim na onu fiktivnu s nekom imovinom, nego isključivo na svježi novac, kaže Aškić i dodaje:

- Gradonačelnici i načelnici moraju biti svjesni da ako bude stečaj, em će vraćati kredit koji sada vraćaju, em će razmišljati kuda će s otpadom, em će vraćati sva uložena sredstva Europske unije. Druga solucija je dokapitalizacija. Kredit Kaštijun ne može dobiti, znači društvo je u 2021. godini imalo ogroman akumulirani gubitak od 25 milijuna kuna, ističe Aškić.

Podsjetimo, Kaštijunov gubitak od 25 milijuna kuna gotovo je dosegnuo visinu njegovog temeljnog kapitala od 27,9 milijuna kuna. U 2021. godini ta je tvrtka imala 70,5 milijuna kuna prihoda, no gubitak je iznosio 2,3 milijuna kuna, čime se nastavio crni trend lošeg poslovanja.

Aškić tvrdi da je društvo u 2022. godini sigurno natuklo još koji milijun kuna gubitka.

- Ako znamo da Kaštijunu treba 17 milijuna kuna za zbrinjavanje goriva iz otpada, još nekoliko milijuna kuna za zbrinjavanje metalne frakcije, oko 2,2 milijuna kuna za foliju za prekrivanje plohe, jasno je da Kaštijun bez dodatnih svježeg novca nema šanse, ističe Aškić.

Po njenoj procijeni, Kaštijun treba hitnu financijsku injekciju u iznosi od 30-tak milijuna kuna.  

Smatra da su Gradovi Pazin, Vodnjan i Buzet zakinuti u novom formiranju cijena.

- Ono što njihova komunalna poduzeća pokupe na 300 kilometara kvadratnih, Pula, Rovinj ili Poreč prikupe u tri ulice. Što god bilo s Kaštijunom, ništa se ne može napraviti bez novca i dogovora da se krene u gradnju infrastrukture - sortirnice, bioplinskog postrojenja i kompostane. Kaštijun je zapravo danas samo jedno modernije odlagalište koje je užasno skupo, jer je cijeli koncept centra skroz promašen. Plastiku smo dužni razdvajati od vrata do vrata, a bez plastike, SRF koji nastaje na Kaštijunu, ne valja. Zatrpali smo plohu koja je bila predviđena za 10 godina, a ako se ovako nastavi, odlaganje će se proširiti do Valture, napominje bivša predsjednica Nadzornog odbora.

Smatra da Centar za gospodarenje otpadom, bez prethodno izgrađene infrastrukture i da gradovi i općine imaju barem 50 posto odvajanja, ne vrijedi ništa.

- Bez toga to je onda tek malo uređenije odlagalište koje je užasno skupo. Trebali bi proizvoditi oko 40 posto SRF-a na Kaštijunu, ali se u pogonu naštimava da ga ima 12 posto, jer tko će platiti zbrinjavanje za tih 40 posto? Kada odbacite vodu i SRF, poražavajuće je da 60 posto otpada opet odlažemo! Što je to nego isti stari Kaštijun samo što su tamo sada nepropusne folije i skupo postrojenje, zaključila je bivša predsjednica Nadzornog odbora Koviljka Aškić.

Pulski gradonačelnik Filip Zoričić uputio je poziv za sastanak svim istarskim gradonačelnicima na temu Kaštijuna. Zasad se ne zna koja je tema razgovora, ali neslužbeno cure informacije da je tema dogovor o nižoj cijeni usluge Kaštijuna za Buzet, Pazin i Vodnjan koji jedini nisu potpisali nove ugovore nakon stupanja novog cjenika o dovozu otpada na Kaštijun, a koji je na snazi od 1. siječnja ove godine.

Na sastanku kji će se održati 16.veljače na pulskom Forumu biti će i župan Boris Miletić, a pozvani su svi istarski gradonačelnici i načelnik Općine Medulin te Uprava Kaštijuna i članovi Nadzornog odbora.

U službenom pozivu tek se šturo navodi "da će se sastanak održati na temu rješavanja otvorenih pitanja gospodarenja otpadom na području Istarske županije".

O stečaju kojeg prognozira Aškić, ali i financijskim dubiozama na Kaštijunu pitali smo i pulskog gradonačlenika Filipa Zoričića  i istarskog župana Borisa Miletića. Što oni na sve kažu, doznat ćemo kada odgovore na upite.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.