Komunal

3 u 1: botanički vrt, gradski voćnjak i novi park

OD DOLINE ZNOJA DO ZELENE OAZE Grad Pula nudi 45 tisuća eura najboljim rješenjima za oživljavanje Pragrandea

Iako poprilično zanemaren i mnogim Puljanima čak i nepoznat, ovaj zapušteni trokut najveća je prirodna zona u užem urbanom području Pule, a ujedno i jedna od najzanemarenijih; prepoznata mahom po travi, kanalu koji plavi i ponekoj obrađenoj parceli, zbog čega među Puležanima nerijetko nosi naziv "dolina znoja". Uskoro bi se u njemu mogli naći botanički vrt, gradski voćnjak i novi park


 
3 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Dean Mladenović

Iako poprilično zanemaren i mnogim Puljanima čak i nepoznat, ovaj zapušteni trokut najveća je prirodna zona u užem urbanom području Pule, a ujedno i jedna od najzanemarenijih; prepoznata mahom po travi, kanalu koji plavi i ponekoj obrađenoj parceli, zbog čega među Puležanima nerijetko nosi naziv "dolina znoja". Uskoro bi se u njemu mogli naći botanički vrt, gradski voćnjak i novi park

Bilo je pitanje dana kada će se dugo spominjano oživljavanje zelene zone Pragrande u Puli naći u fazi konkretiziranja.

Iako mnogim Puljanima gotovo nepoznat, ovaj zeleni trokut, omeđen zaobilaznicom, Mutilskom i Ulicom Marsovog polja, najveća je prirodna zona u užem urbanom području Pule, i ujedno jedna od najzapuštenijih, prepoznata mahom po travi, kanalu koji plavi i ponekoj obrađenoj parceli, zbog čega među Puležanima nerijetko nosi naziv „dolina znoja“.

Uzimajući u obzir bjesomučnu betonizaciju, koja gotovo svakodnevno pomjera granice Pule, za Pragrande se sada već sa sigurnošću može reći da je ostao zarobljen u gradskom srcu. Vrijeme je, dakle, da srce zakuca. Grad će tako uskoro pokrenuti natječaj za arhitektonsko-urbanističko-krajobrazno uređenje ove zone, nakon što ga predstavi gradskim vijećnicima.

Osmišljanje rješenja za nemalih 26 hektara prostora u najvećem gradu Istre i samo je po sebi velik 'zalogaj', a dodatno ga ograničava postojanje odvodnog, protuplavnog kanala Paragrande, izgrađenog još za Austro-Ugarske, koji odavde teče i ponire u smjeru zgrade Glavne pošte i Arssenala.

Trokut Pragrandea

Zelena zona u betonskoj džungli

Što bi sve građani ovdje voljeli vidjeti u budućnosti, većim se dijelom doznalo kroz nedavno provedeni participativni proces, koji je iznjedrio svojevrsni popis vrućih tema i želja za ovo područje. Ovaj će se popis naći pred projektantima, jednako kao i vizija samog Grada, a na sve to ograničenja će postaviti i potreba da se ispoštuju prirodne karakteristike i postojeća komunalna rješenja ovog prostora, poput već spomenutog sustava oborinske odvodnje i sprječavanja plavljenja.

Konačni će plan, u idealnoj verziji, biti klackalica rješenja koja zadovoljavaju sve ove preduvjete, a od toga koliko je ravnotežu na klackalici teško postići, ovisit će i u koliko faza će projekt teći.

Naravno, nije isključeno da će se dio želja na kraju morati baciti u vodu (Pragrandea), no u ovoj se fazi još uvijek vrijedi nadati dovoljno spretnom arhitektonskom rješenju.

Botanički park, novi sustav odvodnje i kišni vrtovi

Natječaj za najbolje urbanističko-arhitektonsko-krajobrazno rješenje za zonu Pragrandea raspisao je Grad Pula, a provest će ga Društvo arhitekata Istre.

Osnovna smjernica koja je postavljena pred projektante jest postići da se Pragrande pretvori u svojevrsni gradski park, s pratećim sportsko-rekreacijskim sadržajima, čime bi se dao snažan doprinos gradnji i očuvanju zelenog identiteta grada, ali i borbi za održivi okoliš i smanjenje klimatskih promjena.

No, usmjeravanje društvenog života ka ovoj novoj zelenoj zoni, navodi se u natječajnoj dokumentaciji, trebalo bi osnažiti i socijalnu komponentu javnih prostora u gradu i potaknuti društvenu koheziju i inkluziju, jačajući pritom svijest o vrijednostima zelene infrastrukture.

Ideje građana u participativnom procesu

Ukratko, plan je da se ljudi vrate u hlad i prirodu i tamo druže.

Ipak, uz osiguravanje sportskih i društvenih sadržaja za sve generacije, u ovom će slučaju biti potrebno sva rješenja temeljiti na potrebi zaštite i povećanja bioraznolikosti, a od onih koji prionu poslu smišljanja budućnosti Pragrandea, očekuje se i da razmotre mogućnost otvaranja botaničkog parka te da daju prijedloge za podizanje gradskih voćnjaka i povrtnjaka, uz korištenje integralne odvodnje s kišnim vrtovima.

Cilj je ukinuti i prometnicu u smjeru sjever-jug i ne planirati izgradnju zgrada na ovom području te, konačno, i nimalo zanemarivo, osmisliti održivi sustav odvodnje oborinskih voda kojim se imitira prirodni hidrološki režim kakav je bio na slivu prije urbanizacije.

Nagrade za pet najboljih

Grad je pet najkvalitetnijih arhitektonskih rješenja odlučio nagraditi izdašnim fondom koji će se rasporediti na sljedeći način:

1. nagrada 18 tisuća eura,

2. nagrada 11,250 eura,

3. nagrada 6,750 eura,

4. nagrada 5,400 eura,

5. nagrada 3,600 eura.

Provoditelju natječaja pak, Društvu arhitekata Istre, kao naknada za usluge isplatit će se  iznos jednak 20 posto neto nagradnog fonda, u skladu s Pravilnikom o naknadama za usluge provoditelja.

Sredstva rezervirana za ovaj kapitalni projekt u 2024. godini iz gradskog proračuna iznose 250 tisuća eura.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.